GündemManşet

MECLİSTE KAVGASIZ TOPLANTI!

19yaliii25cm_ayracSarıyer Belediye Meclisi’nin Mayıs ayı ilk toplantısı Nisan ayı toplantısına göre olaysız geçti. AK Partili Mehmet Büyük ile Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Tok’un konuşmalarının damga vurduğu mecliste, dikkat çekici mesajlar verildi.

_ayrac

IRMAK USTA- HAKAN TAŞ

Sarıyer Belediye Meclisi’nin Mayıs ayı ilk toplantısı Darüşşafaka’daki Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde yapıldı. Toplantıya AK Partili Meclis Üyesi Mehmet Büyük ile CHP’li Meclis Üyesi ve Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Tok’un konuşmaları damga vurdu. AK Partili Mehmet Büyük, meclisteki konuşmasında belediyeyi bir çok konuda eleştirse de kullandığı üslup ve yapıcı dil ile CHP’lilerin bile takdirini kazandı.

Büyük’ün konuşmasında, belediyenin 2015 yılını -11 milyon lira ile kapatmasını ve 450 bin liralık ihale açan Bilgi İşlem Müdürlüğü’nü eleştirmesi dikkat çekti. Büyük ayrıca Fatih Sultan Mehmet Mahallesi’ndeki kaçak yapılaşmalar üzerinden belediyeyi eleştirdi. CHP’li Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Tok ise Sarıyer Belediyesi’nin 2015 yılında kamuya 11 Milyon borç ödediğini hatırlattı.

BÜYÜK; “KEŞKE 2015’TE KAÇAK YAPILAŞMAYA ÖNLEM ALINSAYDI”olay 111

Mayıs meclisinin ilk konuşmasını yapan AK Partili Büyük, “Kaçak yapılarla ilgili dikkatimi çeken 2015 yılında 192 usulsüz yapı tespiti yapılmış. Bunların yaklaşık 150 tanesi FSM Mahallesi’nde ve hiç birine işlem yapılmamış. Bundan olsa gerek ki 2015’te yapılan bu evlere müdahale yapılmaması, 2016 yılında belki 800 tane daha eklenmesine sebebiyet vermiştir. Biz 2015 yılını sorguluyoruz. Keşke 2015 yılında 150 taneyken doğru müdahale yapılsaydı, insanlarda mağdur olmasaydı” dedi. Büyük ayrıca Bilgi İşlem Müdürlüğü’nün 450 bin liralık ihale açmasını eleştirerek, “Bu ihaledeki işleri Bilgi İşlem Müdürlüğü’ndeki personel de yapabilir, eğer yapamıyorsa ya da yapabiliyorken bu işin dışardan başkalarına ihale edilmesi doğru bir işlem değil” diye konuştu. Sağlık İşleri Müdürlüğü’nün barakaya benzer bir binada hizmet verdiği ifade eden Büyük, belediyede yapılan doğrudan alımların çokluğuna dikkat çekti.

“BİR YILDA 11 MİLYON KAMU BORCU ÖDEDİK”
eb90fdf8-7dc9-4f5b-9385-2975b2a71e7d

AK Partili Mehmet Büyük’ün konuşmasından sonra kürsüye çıkan Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Tok, Sağlık Müdürlüğü’nün önceki yıllarda 12 faaliyet gösterdiğini, kendileri belediyeye geldikten sonra faaliyet sayısının 88’e çıktığını dile getirdi. Tok “Bu bütçeye denk bütçe dememek gerçekten haksızlık oluyor. 2009 yılına kadar kamuya bir kuruş borç ödenmemiş. Biz bu belediyeyi aldığımızda eski parayla 140 trilyon lira belediyenin borcu vardı. Biz sadece 2015 yılında 11 milyon lira kamu borcu ödemişiz. AK Parti döneminde 2008 yılında Yusuf Tülün’ün harcadığı temsil gideri 8 trilyon 200 milyar civarındaydı. Oysa biz bu binayı 12 trilyona yaptık. İstenseydi o dönem bu binadan iki tane yapılırdı” diye konuştu.

“HAYVAN BARINAĞINI BÜYÜKŞEHİR’E DEVREDELİM”
19yaliii25cdasdm

AK Partili Selçuk Bozkır ise konuşmasına 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramını, Anneler Günü’nü, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramını, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nü kutlayarak başladı. 2015 yılı faaliyet raporu hakkında konuşmak istediğini belirten Bozkır, “1 yıllık çalışma süresi Sarıyer’de yine kaybedilmiştir. Hayvan barınağındaki rezilliği hepimiz gördük. Bizde Sarıyer belediyesinin bir mensubu olarak, bu görüntülerden hoşlanmadık. Bir öneri yapmak istiyoruz: Hayvan barınağı işini Büyükşehir’e devredelim, hem siz kurtulursunuz hem de biz üzülmekten kurtuluruz” teklifini yaptı. AK Partili Bozkır’ın Sarıyer’deki kentsel dönüşüm yetkisinin ve Kısırkaya Hayvan Rehabilitasyon Merkezi’nin Büyükşehir’e devredilmesini istemesi salondaki CHP’lilerin tepkisini çekti.

“BARINAK DEĞİL REHABİLİTASYON MERKEZİ!”
meeeclis

Teklif sonrası konuşan CHP’li Meclis Başkan Vekili Hüseyin Coşkun söz alarak, Hayvan Rehabilitasyon Merkezi’nin Kısırkaya’nın mera alanında bulunduğunu söyledi. Coşkun, “Büyükşehir Belediyesi Kısırkaya’daki 750 dönüm mera alanının 400 dönümüne barınak yaptı, keşke başka yere yapsaydı. Keşke bu mevzu hakkından önceden bilgi alsaydınız. Belediyemizin Kısırkaya’daki yeri “hayvan barınağı” değildir. Rehabilitasyon merkezidir. Yani bir hastanenin acil servisinde neler yapılıyorsa rehabilitasyon merkezinde de onlar yapılıyor. Sosyal medyada yazılanlar çok doğru şeyler değil. Sarıyer Rehabilitasyon Merkezi’nde hayvan barındırılmıyor. Kolu, bacağı kırılan, organları dışarı çıkmış, hastalanmış hayvanlar, sokaktan alınıyor tedavi ediliyor. Küpesi takılıp, alındığı yere bırakılıyor. Medyaya yansıyan olay ise tamamen çarpıtılıyor” ifadelerini kullandı.

MECLİS TOPLANTILARI CANLI YAYINLANSIN

Mecliste söz alan AK Partili Hicran Hamza Çelikyay da konuşmasına 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nü kutlayarak başladı. Çelikyay, “Özellikle meclisimizde görev yapan yerel basın mensupları arkadaşlarımızı özellikle kutlamak istiyorum. Çünkü ısrarlı talep ettiğimiz halde meclis toplantılarımız Sarıyer’de canlı olarak yansıtılmıyor. Çok basit teknik çözümlemelerle, altyapı olduğunu biliyorum ama her nedense buraya gelemeyen halkımıza meclis toplantımız yansıtılmıyor” dedi.

“HAYATA EMEK VERENLERİN 1 MAYIS’INI KUTLUYORUM”
Meclis

1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı ile ilgili konuşan Çelikyay, “Tüm dünyada çalışanların emek ve dayanışma günü olarak kutlanan 1 Mayıs, ülkemizde 1923 yılında ‘Türkiye İşçilerinin Bayramı’ olarak kutlanması benimsenmiştir. Ancak 80 sonrası yapılan düzenlemelerle bu kabulden vazgeçilmiştir. 1 Mayıs resmi bayram ve tatil olma statüsüne yeniden AK Parti döneminde kavuşmuş ve 2008 yılında ‘1 Mayıs Emek ve Dayanışma’ günü olarak kutlanması kabul edilmiştir. 2009’da da resmi tatil olarak kabul edilmiştir. Hayata emek veren insanların 1 Mayıs’ını kutluyorum” diye konuştu.

“TÜRKİYE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNDE 151. SIRAYA DÜŞTÜ”
8a8182ad-0a99-430c-a392-a142cf302488

CHP’li Meclis Üyesi Mustafa Balcı ise konuşmasında Türkiye’nin basın özgürlüğü konusunda dünyanı en geri ülkelerinden biri olduğunu söyledi. 3 Mayıs’ın Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Basın Özgürlüğü Günü olarak kabul edildiğini ifade eden Balcı, “Türkiye basın özgürlüğü sırasında iki sıra daha geri düşerek 151’nci ülke oldu. Meclisinde siyasilerin özgür olmadığı, sivil toplum kuruluşlarının özgür olmadığı ve ülkesinde 3. Dünya ülkeleri gibi iç savaşın devam ettiği bir ülkede, basının nasıl özgür olacağını bilemiyoruz. Siz yasakladığınız biz Twitter’da yazmaya başladık, siz yasakladınız biz cümleleri kırpmaya başladık. Siz yasakladınız biz yeni bir icat geliştirdik; teknolojiyi geliştirdik. Artık gözlerimizle yazı yazabiliyorsunuz. 3 Mayıs basın özgürlüğü gününüzü kutluyorum” ifadelerini kullandı.

Bir yorum

  1. Mehmet bey bu ne yaman çelişkidir. Hem doğrudan teminlerin çokluğundan şikayetçisin. Hem de açık yapılan ihaleden dert yanıyorsun. Bilgi İşlem Müdürlüğü’nün açık ihale yönetimi ile bütün kamuya açık yaptığı ihale parça parça firmalara verilseydi bundan rahatsızlık duyman gerekirken sen kalkmış açık ihaleyi eleştirir duruma düşmüşsün. Ya şeffaflıktan rahatsızsın ya da bu ihaleyi bir yandaşınızın alamadığından.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir