GündemManşet

Sarıyer’deki İZEV’e 1 milyon 300 bin liralık SGK kıskacı!

000554

_ayracEngelli çocukların yaşama kazandırılması için hizmet veren İZEV, SGK borcu nedeniyle haciz tehdidi altında. Vakıf yönetimi, 1 milyon 300 bin liralık borcun faizinin silinmesini istiyor._ayrac

Tarabya Cumhuriyet  Mahallesi’nde Sarıyer’den ve çevre ilçelerden gelen engellilere hizmet veren İstanbul Zihinsel Engelliler İçin Eğitim ve Dayanışma Vakfı (İZEV) haciz tehlikesiyle karşı karşıya. İZEV’in yıllar önce yaptırarak devlete hibe ettiği okulda çalıştırılan personelin 1 milyon 300 bin liralık SGK borcu vakıftan isteniyor.

İZEV yönetimininden yıllar önce  yaptırarak, devlete hibe ettikleri Saadet İlköğretim Okulu ve Meslek Eğitim Merkezi’inde Valilik onayıyla çalıştırılan personele ait 1 milyon 300 bin liralık SGK borcu talep ediliyor. Bağışlarla ayakta duran Vakıf, yüklü miktardaki borç nedeniyle zor günler geçiriyor. Vakıf yönetimi şuan milyonluk borcun faizini sildirmek için çaba sarf ediyor.

VAKIF BORCUN DÜZENLENMESİNİ İSTİYOR

Vakfın 15 kurucusunun Şişle’de yaptırdığı ve devlete hibe ettiği Saadet İlköğretim Okulu ve Mesleki Eğitim Merkezi’nde vakıf tarafından istihdam edilen personelin SGK borcu, zaman içinde 1 Milyon 300 bin lirayı aştı. Borcunu ödemeye çalışan Vakıf, yapılandırdığı borcun ancak 400 bin lirasını ödeyebildi. Borcu SGK tarafından yapılandırılmış olsa da vakıf son taksidinde ihlale düştü. Şimdi vakfın tek ihlal hakkı kaldı.

Vakıf yönetimi eğer bir kez daha taksit ihlaline düşerse, her biri engelli çocuk sahibi 15 mütevelli heyet üyesinin malları haciz edilecek. Yıllardır gönüllülük esasıyla hizmet veren ve engelli çocukları topluma kazandırmak için vakıf yönetimi, şimdi SGK, borcundan kaynaklı faizlerin silinmesi için düzenlenme yapılmasını bekliyor.

ÇOCUKLARIN GELECEĞİ TEHDİT ALTINDA

İZEV Başkanı Berti Erbeş, “İZEV köklü bir vakıftır. 1989’dan beri Türkiye’de zihinsel engelli bireyler için pek çok pilot çalışma yaptı. Pek çok kanun ve yönetmeliğin rezervasyonunda önemli roller üstlendi. Türkiye’de ilk defa okul açtı, devlete hibe etti. Zihinsel engelli bireylere yaşam becerisi edinmeleri için eğitim programları geliştirdi. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı’nın olumlu görüşü ve yazılı talimatına rağmen İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından İZEV’in hibe yoluyla yaptırdığı okula dönüşü kabul edilmedi. Taksitlendirilen SGK borçları birkaç mütevelli heyetinin şahsi gayretleriyle ödeniyor. Borç için yeniden yapılandırma istiyoruz. Haciz gelmesi durumunda Tarabya’daki Yaşam Evi’nde de hizmet veremeyiz, çocuklar mağdur olur” dedi.

Habertürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir