GündemManşet

SARIYER’DEKİ CEMEVİ AKP İLE CHP’Yİ BİRBİRİNE DÜŞÜRDÜ

sariyer-cemevi1-131

Sarıyer’de bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait 23 bin metre kare büyüklüğündeki 1’inci derece doğal sit alanı içindeki 5 katlı Cemevine ilişkin plan değişikliğinde ‘Cemevi’nin ibadet alanı değil de kültürel ve sosyal tesis alanı olarak işlenmesi AK Parti ile CHP arasında tartışmaya neden oldu. CHP’nin tüm ısrarına rağmen planda değişiklik olmadı.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi son oturumunda ‘Cemevi’ yüzünden CHP ile Ak Parti birbirine girdi. Sarıyer Cumhuriyet Mahallesi’nde, mülkiyeti Büyükşehir Belediyesi’ne ait 23 bin metrekare büyüklüğündeki 1. derece doğal sit alanı ve park alanı içinde kalan 5 katlı cemevine ilişkin plan değişikliği oybirliğiyle oylandı. Ancak , ‘Cemevi’nin planlara ‘ibadet alanı’ değil de ‘kültürel ve sosyal tesis alanı’ olarak işlenmesi, AKP ve CHP’lileri karşı karşıya getirdi.

İBB Meclisi’nde söz alan, ünlü sanatçı Arif Sağ’ın yeğeni CHP’li Meclis Üyesi Hüseyin Sağ, “Ben Alevi bir kişiyim. Bir caminin açılımında bu fonksiyonlar olsa hoş olur mu? Ben buna karşı gelirdim. Burada ‘Sosyal ve kültürel alanı’ değil de, ‘Cemevi’ desek ne olur. Yasal olmayan birçok şey burada yapılıyor. Gelin burada bir önderlik yapalım. Alkışlarla bunu geçirelim. Yargılanacaksak da beraber yargılanalım” önerisinde bulundu.

sariyer-cemevi1-91

‘İKİSİ DE BİZİM’

AKP’li İBB Meclis Birinci Başkan Vekili Ahmet Selamet, “Bunun cemevi olduğunu hepimiz biliyoruz” derken, İmar Komisyonu Başkanı Hadi Diler de yönetmelikte, ‘Cemevi’ lejantı olmadığını hatırlattı. Sarıyer’de bir caminin yerinin değiştirilmesine ilişkin plan değişikliğine CHP’lilerin ‘ret’ oyu vermesine dikkat çeken AKP Grup Başkanı Temel Başalan’ın “Cami de bizim cemevi de. İhtiyaç durumuna göre cemevi de yapılacak cami de” sözlerine, CHP Grup Başkanı Vekili Ertuğrul Gülsever tepki gösterdi.

sariyer-cemevi1-21

‘CAMİ KARŞITI DEĞİLİZ BİZ’

CHP Grup Başkanı Vekili Ertuğrul Gülsever, Temel Başlan’ın sözlerine şöyle karşı çıktı: “Bizi cami karşıtı olarak gösteremezsiniz. Biz namaza dururken, aklında ne hainlikler olanları gördük. Biz CHP olarak camiye asla karşı değiliz. Dinimizi herkes kadar sonuna kadar yaşıyoruz. Kimin daha Müslüman olduğunu tartışma hakkı kimseye ait değildir. Allah’tan başka kimseye verecek hesabımız yoktur” diye çıkıştı.

‘Cemevleri’nin tıpkı cami gibi olduğunu söyleyen CHP’li meclis üyelerinin, ‘ibadet alanı’ ısrarı, “Planlarda cemevi lejantı yok” gerekçesiyle kabul görmedi.

 

 

 

 

 

İmam Hüseyin Cemevi yarın açılıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir