GündemManşet

SARIYER, “ÇAKMA DERNEKLER” ÇÖPLÜĞÜNE DÖNDÜ!

sariyer-dernek-coplugune-dondu1

Sarıyer’de resmi kayıtlara göre 400 civarında Sivil Toplum Kuruluşu (STK) var. Dernekler Masası’nın elindeki liste öyle uzun ki Sarıyer’in neredeyse her sokağında bir dernek var. Normal şartlarda bir ilçede Sivil Toplum Kuruluşları ne kadar aktif ve sayıca çok olurlarsa o ilçe için büyük kazanç demektir.  Ancak ne var ki, Sarıyer’de durum biraz farklı. Sivil Toplum Kuruluşları sayıca çok fazla olmalarına rağmen aktiflik olarak faaliyet gösterenlerin sayısı parmakla gösterilecek kadar az.

TABELA DERNEKLERİNDEN FACEBOOK DERNEKLERİNE…

Peki aktif olarak çalışmayacaksa bir dernek ya da STK neden kurulur? Cevabı çok basit… Ya dernek başkanı olan kişinin kişisel beklentisi ya da siyasi hesaplar… Sarıyer’de eskiden tabela dernekleri vardı, hiç değilse ortada bir dernek binası bulunurdu. Ancak şimdi bu gelenek de bozuldu. Facebook dernekleri çoğaldı. Sadece sosyal medyada faaliyet gösteren sözde dernekler, Sarıyer için çalışıyor (!). Bu çakma derneklerin tek amacı seçim zamanlarında parayı vurmak, siyaseten nemalanmak ve dernek başkanlarının kişisel amaçlarına hizmet etmek. Bazı dernekler de adeta kumarhaneye dönmüş, gün boyu kahvehane gibi çalışıyor. Bugün seçim olacak olsa Sarıyer’de bu dernekler günebakan çiçeği gibi birden bire açacak ve seçimden sonra da eski suskunluklarına tekrar dönecek. İşte bu yüzden Sarıyer tam bir dernek çöplüğü… Sarıyer’de söz sahibi olan herkesin çakma dernek ile gerçek dernek arasındaki farklı iyi görmesi ve tavrını ona göre sergilemesi gerekiyor. Aksi halde Sarıyer bu çöplükten asla kurtulamayacak. Sarıyer’de gerçekten toplum için çalışan ve saygın duruşlarıyla bilinen köklü derneklere de sahip çıkmak gerekiyor. Sarıyer esnafına kira borcu takmaktan ve mahalle mahalle kaçmaktan başka işi olmayan hayali derneklere ve onların sözde başkanlarına itibar etmemek gerekir. Yeri yurdu olmayan, ya da kapısı hep kapalı bir dernek olabilir mi?Kendine hayrı olmayan derneğin kimseye faydası olamaz.

Sözün özü; “Hiç kimse kusura bakmasın. Eğer aktif olarak çalışmayan ve sadece bir tabeladan ibaretseniz, kapınıza kilit vurmanız herkes için daha hayırlı olacaktır. Hiç değilse diğer itibarlı derneklere gölge etmemiş olursunuz.”

sevgi-atalay-sariyer-olay-a-konustu1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir