GündemManşet

Sosyal Yardım İşleri Müdürü Saadet Göne Ergenç: “İşimiz insanlara yardım eli uzatmak”

Sarıyer Belediyesi’nin en aktif birimlerinden Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü; eğitimden, engellilere, cenaze evlerinden, evde yatalak olan hastalara kadar neredeyse her alanda vatandaşlara yardım eli uzatıyor. Birim müdürü Saadet Göne Ergenç ile bugüne kadar yaptıkları çalışmaları ve belediyenin bu alanda verdiği hizmetleri konuştuk.

***

Ergenç; “Biz sadece insanlara maddi ve eşya yardımında bulunmakla kalmıyoruz aynı zamanda engellilerimizin tedavisi için uzmanlar eşliğinde at terapisi de uygulatıyoruz” diye konuştu.

ÖZEL RÖPORTAJ- NEVRA YERLİKAYA/ SARIYER OLAY

Sarıyer Belediyesi’nin 26 müdürlüğü arasında “sosyal” alanda insanlara maddi yardımda bulunmasıyla dikkat çeken Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü, ilçe genelinde yardıma muhtaç kişi ve ailelere yardım eli uzatmaya devam ediyor. Cenaze evlerine yemek-otobüs gibi hizmetler götüren, yatalak hastalara hasta bezleri temin eden, öğrencilere burs veren, fakir ailelere eşya yardımında bulunan, engellilere sahip çıkan, kısaca dara düşen kim varsa yardım eli uzatan bir birim. Onlar Sarıyer’in iyilik melekleri…

İŞKUR İLE BİRLİKTE İŞSİZLERE İŞ BULUYORLAR

Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde “Taziye, Engelli Koordinasyon, İŞKUR ve Kadın Koordinasyon Birimi” hizmet veriyor. Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’nü bir yıldır Saadet Göne Ergenç yürütüyor. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nden mezun olan Ergenç’in 1986’da ilk görev yeri Sarıyer Belediyesi Yazı İşleri Müdürlüğü olan Ergenç,  Nikah Memurluğu’nun ardından uzun yıllar Kültür İşleri Müdürlüğü yaptıktan sonra Halkla İlişkiler Müdürlüğü yaptı.  Ergenç, Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü ile birlikte AR-GE Müdürlüğü de yapıyor. Sarıyer Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürü Saadet Göne Ergenç, tam bir yardımsever. Göreve başladığı günden beri yardımsever kişiliğiyle tanınan ve sevilen Gönenç, “Benim yapabileceğim en güzel iş buydu. İnsanları seviyorum onlara yardım etmek de beni çok mutlu ediyor” dedi.

Saadet Göne Ergenç, Sarıyer OLAY’a Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’nün faaliyetleri ve gelecek projeleri hakkında bilgiler verdi.

 Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

1963 İstanbul doğumluyum. Sarıyer Belediyesi’nde 1986’da çalışmaya başladım.  Kariyerime Sarıyer Belediyesi’nde devam ediyorum.  Yazı İşleri Müdürü olarak başladım, AR-GE ve Sosyal Yardım İşleri Müdürü olarak devam ediyorum. Sarıyerliyim. Eğitim hayatım burada geçti. Vehbi Koç Lisesi’nden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Bölümü’nde okudum.

Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’nde neler yapılıyor?

Burası tam anlamıyla yardım kurumu diyebilirim. Belediyemiz bünyesinde eğitimden gıdaya kadar birçok alanda yardım işini yürütüyoruz. Burada vatandaşlarla birebir ilişki halindeyiz.  Sarıyer’de çok farklı ekonomik sınıflar var. Çok yoksul aileler de var zengin aileler de var.  Bize başvuruda bulunan ihtiyaç sahibi herkesin yardımına koşuyoruz.

BİR YILDA İKİ BİN KİŞİYE YARDIM

Yardımda bulunacağınız adresleri nasıl belirliyorsunuz? Yardım için koşullar var mı?

Sadece ikamet kağıdı şartımız var. Sosyal Servis Birimi’nde çalışan arkadaşlarımız yardım talebinde bulunan evleri ziyaret ediyor. İhtiyaç listesi belirleniyor. Para yardımı dışında ailelere eşya ve erzak yardımında da bulunuyoruz.  Bir yıl içinde iki bin vatandaşa yardım ettik, etmeye de devam ediyoruz. Kıyafet ve ev eşyası bağışında bulunan insanların yardımlarını da vatandaşlarımıza ulaştırıyoruz. Bunun dışında ilk-orta ve lise düzeyindeki öğrencilerimize aylık 80 TL yardımda bulunuyoruz. Her yıl sömestr döneminde beş bin öğrenciye destek oluyoruz.  Öğrenci belgesi ile başvuruda bulunan ve yardıma ihtiyacı olduğuna karar verdiğimiz öğrencilerimizi yalnız bırakmıyoruz.

“ŞÜKRÜ GENÇ FAKTÖRÜ BELEDİYEYİ FARKLI KILIYOR”

Sarıyer Belediyesi diğer belediyelerden farklı ve daha kaliteli bir profil sergiliyor. Siz bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Evet. Kesinlikle bizim belediyemiz diğer belediyelerden çok başka.  Bu farklar da başkanımız Şükrü Genç’in bakış açısı ile alakalı. Başkanımız özellikle eğitime ve kadınlara verdiği değerle biliniyor ve seviliyor. Şükrü Genç göreve geldiğinden beri en başta eğitime çok önem verdi, bu yıllardır böyle devam ediyor. Belediyenin bütün birimleri de başkanımızın öncülüğünde daha iyi işler yapmak için çalışıyoruz.

CENAZE EVLERİNE YEMEK VE SERVİS YARDIMI

Sarıyer Belediyesi’nin birimleri çok aktif çalışıyor. Diğer belediyelerden farklı olan bir birim de Taziye Birimi. Bundan söz eder misiniz?

Bu birim yalnızca bizde var. Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’ne bağlı Taziye Birimi’nde cenaze hizmetleri veriyoruz. Sağlık İşleri Müdürlüğü ile koordineli olarak çalışıyoruz. Müdürlükten ölümleri öğreniyoruz. Cenaze evine ulaşım için araç gönderiyoruz. Ayrıca yiyecek-içecek ve çay standı gönderiyoruz. Böylece vatandaşların en zor gününde de yanlarında oluyoruz. Bu çalışmamız çok ses getirdi. Belediyecilik çok özen isteyen bir iştir. Biz de bu işi hakkıyla yapmaya çalışıyoruz.  Bu anlamda yatalak hastalara hasta bezi yardımında bulunuyoruz.  Yatalak hastalara hasta yatağı, engelli vatandaşlarımıza akülü ve tekerlekli sandalye temin ediyoruz. Bu sandalyelerin tamirlerini de ücretsiz yapıyoruz.

ENGELLİLERE AT TERAPİSİ YAPTIRIYORUZ

Yine müdürlüğümüz bünyesinde Bahçeköy’de atlı terapi hizmeti veriyoruz. Engelli çocuk ve gençlerimizi burada ata bindiriyoruz. Bu terapi onların tedavisinde çok önemli rol alıyor.

İŞKUR ile de yapmış olduğunuz işbirliği ile işsizliğe çare oluyorsunuz.

Evet. İŞKUR ile işbirliği halindeyiz. İŞKUR Birimi’nde iş ve işçi arayanları bir araya getiriyoruz. Bütün ülkenin olduğu gibi Sarıyer’in de en büyük sorunlarından biri işsizlik. Buna çözüm bulmak bizi çok mutlu ediyor. Belediyemiz eğitimsizliğe ve işsizliğe savaş açan bir belediye.

Gencinden yaşlısına birçok insana ulaşmayı ve onlara yardım etmeyi nasıl tarif edersiniz?

İnsanlara yardım etmek çok huzur verici. Bazen gözlerimiz doluyor. İhtiyaç sahibi birçok insanla tanışıyoruz.  Yardımın küçüğü de büyüğü de aynı duyguyu yaratıyor. İnsanların ihtiyaçlarını karşılamak ve yüzlerini güldürmek bizi çok mutlu ediyor. Şehir dışına da elimiz ulaşıyor.  Okullardan kitap talep eden öğretmenler oluyor. Kendilerine kitap yardımında bulunuyoruz.

DÖRDÜNCÜ KREŞ YOLDA

Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde üç kreş var.  Bu sayı dörde çıkacak. Bundan söz eder misiniz?

Bünyemizde, 3-6 yaş grubu öğrencilerin devam ettiği üç kreşimiz var. Bahçeköy, Maden ve Çayırbaşı’nda bulunan kreşlere belediye personelinin çocuklarının yanı sıra dışarıdan çocuk da kabul ediyoruz. Ferahevler Mahallesi’nde açılacak olan Uğur Taşçı Parkı’nın içinde dördüncü kreşimizi açacağız. Yine bizim bünyemizde Yaşlı Gündüz Bakım Evi var. Burada da gündüz çalışmak zorunda olan ailelerin yaşlılarını ağırlıyoruz. Bahçeköy’de bulunan evde hobi kursları olacak. 65 yaş üstü yaşlılar sabah saatlerinde eve geliyor, bir uğraşları olacak ve güzel zaman geçirip evlerine gidiyor. Bu projemiz de çok ses getiren bir proje.

Röportaj için teşekkür ederim. Son olarak neler söylemek istersiniz?

Ben de teşekkür ederim. Sarıyer Belediyesi, bütün birimleriyle farklı olan bir belediye. Sosyal Yardım İşleri ve AR-GE olarak biz de belediyenin sosyal ve yardımsever yönünü yaşatıyoruz. Çalışma arkadaşlarım ve ben; kadınlarımız, öğrencilerimiz, engellilerimiz kısaca Sarıyer’de yaşayan herkesin yanındayız ve olmaya devam edeceğiz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir