GündemManşet Altı

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç Kastamonu’da

sukru_genc_tahsin_babas_kastamonu_anma_etkinlik_belediye_serife_bacı (2)

_ayrac

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Şerife Bacı’nın şehadetinin 95. yılı anma etkinliklerine Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ın davetlisi olarak katıldı. 

_ayrac

Karadeniz gezisi kapsamında bugün (cumartesi) Kastamonu’da bulunan Şükrü Genç, Milli mücadele kahramanı ve şehitlerinden Kastamonu’nun simgesi Şerife Bacı’nın ölümünün 95. yılı etkinliklerine katıldı. Başkan Genç, düzenlenen etkinlikler öncesi akşam yemeğinde Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş ve gazetecilerle bir araya geldi. Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş yemek sonrasında Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’e teşekkür etti. Başkan Genç’in yarın da Kastomonu’da olacağı öğrenildi.

sukru_genc_tahsin_babas_kastamonu_anma_etkinlik_belediye_serife_bacı (1)

sukru_genc_tahsin_babas_kastamonu_anma_etkinlik_belediye_serife_bacı (3)

sukru_genc_tahsin_babas_kastamonu_anma_etkinlik_belediye_serife_bacı (4)

ŞERİFEBACikasta

ŞERİFE BACI KİMDİR?

Şerife Bacı veya Şerife Kadın (Ölümü- Kastamonu- Aralık 1921)

Türk Kurtuluş Savaşı’nın halk kahramanlarından biridir. Şerife Bacı, Kurtuluş Savaşı’nda yaşlı kadın ve erkekler ile birlikte İnebolu’da bulunan cephaneleri Ankara’ya götürülmesinde çocuğu ve kağnısıyla yer alırken kış şartları nedeniyle Aralık 1921’de donarak öldü. Seydiler Belediyesi, 1973 yılında Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 50. yılında belediye binasının önüne rölyefini yaptırmış ve ismi birçok kuruma verilmiştir.

İnebolu sahilinde bir parkın içinde 2001 yılında Türk Kara Kuvvetleri eski komutanı Aytaç Yalman tarafından Şehit Şerife Bacı Anıtı yaptırıldı. Açılısı Atilla Ateş ve Aytaç Yalman birlikte yaptı. Anıtın plaketinde “Bu anıt İstiklal Savaşı şehitlerinden Şerife Bacı’nın anısını Cumhuriyet çocuklarına anlatmak için Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman tarafından armağan edilmiştir. 4 Aralık 2001” yazılıdır. Şehit Şerife Bacı adı Kastamonu’da Seydiler’de, İnebolu’da Kurtuluş Savaşı’nın kadın kahramanlarını simgelemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir