GündemManşet

SARIYER BELEDİYE MECLİSİNİN ‘SU’YU ÇIKTI

meclis-toplantisi-6

ELVAN EZBER/ SARIYER GAZETESİ

Sarıyer Belediye Meclisi Kasım ayıl ilk oturumu Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Oturuma CHP ve Ak Parti meclis üyelerinin “su” ve “gaz” üzerine karşılıklı güldüren tartışmaları damga vurdu. Meclis toplantısı bir “Su” tartışmasıyla geçti.

Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde Saat 11.00’de başlayan oturuma Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç dışında tüm meclis üyeleri katıldı. Meclisin gündeminde zabıta personelinin fazla çalışma ücreti, kar amacı gütmeyen kurumların ayni ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için gerekli harcamalar, 2017 yılı ücret tarifeleri ve parklara isim verilmesi bulunuyordu.

meclis-toplantisi-1

BU KONUDA ŞÜPHE VE TEREDDÜTLER VAR

Ancak AKP ve CHP’li meclis üyelerinin yaptığı konuşmalarda farklı konulara değinildi. Meclis Başkanvekili Hüseyin Coşkun’un açılışı yapmasının ardından ilk konuşmayı Ak Parti meclis üyesi Nurettin Çelik yaptı. Çelik, önerge sunmak istediği konuşmasında şunları söyledi: “Bir önergemiz olacak o da şudur. Eğer kabul edilirse gündeme alınmasını rica edeceğiz. Önergem kabul edilmezse bu sefer yazılı bir önergem olacak. Geçen toplantıda da gündeme getirmiştim. Erkan Karaarslan’la ilgili ve SAR-BEL’le ilgili konuda. Erkan Karaarslan bağlantılı ve SAR-BEL’le alakalı gelinen durum. Neler oldu? Neler yapıldı?  Bu konuyla alakalı bir şüphe ve tereddütler var. Bu konu bizce araştırma ve inceleme komisyonu veya hazır kurulmuş olan araştırma komisyonumuz da var ister o isterseniz meclisten 5 kişilik heyetin oluşturulmasını ve bu konuda araştırılma yapılmasını. SAR-BEL’in bugüne kadar yaptıkları ve Erkan Karaarslan’ın kurduğu şirketlerle neler yaptığıyla ilgili bir önerge veriyorum”

meclis-toplantisi-3

“BUNUN ÜZERİNE BİR SOĞUK SU İÇEYİM”

Önerge isteğine Hüseyin Coşkun, “Daha önceki toplantıda bu konu görüşüldü. Tekrar gündeme getirilmesi olamaz. Devam eden hukuki bir süreç var. Belediye meclisinin karar alması olmaz. Usulen ve yasal olarak uygun değil. Yazılı olarak önergenizi alalım. Yazılı olarak size bildirsinler” yanıtını verdi.

Salonda AKP ve CHP üyeleri arasında önerge yüzünden kısa süreli bir tartışma yaşandı. Bunun üzerine Çelik, “Oylama istiyorum. Bu işi halının altına süpüremeyiz. Olmayan bir şey yoksa neden göndermiyorsunuz komisyona. Yapılan bir şey varsa da yoksa da ortaya çıksın istiyoruz.  Ne diyelim. 24, 14’ten büyük. Bir su içeyim. Bunun üzerine bir soğuk su içeyim” dedi.

Meclis salonunda gülüşmeler duyuldu. CHP’li meclis üyeleri de de “Sen bir su iç. Bu işin üstüne bir su iç” diyerek ortamı yumuşattılar.

meclis-toplantisi-4

GAZDAN MI KORKUYORSUNUZ?

Söz alan CHP meclis üyesi Fatik Eker de Sarıyer Devlet Hastanesi’nin açılmamasından yakındı. Eker, AKP’li meclis üyelerinden bu konuyu Sağlık Bakanı’na götürmesini istedi.

Karşılıklı atışmaların olduğunu gören Hüseyin Coşkun, konuya farklı bir açıdan yaklaşarak “Hastane önünde eylem yaparak demokratik hakkınızı kullanabilirsiniz” dedi. CHP sıralarından “Gaz sıkıyorlar. Gazı ne yapacağız? Maske verin öyle eyleme gidelim” diye laflar atılmaya başladı.

AKP’liler de bu sözlere gülerek “Gazdan mı korkuyorsunuz?” karşılığını verdi. Bir CHP üyesi de “Konuyu gaza getirmeyin” dedi.

Karşılıkla tartışma ve gülüşmelerin yaşandığı toplantı gündemde yer alan maddelerin oylanıp kabul edilmesiyle sona erdi.

meclis-toplantisi-7

meclis-toplantisi-8

meclis-toplantisi-9

meclis-toplantisi-10meclis-toplantisi-11

meclis-toplantisi-12

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir