GündemManşet

Sarıyerli öğrenciler İtalya’da

Secilenler (7)

_ayracİtalya’ya giden Vehbi Koç Vakfı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, dünyaca ünlü İtalyan şeften çikolata yapım dersleri aldı._ayrac

Sarıyer’de bulunan Vehbi Koç Vakfı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrenciler Erasmus Plus Projeleri kapsamında İtalya’ya gitti. 15 gün İtalya’nın Modena kentinde kalan öğrenciler, dünyaca ünlü İtalyan çikolata ve bisküvi şeflerinden, dersler aldılar. Çikolatanın üretimini ve işleyişini pratikte gözlemleyen öğrenciler, İtalya’daki pek çok turistik bölgeyi de gezme fırsatı yakaladı.

HAKKARİ LİSESİ’NİN PROJESİNE ORTAK OLDULAR
Secilenler (4)

Vehbi Koç Vakfı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Yiyecek-İçecek Bölümü 11. Sınıf öğrencileri, Hakkâri’deki bir meslek lisesinin projesine ortak olarak, Avrupa Birliği Eğitim Fonlarını desteği ile İtalya’ya gitti. Öğretmenleri Hatun Kalafat ve Göknur Çoşku’nun proje danışmanlığını yaptığı öğrenciler, Esra Fırat, Nakşidil Kuru, Fatih Cesur, Vedat Arslan, Serra Cunduk, Serranur Otacıoğlu, Aleyna Tarakçı, Berkcan Öter, Melisa Kacar ve Mart Bircan, öğretmenleri Beyhan Aksop nezaretinde 15 gün İtalya’nın Modena kentinde kaldılar.

OLİMPİYAT ŞAMPİYONU ŞEF İLE ÇALIŞTILAR
Secilenler (1)

Modena’da bir Türk işletmecinin otelinde konaklayan öğrenciler, “AB Ülkelerinde Çikolata Üretimi” konusunda Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu İtalyan Şef Massimo Campioli’den iki haftalık staj eğitimi gördü. Sarıyer Gazetesi’ne konuşan eğitimci Beyhan Aksop, “Şef Massimo Campioli, öğrencilerimizin çalışma becerileri ve öğrenme isteklerini takdir etti. İşin püf noktaları niteliğinde olan özel bilgileri de öğrencilerimizle paylaşarak, çocuklarımızdan son derece memnun olduğunu sürekli vurguladı. Bu durumdan son derece memnun olduk” dedi.

“ÇİKOLATA ÜRETİMİNİN PÜF NOKTALARINI GÖRDÜK”
Secilenler (8)

Deneyimlerini Sarıyer Gazetesi’yle paylaşan öğrenciler ise “Kakonun işlenişinden başlayarak, el yapımı çikolata üretimini öğrendik. Türkiye’deki çikolatalarla, İtalya’daki arasında bir lezzet farkı olduğunu söyleyebilirim. 15 gün boyunca gündeme ortalama 4 saat şef Massimo Campioli ile çalıştık ve çikolata üretiminin püf noktalarını gördük. Kendi çikolatalarımızı imal ettik. Yaptıklarımızın birazını İtalya’da tükettik, birazını da buraya getirdik. Bir günlükte yine ünlü bir İtalyan bisküvi şefiyle çalışma imkanımız oldu.

“İTALYANLAR ÜLKELERİNE DEĞER VERİYOR”Secilenler (3)

Mutfaktaki dersler sonrasında biraz da İtalya’yı gezme fırsatımız oldu. Vereno, Sanmarino ve Roma gibi yakın yerleri gezdik ve orada her yerin tertemiz olduğunu, başıboş hayvanların bulunmadığını gördük. İnsanları ülkelerine ve çevrelerine değer veriyor. Mesela bizim kaldığımız Modena şehri, sanayi bölgesiydi ama tarımın çok fazla olduğu, yeşilliği olan bir alandı” değerlendirmesini yaptı.

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler