GündemManşet

SARIYER’DE FORMULAZ ŞENLİĞİ!

formulaz-sariyer-belediyesi-4

HABER MERKEZİ/ SARIYER GAZETESİ

Sarıyer Belediyesi tarafından Ferahevler Mahallesi’nde düzenlenen Formulaz Tahta Araba Yarışları nefes kesti. Karadeniz’in hırçın coğrafyasının çocukluk eğlencesi ‘Formulaz’ yarışları bu kez Sarıyer sırtlarında hayat buldu. Kırılan tekerlekler, küçük kazalara rağmen yarışı sürdürmeye devam eden yarışmacılar kimi zaman elleri kimi zaman ayaklarından destek alarak yarışı tamamladı.

Eski bir Karadeniz geleneği olan ve Formula 1 yarışlarından esinlenerek ‘Formulaz’ adını alan tahta araba yarışı için sürücüler Sarıyer Ferahevler’de hazırlanan pistte ter döktü. 2009’dan bu yana Rize’nin Ardeşen ilçesine bağlı Tunca Beldesi’nde düzenlenen yarışlar el yapımı tahta arabalar bu kez Sarıyer yokuşlarındaydı.

TUĞBA ÖZAY DA DİREKSİYONA OTURDU

Sarıyer Ferahevler Kaymakamlık Önü ile Japon Parkı Arası’nda gerçekleşen yarışma vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaştı. Yarışın startını Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve manken Tuğba Özay verdi. Tuğba Özay da tahta aracı kullanarak gösteri sürüşü yaptı.Halkın büyük ilgi gösterdiği yarışlarda 35 yarışmacı 4’erli şekilde 8 grupta yarıştı.

SAMAN BALYALARI BARİYER OLDU

formulaz-sariyer-belediyesi-6

Gruplar halinde yapılan yarışlar sırasında kazaların önüne geçmek için yol kenarlarına saman balyaları yerleştirildi. Sürücüler de geleneksel lastik ayakkabı ve kıl çorabın yan sıra kask, kolluk ve dizlik takarak olası bir kazaya karşı önlem almayı ihmal etmedi.

ESKİ ŞAMPİYONLAR YARIŞTI

Yarışanlar arasında daha önce Rize’de düzenlenen yarışlarda dereceye girenlerde vardı. Ardeşen’li Muhammet Zengin çocukluğunda yaptıkları yarışı Sarıyer’de düzenlediklerini söyleyerek “O gelenek buraya taşındı” diye konuştu. Geçtiğimiz yıllarda Tunca’da düzenlenen yarışlarda birincilik kazanan Eşref Büyüksofuoğlu “Tunca’da düzenlenen yarışta ilk etapta birinci oldum ama ikinci etapta Kenan Sofuoğlu’yu geçemedim. Pist çok dik değil, hızlı bir yarış olmayacak. Ama keyifli bir yarış olacak” dedi.

formulaz-sariyer-belediyesi-3

TÜM YARIŞMACILAR BÜYÜK ÇABA SARF ETTİ

Rampadan aşağıya hızla direksiyon sallayan yarışmacılar eğlencenin ve heyecanın tadına vardı. Vatandaşların yol boyunca dizildiği ve heyecanla izlediği yarışlar sırasında zaman zaman küçük aksilikler de yaşandı. Kimi yarışmacının tekerleği kırıldı, kimisi virajı alamadı, ama bütün yarışmacılar büyük bir gayretle yollarına devam etti. Bazı sürücüler elleri bazıları ile ayaklarıyla ittirerek aracının hızını arttırmaya çalıştı. Yarışmaya katılan İsmail Avni Bayrak, daha zorlu pistlerde yarışmaya alışkın olduklarını söyleyerek, pistin kısa olduğunu belirtti.

formulaz-sariyer-belediyesi-9

HORON DA VARDI MIHLAMA DA

Yarış parkuru boyunca Karadeniz yöresine özgü yemeklerin yer aldığı stantlar kuruldu, yöresel yemekleri tadıldı. Yarış sırasında yöresel kıyafetlerden horona kadar Karadeniz’e özgü renkler ve sesler yer aldı. Gençler horonla coştu. Ailesi ile birlikte yarışları izlemeye gelen Serpil Demircioğlu, “Birlik ve beraberliği biz de paylaşmak istedik. Herkesi buraya davet ediyoruz” diye konuştu.

ŞÜKRÜ GENÇ: “ÇOK ESKİLERE DAYANAN BİR GELENEK”

Etkinliğin en ilgi çeken isimlerinden biri ev sahibi Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç oldu. Rize’de düzenlenen yarışlarda Kenan Sofuoğlu’nun kullandığı tahta aracı kullanan Genç’e vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Sarıyer’de tahta araba yarışlarının çok eskiye dayandığını söyleyen Genç, “Çok güzel bir geleneğin İstanbul’da temsilciliğini yapıyor olmak bizleri mutlu ediyor. Araçların olmadığı dönemde insanlar bunları ulaşım için kullanıyormuş. Bu çok eskilere dayanan çok ciddi bir gelenek” dedi. Yarışın uluslararası alana taşınması için çalışmalar yürüteceklerini söyleyen Genç, “Bu Ardeşen Tunca’da her yıl Ağustos’un 3’üncü haftasında düzenleniyor. O katılıma biz de destek vererek böyle bir Karadeniz geleneğini uluslararası boyuta taşımak hedefimiz. Burada bu işin provasını yapıyoruz” dedi.

sukru-genc1

formulaz-sariyer-belediyesi-2

 

formulaz-sariyer-belediyesi-5

formulaz-sariyer-belediyesi-1

formulaz-sariyer-belediyesi-7

formulaz-sariyer-belediyesi-8sukru-genc2

formulaz-sariyer-belediyesi-10

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir