GündemManşet

Sarıyerli öğrenciler madende pratik eğitim alacak!

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Taş Bina Madencilik Eğitim ve Uygulama Merkezi’ni açtı. Açılışta konuşan İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, “Bu uygulama merkezi Türkiye’de ilklerden biri olma özelliğini taşıyor. Bu merkez sayesinde öğrenciler fakültede öğrendiğini gerçek maden ocağında hayata geçirebilecek” dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Sarıyer Belediyesi’nin desteğiyle Sarıyer Ayazağa’da hayata geçirilen İTÜ Taş Bina Madencilik ve Uygulama Merkezi’nin açılışı dün yapıldı. Açılış töreninde konuşan İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, merkezin Türkiye’de ilklerden biri olduğunu belirterek, “Bu uygulama merkeziyle İTÜ’lü öğrenciler uygulama eğitimini bizzat madende çalışarak alacak. Madenin hemen yanında açılan 60 öğrenci kapasiteli taş binada uzmanlık eğitimi de verilecek. Tüm sınıflar düzeyinde madencilik fakültesinde eğitim alan öğrenciler merkezden faydalanabilecek. İş güvenliği konusunda da her türlü önlem alındı. Öğrencilerimizin güvenliği her şeyden önce geliyor” diye konuştu.

5 YILLIK BİR HAYAL GERÇEKLEŞTİ

İTÜ Maden Fakültesi ve Maden Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural da 5 yıllık hayalin gerçekleştiğini dile getirdi. Bu projenin hayata geçmesi için uzun bir uğraş verdiğini belirten akademisyen, ”Merkez için yaklaşık 5 yıldır uğraşıyorum. Şimdi hayallerim gerçek oldu. Bunun gerçekleşmesi için Ankara’ya birçok kez gittim. Şimdi burada açılan merkezde öğrencilerimiz teorik eğitimin yanında uygulamalı olarak da eğitim alma şansı bulacak. Merkezimizin tüm madencilerin bir buluşma noktası olmasını umuyoruz. Yaşayan bir merkez olacak. Öğrencilerimiz burada ders ve staj bitirme ödevlerini yapabilecek” dedi.

Merkez, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Sarıyer Belediyesi’nin desteğiyle İstanbul Sarıyer Ayazağa’da Akdağlar Agrega Maden Ocağı içerisinde yer alan eski bir taş binanın restore edilmesiyle kuruldu. Burada İTÜ’lü maden mühendisliği öğrencileri maden güvenliği, açık işletme, cevher hazırlama ve patlayıcı madde gibi dersleri uygulamalı olarak görebilecek. Eğitim döneminin yanı sıra yaz aylarında da hizmet verecek merkezden şimdilik sadece İTÜ’lü öğrenciler faydalanabilecek. İlerleyen süreçte merkezin diğer üniversitelerin fakültelerine açılması da düşünülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir