GündemManşet

SARIYER’DE ARDAHAN RÜZGARI ESECEK !

Sarıyer Ardahanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği (ARDASER), bu sene ikincisini düzenleyeceği Yöresel Ürünler Festivali’ne hazırlanıyor. 13-18 Aralık tarihlerinde Sarıyer Kapalı Pazar yerinde düzenlenecek festivale katılımın geçen sene olduğu gibi yine bu yıl da çok yoğun olması bekleniyor.

NEVRA YERLİKAYA/ SARIYER GAZETESİ

5 yıl önce kurulan ve yaptığı birbirinden özel çalışmalarla bölgenin Sarıyer’deki sesi olan ARDASER, kendi gücüyle ayakta duran dernek imajını hiç bozmadı. Orhan Topçu başkanlığında çalışmalar yürüten dernek, yönetim kurulu üyeleri ve Sarıyer’de yaşayan Ardahanlılarla ortak projelere imza attı. “Ağlayarak dernek olunmaz. Dernekçilik halka hizmet ile gösterilir kıravat takmak ile değil” sloganıyla hareket eden ARDASER, ilkini geçen sene düzenlediği Yöresel Ürünler Festivali ile de sesini duyuruyor.

FESTİVALDE YOK YOK!

İş adamı Zekeriya Polatel’in sponsorluğunda gerçekleşecek olan festivalde iki gün boyunca Kars ve Ardahan’ın ünü dünyaya yayılan lezzetleri sergilenecek. Polatel’in kendi topraklarından getirdiği tereyağı, bal, kaşar, tel peyniri, gravyer peyniri ve kavurma yöresel lezzete düşkün olan Sarıyerlilerle buluşacak.

ZEKERİYA POLATEL: “YÖRESEL DENEN HER ÜRÜNE İTİBAR ETMEYİN”

Günümüzde birçok yerde “yöresel” tabiriyle ürünler satıldığını belirten iş adamı Zekeriya Polatel “Biz bile kendi topraklarında ürettiğimiz peynir ve diğer ürünlerimizin lezzetini daha iyi yapmaya çalışırken, başka yöreden insanların bizim ürünlerimizi orijinal gibi pazarlaması hoş değil. Bu sahtekarlıktır. Kars balı diye sahte bal satanlara denk geliyoruz. Aynı şekilde peynir ve kaşar için de aynı şeyi yapanlar var. Bunlara kimse itibar etmesin. İnsanlara tavsiyem; hayvanın olmadığı yerde tereyağı olur mu? peynir olur mu? Bunları düşünerek alışveriş yapsınlar, paralarını heba etmesinler. Festivalde sergilenecek bütün ürünler Kars ve Ardahan’dan getirdiğimiz kendi topraklarında üretilen lezzeti tartışılmaz yöresel ürünlerimizdir” dedi.

ORHAN TOPÇU: “DERNEKÇİLİK GÖREVİMİZİ LAYIKI İLE YAPIYORUZ”

ARDASER’in düzenleyeceği Yöresel Ürünler Festivali ile hemşehrilerine ve Sarıyerliler’e hizmet etmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirten ARDASER Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Topçu, “Kurulduğumuz günden beri halkımız için çalıştık. Bu festival ile de bölgemizin dünyaca ünlü lezzetlerini Sarıyer halkına ulaştıracağız. Binlerce insanın katılacağı etkinliğimiz herkese açık. Her zaman söylediğimiz şey; dernekler kültürel, ekonomik ve sosyal alanda halkın yanında olmalıdır. Yöremizi tanıtmak da bizim önemli bir görevimiz. Hiçbir zaman insan ve memleket ayırımı gözetmeden tamamen kendi kaynak ve gücümüzle bugünlere geldik. Bu anlamda etkinliklerimizde bizi yalnız bırakmayan Belediye Başkanımız Şükrü Genç’e de teşekkür ederim. Bütün Sarıyerliler’i festivalimize bekliyorum” diye konuştu.

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu