GündemManşet Altı

Sarıyer’de ağaç budama işleri aralıksız devam ediyor!

agac-budama1 (5)

_ayracSarıyer Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, ilçedeki ağaçların budama çalışmalarına yoğun bir şekilde devam ediyor.

_ayrac

Ağaçların gelişimlerini kuvvetlendirip, sağlıklı kılmak, form vermek ve çiçeklenmenin miktar ve kalitesini yükseltmek için Kasım ve Nisan ayı boyunca yoğun olarak gerçekleşen budama işlemlerinde; kuru ağaç, elektrik tellerine uzanan, araç ile vatandaşların geçişini engelleyen dallar için gerekli işlemler yapılıyor. Bunların dışında bakım budamaları da yapılıyor. Budanan ağaçlardan elde edilen odunlar ihtiyaç sahiplerine dağıtılıyor.
Sarıyer Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nde görev yapan Orman Mühendisleri Hakan Kalafat ve Gizem Horuk budama işlemleri hakkında önemli bilgilere değindi.

agac-budama1 (4)

Derin budama yapılması ağaçların sağlığına zarar verir

Ağaçlarda yapılan derin budamalar ağaçların gövde de ki kesilen yapının kapanmasına engel olduğundan bahseden Hakan Kalafat şu şekilde konuştu; “Derin budama işlemleri mantarlanma, böceklenme gibi enfeksiyonların oluşmasına neden olabiliyor. Bu ağacın gövde özüne doğu çürüme meydana getirir, ağacın ölümüne neden olabilir. Çok fazla derin budama yapılması ağaçların sağlığına zarar verir.’’

agac-budama1 (2)

Kent budamaları büyük önem teşkil etmekte

Kent budamasıyla ilgi konuşan Orman Mühendisi Gizem Horuk ise; ‘’Kent budamaları ağaçlar için büyük bir önem teşkil etmekte. Ağaçlarla ilgili işlem yaparken tehlike arz eden kuru dalların budamasını ve bakım budaması işlemlerini gerçekleştiriyoruz. Ağaçta hastalık ve tehlikeli durum tespit edilirse ağacın bulunduğu alana göre gerekli işlemler gerçekleştiriliyor’’ dedi.

Park ve Bahçeler Müdürlüğü ağaç budama işleminde nasıl çalışıyor?

Sarıyer Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne Çağrı Merkezi , Müdürlük Kalemi ve Muhtarlıklardan gelen talepler çok yoğun. Ormanlık alan içerisinde bir bölgede olunduğundan, kent içinde özel parsellerdeki alanlarda ağaçlar çok fazla. Bu ağaçların sorumlulukları bizde olduğundan dolayı işlerimiz yoğun şekilde ilerliyor. Talepleri yapmış olduğumuz mahalle programlarına göre değerlendiriyoruz. Ağaçların yaprak dökümünden tekrar tomurcuk açımına kadar olan teknik süre kısa olduğundan dolayı her mahalleye eşit süre oluşturuyoruz. Gelen talepleri değerlendirmek için sahaya çıkıyoruz ve teknik kontrollerimizi yapıyoruz. Tehlike arz eden durumda yeni bir sürç başlatmış oluyoruz. Acil müdahale gereken ağaçlar orman ağacı değilse müdahale edebiliyoruz. Orman ağacı ise, Orman Bölge Müdürlüğü’nden gerekli izin işlemleri mülk sahibi tarafından ve bizim tutmuş olduğumuz tutanaklar aracılığı ile gerçekleştiriliyor.

agac-budama1 (1)  agac-budama1 (3)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir