GündemManşet

SARIYER BELEDİYE MECLİSİ’NDE FETÖ ATIŞMASI

 sariyer-belediye-meclisi-19

NEVRA YERLİKAYA -ALİHAN YORULMAZ/ SARIYER GAZETESİ

Sarıyer Belediye Meclisi son toplantısında yine CHP ile AK Parti’li üyelerin sözlü düellolarına sahne oldu. Atatürk devrimlerinden biri olan Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı Tanınması’nın yıl dönümüne denk gelen toplantıda; Sarıyer’in ortak problemleri dışında; çocuk yaşta evlilik, Sarıyerli engellilerin sosyal yaşamları, belediyenin imar çalışmaları, Fetullah Gülen Terör Örgütü, CHP ile AK Parti Sarıyer İlçe Başkanlıkları’nın faaliyetleri, doların önlenemeyen artışı, Aladağ’da yaşanan yurt faciası gibi konular damga vurdu.

Darüşşafaka’daki Sarıyer Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen meclis toplantısına CHP’li Hüseyin Coşkun başkanlık etti. Açılış ve yoklamanın ardından başlayan toplantı, AK Parti ve CHP’li meclis üyelerinin her zamanki tartışmalarına sahne oldu.

sariyer-belediye-meclisi-32

AK PARTİLİ HİCRAN ÇELİKYAY: “KADIN SIĞINMA EVİ ARTIK KURULSUN”

Meclis toplantısında söz alan AK Parti Sarıyer Belediye ve Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Hicran Hamza Çelikyay dünyada da örnekleri görülen “One Billion Rising “V-Day hareketi”‘ne değindi. Sarıyer Belediyesi’nce kadına şiddette dur demek için her yıl dans edildiğini ancak bu hareketin asıl amaca hizmet etmediğini vurgulayan Çelikyay şöyle konuştu; “Bugün kadınların seçme seçilme günü. Ben de yapılan yasal düzenleme ile türbanlı olduğum için 2013 yılında bu hakkı elde ettim. Göreve geldiğimden beri ne konuştuysam kanıtlı ve referanslı konuştum. Söylediklerimin arkasındayım. Belediyenin faaliyet raporlarına da yansıdığı üzere kadına şiddete dikkat çekmek için her yıl One Billion Rising hareketini, felsefesini almadan kopyalayıp Sarıyer’de dans faaliyeti yapıyorlar. Daha önce de bunun çıkış felsefesini burada uzun uzun anlattım. Kadın sığınma evlerini hedefledikleri için böyle bir eylem yapıyorlar. Dans edebilirsiniz, biz de edebiliriz ama kadın sığınma evlerimiz nerde? Sarıyer’de bir kadın sığınma evi kurulmalıdır. İstediğiniz kadar dans edin bunun halka ne faydası olacak? Bunun dünyada çıkış felsefesi kadınlar dans ederek bağışlar topluyor, tiyatro faaliyetleri yapıyorlar. Bağışlarla Afganistan ve Kongo’da Kadın Sığınma Evi yaptılar. Espri olarak dedim ki rica edelim de burada da kursunlar. Bizim Kongo’dan ne eksiğimiz var? Yine soruyorum”

“AK PARTİ KİMYASAL HADIM’I GETİREN PARTİDİR”

sariyer-belediye-meclisi-30

CHP Grubu sıralarından gelen itirazlara da cevap veren Çelikyay “CHP grubu beni dikkatlice dinlesin, söylediklerimi iyi algılamalarını talep ediyorum. Benim muhatabım CHP değil, Sarıyer Belediyesi yönetimidir. Kadın Sığınma Evi’miz yok. Kasım ayında dile getirmediğim, çok nazik bir yasa tasarısı vardı. Bunun çıkışını sağır sultan duydu. 3 bin mağdur aile var, evlilikleri sağlıklı giden. 500 sayfalık bir rapor var indirdim ve okudum. Niye okudum? Farkında değilsiniz bu geçen ay gündeme gelmedi. Komisyon raporu yayınlandıktan sonra sosyal medyada konu oldu. 6 ay oldu çıkalı. Komisyon raporunda sizin vekillerinizin de onayı var. Demeçleri var. Bunu görmeyip de burada bizim partimizin üzerinden bunu siyaset olarak kullanmanız çok yanlış. AK Parti ilk defa 2005 yılında tecavüzcü ile evlenme yasasını kaldıran partidir. 2016’da da kimyasal hadımı içeren “Cinsel Dokunulmazlığa Karşı Suçlarda Hükümlü Olanlara Uygulanacak Tedavi ve Diğer Yükümlülükler Hakkında Yönetmelik”i getiren AK Parti’dir. Bu hassas bir konudur, değinmek istemezdim ama bunu AK Parti üzerinden siyasi malzeme yapmayın” şeklinde konuştu.

sariyer-belediye-meclisi-35

HÜSEYİN COŞKUN: “ÇOCUK SOKAKTA OYUN OYNAR, EVLENMEZ”

Çelikyay’ın sözlerine karşılık Sarıyer Belediyesi Başkan Vekili Hüseyin Coşkun da tepkisini dile getirerek, “CHP anlamamış bu anlamamış gibi ifadeler çok doğru değil. Ülkenin gündeminde bir yasa tasarısı vardı. Dünyada herkes şuna karşı çıktı; çocuk yaşta evliliğe karşı çıkılıyor. Çocuğu bırakın çocuk gibi yaşasın. Rıza nedir? Çocuğun rızası mı olur? Çocuk oyun oynar, okula gider, çocuk gezer. Onun rızası ile de olsa evlendirdiğiniz zaman eve hapsediyorsunuz. Bitti. Nokta. Hem burası belediye meclisi. Gündemle ilgili konuşun artık bırakın bunları. Sükunetle bütün söz alanları dinleyin” dedi.

“YARIN ÖZÜR DİLEMEK ZORUNDA KALABİLİRSİNİZ”

“14 yıldır tek başına iktidar olan bir hükümet var. X bir parti de olabilir. Diyelim ki MHP 14 yıldır iktidarda. Birisi bir suç işliyorsa 14 yıl içinde OHAL ilan edilmeden 15 Temmuz darbesi olmadan bunları ortaya çıkartır yargılandırırdınız” şeklinde konuşan Hüseyin Coşkun sözlerine şöyle devam etti; “Şu anda okuldan yeni mezun olmuş Adalet Sarayı’nın yerini bilmeyen hukukçular hakim ve savcı oluyor. Bırakın işlerini yapsınlar. Şu anda insanlar işleri başında. Bunlara müdahil olmayın yarın özür dilemek zorunda kalırsınız. Kürsüyü izleyin seyircileri değil. İşimize bakalım arkadaşlar.”

sariyer-belediye-meclisi-36

NURETTİN ÇELİK: “ÖNCE YASAYI OKUYUN SONRA KONUŞALIM!”

AK Parti Grup Başkanı Nurettin Çelik de Tecavüz Yasası olarak bilinen Anayasa Mahkemesi’nin Türk Ceza Kanunu’nda, 15 yaşını tamamlamamış çocuklara yönelik her türlü cinsel davranışı istismar sayarak sekiz ile 15 yıl arası hapis öngören maddeyi iptal etmesini eleştirerek, “Yasayı okuyun ne olur? Biz çocuk evliliğine karşıyız. Sarıyer’de seçilmiş insanlarsınız şu raporu okuyun. Bu yasa maalesef gereği şekilde anlaşılamadı. Neden ihtiyaç duyuldu anlatılamadı. İğneyi kendime de batırıyorum. Komisyon Raporu’nu rica ediyorum okuyun sonra konuşalım. Anlamadan bir yere varmamız mümkün değil. AK Parti olarak ne mağdur çocuk istiyoruz ne de zorla evlendirilmesini istiyoruz. Böyle bir şey kabul edilemez. Bununla alakalı mağduriyetler var. İşin özü kaçırıldı ve farklı şekilde algılandı. Yanlış algının üzerinden gitmekte fayda yok. Rica ediyorum şu raporu okuyun gelin” dedi.

Çelik Sarıyer Belediye Başkanı hakkında yapılan suç duyurusuna yönelik de önerge vererek, “Belediye Başkanımız Şükrü Genç hakkında İstanbul Cumhuriyet Savcısı tarafından suç duyurusunda bulunuldu. Yerel basında çıktı haberler. 2016/ 143758 dosya numarası ile tahkikat başlatıldı. Başkan ise yerel basına verdiği demeçte bu hususu yalanladı. Acaba hangisi doğrudur? Tarafımıza bilgi verilmesi için önerge veriyorum. Bu dosya numarası doğru mu yanlış mı ?” dedi.

sariyer-belediye-meclisi-13

GÖKAN ZEYBEK: “ÜSTÜMÜZE DÜŞEN HER ŞEYİ YAPIYORUZ”

CHP Sarıyer ve İBB Meclis Üyesi Gökan Zeybek, belediye faaliyetleri konusunda gelen eleştirilere cevap vererek, “Sarıyer Belediye binası neden bitmiyor deniyor. Dolar bugün fırlamışken sözleşme ile iş yapan herkes batacak noktaya getirildi. 100 bin metre kare inşaatı 100 milyon lira bedelle yapmaya çalışıyoruz. İşçiye emekliye yüzde 3 zam veriyorsunuz. Ülkenin son bir aydaki döviz artışı yüzde 5’in üzerinde. Ülke bu halde. Belediye binamızın montajları tamamlandı. Gecikme ile alakalı her zaman bilgi verdim. Şantiyede her gün yüzlerce işçi çalışıyor. Otopark sorunları da çözülecek. İBB’de CHP iktidarında sorunları çözeceğiz bundan şüphem yok. Üstümüze düşen her şeyi yapıyoruz. Belediye Meclis Grubu olarak da halkımızın verdiği yetkiye dayanarak çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Temel görevimiz halka hizmet etmek, devam edeceğiz. ” diye konuştu.

“DEVLETİN OLMADIĞI YERDE YANGIN MERDİVENİ OLSA NE OLUR?”

Yakın zamanda Aladağ’da yaşanan yurt yangınına vurgu yapan Zeybek,”Aladağ’da yaşanan yurt faciasında hayatını kaybeden çocuklarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Ölenler arasında bir kadın vardı 20 yaşında. Çocuğu da 4 yaşında. Düşünün kaç yaşında evlendi? Devlet vatandaşını korumak zorundadır. Devletin yurt gibi barınma yerler sağlama misyonu da vardır. Görünen o ki devlet uzun zamandır o alandan çekilmiş ve alanı tarikat ve cemaatlere teslim etmiştir. Devletin elinde yurtlar oldu. Fettullah cemaatine ait olan yurtlar devletin eline geçti ama diğerleri duruyor. Çocukların yangın merdiveni var mıydı yok muydu bunlar teferruat esas olan devlet var mı devlet? Devletin olmadığı yerde merdiven olsa, kapı açık olsa ne olur olmasa ne olur ?” dedi.

Ülke gündemine de vurgu yapan Zeybek sözlerini şöyle sürdürdü; “Bugün Türkiye’nin başında üç büyük mesele var. Üç büyük tehditten söz ediyoruz. IŞİD, FETÖ ve PKK terör örgütünden söz ediyoruz. Şu anda işlem yapan bütün savcılar hükümeti suça teşvik ediyor. İşsizlik hat safhada. Yüzde 11’lere çıkan işsizlik oranı var. Bu meseleler çözülmezse olmaz. Dolar rekor kırdı. 3.40 oldu. Dövizdeki artış yüzde 5 oldu ve artıyor. Gelişmekte olan ülke tepetaklak olma yolunda. Devletin geçen hafta terörist ilan ettiği PYD lideri geçtiğimiz sene kırmızı halıyla karşılandı. Orada da kandırıldık dediler. Bütün bu meselelere partimiz hepinizden fazla eğiliyor eğilmeye devam edecek”

sariyer-belediye-meclisi-10

MUSTAFA TOK; “HESAP VERMEKTEN KURTULAMAYACAKSINIZ”

Mecliste bir konuşma yapan Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Tok ise şunları söyledi; “Arkadaşlar sizler Fetulah Gülen terör örgütüyle, tek yumurta ikizi gibiydiniz. Ne yaptınız? Bunların hesabı sorulacak. Dört tane hukukçu var. Ben diyorum ki Sarıyer Belediyesi’nde illegal bir iş yaptım. Diyorum ki beni Ahmet Efendi kandırdı. Dört tane hukukçuya soruyorum. Kandırılmakla benim hukuki sorumluluğum ortadan kalkıyor mu arkadaşlar. Siz bu sorumluluğun hesabını vereceksiniz? Fetullah Gülen Cemaat Örgütü ile ben FETÖ demiyorum. Yaptığınız her şeyin hesabını 5 sene sonra 10 sene sonra belki yarın belki yarından da yakın hesabını vereceksiniz”

sariyer-belediye-meclisi-23 sariyer-belediye-meclisi-25 sariyer-belediye-meclisi-26    sariyer-belediye-meclisi-22       sariyer-belediye-meclisi-5 sariyer-belediye-meclisi-6

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir