GündemManşet

SARIYER BELEDİYESİ PARK VE BAHÇELER MÜDÜRÜ GÜLCAN BALCI, SARIYER OLAY’A KONUŞTU: “RÜYAMDA PARK GÖRÜYORUM”

Sarıyer Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Gülcan Balcı, SARIYER OLAY’a konuştu.

“RÜYAMDA PARK GÖRÜYORUM” 

Sarıyer Belediyesi’nin en başarılı birimlerinden Park ve Bahçeler Müdürü Gülcan Balcı, “Geceleri rüyama parklar giriyor. Ne kadar çok park yapabiliriz ve çocuklarımıza ne kadar çok yeşil alan kazandırırız diye düşünüyorum” diyor.

SARIYER OLAY/ ÖZEL RÖPORTAJ

Sarıyer Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü Sarıyerli çocukların, gençlerin, kadınların, yaşlıların ve engellilerin çarpık kentleşmeyle mücadele etmelerinde etkin rol oynuyor. Sarıyer’in hemen her bölgesinde yaptırılan spor, rekreasyon, jimnastik ve koşu alanları tarihi dokuları korumasının yanı sıra halkın nefes almasını da sağlıyor. Müdürlük tarafından her detayı ince düşünülüp hayata geçirilen tesisler “işleyen demir ışıldar” sözünü anımsatıyor.

Sarıyer Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü görevine 5 ay önce getirilen Gülcan Balcı 29 senedir belediyecilik yapan bir isim. Belediyenin ve Sarıyerlilerin tam anlamıyla gönül bağı olan ve insanların “abla”, “kızım”, “dost” gibi hitaplarla seslendiği deneyimli belediyeci Balcı, göreve geldiğinden beri birçok yeni projeye imza attı. Gülcan Balcı, Sarıyer genelinde bakımı geciken parkları güzelleştirmenin yanı sıra ilçeye yepyeni ve farklı parklar da kazandırdı.

gulcan-balci-sariyer-olay-konustu-4

Balcı ile gazetemiz okurları için keyifli bir sohbet gerçekleştirdik… 

29 senedir Sarıyer Belediyesi’nde  görev alıyorsunuz. Baştan başlayalım mı? 

Belediyecilik hayatım 29 senedir devam ediyor. Memuriyete müfettiş olarak başladım. Teftiş Heyeti Müdürü, Halkla İlişkiler Müdürü, Kültür Müdürü ve İç Denetçi olarak görev aldım.  Bu göreve geldiğimden beri Sarıyer’in daha fazla güzelleşmesi için çalışıyorum.

Sizin müdürlük koltuğuna oturmanızdan sonra neler değişti? 

5 aydır bu görevdeyim. Belediyede iş akışını, müdürlüklerin görevlerini, işleri mesleki birikimimden dolayı biliyorum. Park ve bahçeler müdürlüğüne başladığım zaman çok güzel ve güçlü bir ekiple karşılaştım. Onlar bana destek oluyor ben de onlara mevzuat açısından destek oluyorum. İşbirliği içinde aylardır beraber çalışıyor ve güzel işler yapıyoruz.

Geldiğimden beri altı yeni park açtık. Büyükdere Ali Yılmaz Balıkçılar parkı, Eyüp Odabaşı Sporcular Parkı, Poligon Kuyulu Park, Yeniköy Zeki Müren Parkı, Büyükdere Hikmet Bayrak Muhtar Parkı ve Sarıyer Sinan Şamil Sam Parkı. Ferahevler Şehit Üsteğmen Uğur Taşçı Parkı ve Kazım Karabekir Tarık Akan Parkı’nı sıfırdan yaptık. Sarıyer’de birçok parkımızın bakımı yapıldı ve yenilendi. Hayatım boyunca kadınlar, engelliler, yaşlılar ve çocukları çok önemsedim. Sarıyer’in hemen hemen bütün mahallelerinde bütün parklarımız yaşam alanı olarak oluşturuldu. Kadınlarımızın spor yapabileceği, yaşlılarımızın dinlenebileceği, çocuklarımızın oyun oynayabileceği ve engellilerimizin de rahatlıkla zaman geçireceği alanlar yarattık. Benden önce müdürlük yapan arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Onların ardından ben ve ekibim parkları güzelleştirmeye devam ediyoruz.

Özellikle Sarıyer de yeşil alan ve parkların bu denli çoğalmasında emeği geçen merhum Yüksel Tutak’ı da rahmetle anıyorum.

gulcan-balci-sariyer-olay-konustu-3

“DAHA FAZLA ALAN OLSA DAHA FAZLA PARK YAPSAK” 

Sarıyer parklarında bank sorunu vardı. Bu sorun sizin döneminizde çözüldü.

Müdürlüğümüzün görevi; belediye sınırları dahilinde Park ve Yeşil alan olarak ayrılan arazilerde, refüj ve kavşaklarda peyzaj mimarisine ve modern kent dokusuna uygun projeler, park ve bahçe yapımı, çocuk bahçesi ve oyun alanları yapımı, spor alanları yapımı, oyun malzeme gruplarının temini, yeşil alan düzenlemesi, ağaçlandırma, çiçeklendirme ile ilgili ihtiyaçları belirlemek ve  bu ihtiyaçları belirleyecek işleri yapmak veya yaptırmaktır. Bu hedefin bilinciyle başladığım görevim süresince ilçemizde bütün parkların bankları yenilendi. Bank olayını çözdük. Parklara engelli ve çocuk salıncağı gibi hayat kolaylaştıran şeyler yaptık. Yeşili bol olan nefes aldıran park alanları oluşturduk. Daha fazla alan olsa da daha fazla park yapsak diye düşünüyorum.

gulcan-balci-sariyer-olay-konustu-6

“ZOR BİR İŞ  YAPIYORUM” 

Belediyecilik hayatınızda görev aldığınız diğer koltuklarla karşılaştırdığınız zaman buranın farkları nelerdir? 

Ben her zaman çevreci bir insan oldum. Yeşili çok seviyorum. Doğaya hayranım. Bu göreve başladığım için baştan beri çok mutluyum.  Sarıyer bir incidir. Bu inciye yakışan park ve bahçeler yapmak beni mutlu ediyor. Zorlukları fazla olan bir iş ama vatandaşlarımızdan güzel geri dönüşler alınca mutluluk veriyor. Geceleri rüyama parklar giriyor. Ne kadar çok fonksiyonel alanlar ekleyebilirim ne kadar yeşil alan ve değişik oyun aletleri ekleyip çocuklarımızı daha fazla mutlu edebilirim diye düşünüyorum. Severek yapılan her iş gibi bu iş de beraberinde başarıyı getiriyor.

Sarıyer günden güne yeşeriyor. Bu da sizin başarınız. Yeni dönemde planlarınız neler? 

Sarıyer’de 163 parkımız ve 89 yeşil alanımız var. Bizim işimiz güzelleştirmek. Her zaman ekip çalışmasına güvenen biri oldum. En başta Belediye Başkanı Sayın Şükrü Genç ve bütün belediye personeli ile uyumlu halde olduğumuz için sorunları çözüyoruz. Yeşili seven biriyim. Doğanın üç kokusunu Sarıyer’in her yerinde duymak istiyorum. Manolya, erguvan ve ıhlamur kokusu ilçeye yayılsın istiyorum. Yakın zamanda çeşitli mahallelerde yeni park açılışları yapacağız. Çocukların zeka gelişimine fayda sağlayacak oyun grupları tasarlıyoruz. Yaşlılar için de dinlenme alanları oluşturuyoruz. Ayazağa ve Huzur Mahallesi için de planlamalarımız var. Daha fazla park ve yeşil alanı Sarıyerliye kazandırmak istiyorum. Sarıyer’de bulunan tüm park ve yeşil alanların temizliği bakım onarımı örnek teşkil edecek park ve yeşil alanlar olmasını istiyorum.

gulcan-balci-sariyer-olay-konustu-8

“TEKNİK EKİP VE İŞÇİLER AYRI DÜŞÜNÜLEMEZ” 

Sarıyer’in bütün parklarının aletleri  Müdürlük yerleşkesinde bulunan atölyede yapılıyor.  Burada kaç işçi çalışıyor ? 

Atölyede 33 işçimiz çalışıyor. İşin mutfağı orası. Hepsine emeklerinden dolayı teşekkür ederim. Bütün park ve bahçelerin bankları ve ahşap oyun grupları onlar tarafından imal ediliyor.  Bu anlamda da fark yaratan bir belediyeyiz. Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nde teknik ekip ve işçilerin birlikte çalışmasını sağlamak başarının anahtarıdır diyebiliriz. İki grup birbirinden ayrı düşünülemez.

Sarıyer’i çiçeklerle donatacaksınız. Bu güzellikleri yaratırken en çok neyi önemsiyorsunuz?

Kadın gözüyle de bakıyorum. Güzeli çok seviyorum ve güzelden anlıyorum. Sarıyer’de  daha güzel park ve bahçeler olsun istiyorum. Biz bir aile olduk. Doğaya saygı anlayışıyla Sarıyer’e yeni parklar kazandırmak, eskiyen parkların da çehresini değiştirmek amacımız. Daha çok yeşil ve daha sosyal alanlar yaratmaya çalışıyoruz. Parklar ilçeyi çiçeklendiriyor ve nefes aldırıyor. Muhtarlar, belediyenin ilgili birimleri ve buradaki personelim hep beraber  emek harcayarak Sarıyer’i güzelleştiriyoruz.

gulcan-balci-sariyer-olay-konustu-7

“DETAYCI BİR İNSANIM BU DA İŞİME YANSIYOR” 

İç Denetçilik yaptığınız için daha detaycı biri olmalısınız. Park ve Bahçeler Müdürlüğü görevinize bu nasıl yansıyor? 

İç denetçilik yaptığım dönemden edindiğim birikimi buraya yansıtıyorum. Neyi ne zaman ve nasıl yapacağınızı bilirseniz yani öngörünüz olursa başarı zaten gelir.  Programlama ve planlama ile yol kat edersiniz.  Detaycı bir insanım. İşlerin güzel olmasını isterim. Burada da amacım Sarıyerlilerin güzel parklarda zaman geçirmelerini sağlamak. Ben buradan gideceğim ama yaptıklarım kalacak. İlçedeki bürün parkların yenilenmesini ve insanların huzur dolmasını istiyorum.

gulcan-balci-sariyer-olay-konustu-2

Göreve başladığınızdan beri yani 5 aydır geri dönüşümler nasıl oluyor? 

Halk çok memnun. Geri dönüşümler çok güzel. Her gördüğüm insan genci yaşlısı teşekkür ediyor. Bunu yaşamak bize daha fazla heyecan veriyor. Çok güzel şeyler başardık. Benim burada başlamamla da birçok değişiklikler oldu. Hırslı biri değilim ama iyi ve güzel işe hastayım. En iyisi olsun diye zorladım ve hep başardım.

Sarıyer Belediyesi’nin kreş ve okullara yönelik çok güzel uygulamaları ve destekleri oluyor. Bunun neresindesiniz? 

Evet. Başkanımız eğitime her zaman destek olmuştur. MEB’in peyzaj ihtiyaçlarını gideriyoruz. Kreşlerde ve okullarda çocuklara alanlar yaratıyoruz. Çocuklarımızın özgür ve doğal ortamda büyümesini çok önemsiyorum.

gulcan-balci-sariyer-olay-konustu-1

“SARIYER BAŞKA İLÇEYE BENZEMEZ” 

Röportajımızı sonlandırırken teşekkür ederim. Son olarak Sarıyer’i değerlendirmenizi istesem neler söylersiniz? 

Ben de teşekkür ederim kendimi ve ekibimi ifade etmeme fırsat tanıdığınız için. Sarıyer bürokrasisiyle, doğasıyla başka ilçeye benzemez. Sarıyerliler bir aile gibidir. Resmi kurumlar ve sokakta halk ile esnaf birbirini tanır. İlçemizde samimiyet vardır. Bozulsun istemiyorum. Boğazın güzelliği Sarıyer’in insanına da yansımış. İstanbul’un incisidir Sarıyer. Ve içindeki samimiyet ve doğallık  bozulmasın istiyorum. Bunun için de ekibimle beraber elimden geleni yapıyorum, yapmaya devam edeceğim.

gulcan-balci-sariyer-olay-konustu-9

 GÜLCAN BALCI KİMDİR? 

1963 yılında Gümüşhane’nin Şiran ilçesinde doğan Park ve Bahçeler Müdürü Gülcan Balcı, Marmara Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu. Balcı’nın belediyecilik kariyeri 1987’de Belediye Müfettişi olarak başladı. Sarıyer Belediyesi’nde Kreşler Müdürlüğü, Teftiş Eğitim Müdürlüğü, Halkla İlişkiler  ve Kültür Müdürlüğü ve iç denetçilik yapan Balcı, 5 ay önce Park ve Bahçeler Müdürlüğü görevine başladı.

Sarıyer Belediyesi Teftiş Kurulu Müdürü Ali Balcı ile evli olan Gülcan Balcı, iki çocuk annesi. 28 yaşındaki oğlu Candaş Gemi İnşaat Mühendisliği yapıyor, 21 yaşındaki küçük oğlu Canberk de YTÜ Çevre  Mühendisliği Bölümü öğrencisi. Çocukları da anne ve babaları gibi Yeşilaycı ve çevreye tutkun olan Gülcan Balcı hem başarılı bir memur hem de özverili bir anne.

2 yorumlar

  1. Bizlerde olumsuz yerlere park yapmsnız sonuçu nekadar eziyet çekiyoruz biliyormusunuz bir gün gelin misafirimiz olun görürsünüz evlerin dibine park yapmayı .Tabiki parklar yapılaçak çoçuklarımız eyleneçek dezarj olacaklar ama cevremze bakaçağız öyle deyerlendireçeğiz .Sabah saat 9da başlıyor akşam 9a kadar çoçuk sesi ve velilerin sesi ondan sonra sıra orta yaş gurubuna geliyor onların bağırması daha sonra alemçilet kanturol yok karışan defalarça sizlerere iletmemize ramen sanuç alamıyoruz park yap git saibsiz bırak insanlar ne çekiyor inçeleyen yok bende çoçuklarım ve yakılsrım için rüyamda çoçukların oynaması eylemmesi için rüya görüyorum ama yeter bizlere yardımçı olmanı ve nereye nasıl pak yapolması için araştırıp öyle yapılmalı gerekiyorsa önlemler alınmalı sarıyerdeki parklaeın çağunda madde ve alkol kullanılıyor.

    1. PARKIN MEVCUT KONUMUNDA SIKINTI YOK..BENCE BİNALARI PARKLARIN DİBİNE YAPANLARDA SORUN..İNAN O PARK ORDA OLMASA PENCERENİN DİBİNE BAŞKA BİR BİNA YAPILIR VE YESİLLİK YERİNE YİNE Bİ BETON VE DEMİR KARMAŞASI İLE KARŞI KARŞIYA KALIRSIN VE VARSA ÇOCUĞUNUZ GÖTÜREBİLECEK BİR PARKINIZ OLMAZ..BENCE MUTLU OLMALISINKİ İSTANBUL GİBİ Bİ YERDE YEŞİLİN YANIBAŞINDASIN VE ÇOCUGUĞUNUZU PENCEREDEN BAKARAK DAHİ KONTROL EDEBİLİYORSUN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir