GündemManşet

Sarıyer Belediye Meclisi annelere seslendi

IMG_4550_ayrac Sarıyer Belediye Meclisi’ne geçen ay yaşanan kavgaların aksine bu ay, Anneler Günü mesajları damgasını vurdu. Meclis kürsüsünden tüm annelere sevgi ve saygı dilekleri iletildi._ayrac

Sarıyer Belediye Meclisi’nde yapılan Mayıs ayının ikinci toplantısına anneler günü mesajları damgasını vurdu. Geçen ay tartışmaların ve arbedelerin eksik olmadığı mecliste, bu ay yaklaşan Anneler Günü öncesi kürsüden sevgi temennileri dile getirildi. CHP’li Hüseyin Coşkun kürsünden Nazım Hikmet’in “Analardır adamı adam eden, analara kıymayın efendiler, bulutlar adam öldürmesin” dizelerini okudu. AK Partili Salim Kain ve CHP’li Mustafa Tok arasında ise bütçe tartışması yaşandı. Tok, “2015 yılı gelir-gider bütçemizin gerçekleşme oranı yüzde 96’dır. Sadece yüzde 4’lük bir sapma vardır” dedi.

“ANNELER SAĞLAM TOPLUMUN DİREĞİDİR”
IMG_4507

Mayıs ayının ikinci meclisinde ilk söz alan kişi AK Partili meclis üyesi Ebru Tekin oldu. Tüm annelerin, anneler gününü kutlayarak sözlerine başlayan Tekin, “Anneler sağlam bir toplumun temel dinamiğidir. Sağlıklı bir toplumun alt yapısı ancak onların elleriyle inşa olur. AK Parti hükümeti döneminde de kadına ve doğal olarak anneye verilen pozitif ayırım en üst seviyeye çıkmıştır. Yine partimiz kadına istihdam alanında kadın girişimcilere pozitif ayrımcılık uygulamıştır” dedi.

İlgili Makaleler

“ANALARA KIYMAYIN EFENDİLER”
IMG_4516

Tekin’nin sözlerinin ardından toplantıya moderatörlük yapan CHP’li Hüseyin Coşkun, söz alarak “Dünyanın her yerinde özellikle ülkemizde anneler maalesef ki ağlıyor. Şairin dediği gibidir ‘Analardır adamı adam eden, analara kıymayın efendiler, bulutlar adam öldürmesin.’ Ülkemizde ve dünyada hiçbir annenin ağlamayacağı günler temellisiyle bütün dünyadaki annelerin ellerini öpüyorum. Annelerin günlerini kutluyorum. Aynı zamanda 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nı da buradan kutlamış olalım” ifadelerini kullandı.

YİĞİT FETİH KUTLAMALARINI HATIRLATTI
IMG_4511

Sonrasında kürsüye çıkan AK Partili Verda Yiğit ise İstanbul’un fethini hatırlatarak “Fetih sadece askeri bir zafer değildir. Ben bu ay baktım 29 Mayıs etkinlik durumunda yer almamış. Sanırım roman günü var. Belediyemizde ileri ki yıllarda bu günü umarım kutlar” dedi.

“MECLİS TOPLANTILARI PERŞEMBE GÜNLERİ OLSUN”
IMG_4513

AK Partili Abdullah Akşahin de konuşmasına Anneler Günü’nü kutlayarak başladı. Akşahin daha sonra “Ben, defalarca dile getirdiğimiz bir olayı tekrar gündeme getirmek istiyorum. Meclis cuma günleri olmasın, biz cuma namazıyla ilgili sıkıntı yaşıyoruz. Ya yetişemiyoruz ya da milletin vebalidir burada kalalım dediğimiz zaman Allah’ın emrini yerine getirememiş oluyoruz. Meclis toplantımızı perşembe günlerine alalım” dedi.

ZÜBEYDE HANIM VE SAYLAN DA UNUTULMADI
IMG_4522

CHP’li Sevim Yalınkılıç ise “Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın ve tüm kızların annesi olan Türkan Saylan’ın nezdinde ebediyete intikal eden tüm anneleri de rahmetle anıyorum. Annelerin ağlamadığı bir dünya diliyorum” diye konuştu.

GÖKAN ZEYBEK 3 FİDANI ANDI
IMG_4524

CHP’li meclis üyesi Gökan Zeybek ise konuşmasına Türkiye’de 1000 den fazla çocuğun, anneleriyle birlikte cezaevlerinde sağlıksız koşullarda tutuklu bulunduklarını belirterek başladı. Konuşmasında 12 Mart darbesi sonrası 6 Mayıs 1972 tarihinde asılarak idam edilen dönemin öğrenci liderleri Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ı anan Zeybek’in, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki gerilime değinmesi üzerine kimi AKP’li üyeler Zeybek’e tepki gösterdi.

ZEYBEK’E “AYRIŞTIRMACI” ELEŞTİRİSİ
IMG_4528

Zeybek’in sözlerinin ardından söz alan AK Parti Meclis Grup Başkanı Nurettin Çelik ise Zeybek’in sadece 3 fidanın idamından bahsetmesine tepki gösterdi. Çelik, “Biz de idamlara karşıyız ama sadece o olmadı. Onun yanında başka idamlarda vardı, neden kendisi ayrıştırıyor. Daha sonra buranın konusu olmayan bir partinin kendi iç meselesini getirip burada konuşması yanlış bir olay. Gökan Bey’in ayrıştırıcının kendisi olduğunu düşünüyorum” dedi.

BELEDİYE BÜTÇESİNDE ŞEFFAFLIK TALEBİ
IMG_4537

AK Parti’li Salim Kain ise “Bilanço ve gelir tablolarının ait olduğu gider grubundan yüzde 5’ten fazla olan tutarlar ‘diğer’ değil, ilgili gider neyse, o kullanılarak gösterilmeli. Yani diğer olarak gösterilen kalemlerin detayları nelerdir, öğrenmek istiyoruz. 55 milyonluk diğer hizmet alınmış, detayını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

BÜTÇEDE GELİR-GİDER KALEMİ YÜZDE 96 TUTUYOR
IMG_4540

Kain’in konuşmasının ardından belediyenin bütçe çalışmalarında yer alan CHP’li Mustafa Tok söz aldı. Tok, “2009 yılında beri bugüne kadar uyguladığımız ve slogan haline getirdiğimiz maksimum hizmet, maksimum yatırım, maksimum tasarruf anlayışımız 2015 yılının bütçesine de damgasını vurmuştur. 2015 yılı gelir-gider bütçemizin gerçekleşme oranı yüzde 96’dır. Sadece yüzde 4’lük bir sapma vardır. Bazı Ak Partili meclis üyesi arkadaşlar bu bütçenin denk olmadığını dile getiriyorlar” dedi.IMG_4565

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
>