GündemManşet

ŞÜKRÜ GENÇ, İTÜ’DE İŞ SAĞLIĞI PANELİNDE KONUŞTU

 sukrugenc-sariyergazetesi-sariyer-olay

ÇİĞDEM AVCU- IRMAK USTA/ ÖZEL HABER/ SARIYER OLAY

İTÜ’de “Yerel Yönetimlerde İş Sağlığı ve Güvenliği Faaliyetleri” adlı oturuma konuşmacı olarak katılan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, iş sağlığı ve güvenliği konusunda yaptıkları faaliyetleri anlattı ve bazı önerilerde bulundu. İş güvenliği sistemini uyguladıkları andan itibaren yapmış oldukları 2 inşaatın bitimine kadar olan sürede hiçbir iş kazası yaşamadıklarını dile getiren Genç, “İş yerlerinde sağlık ve güvenlik ile ilgili şartları sağlamak işverenlerin; her türlü önlem, tedbir ve talimatlara uymak çalışanların; rehberlik, eğitmek, uygulamak ve denetlemek ise devletin asli görevidir” diye belirtti.

“YASA ÇIKARMAK TEK BAŞINA YETERLİ DEĞİL”

Başkan Genç konuşmasında şunları söyledi; “İş sağlığı ve güvenliği, çalışma yasalarının en önemli kısmıdır.Çalışma ortamlarında bulunan tehlike ve risklerin önlenmesi, çalışanın sağlıklı durumunun sürekliliğinin sağlanması, oluşabilecek iş kazalarının ve meslek hastalıklarının engellenmesi İş Sağlığı ve Güvenliği çalışmalarının temel amaçlarıdır. Yani demek ki alan çok geniş, nerede yaşam varsa orada bu önlemi almak zorundasınız. Burada çok önemli bir şey var. Bu bir yasak savmaya dönüştüğü zaman problemler orada başlıyor. Bir üst yönetici geldiği zaman arka taraf gösterilmez, ön tarafa bir kırmızı halı serilir. Gelen yönetici çok iyi karşılanır ve her şey orada çok normal gitti sanılır. Önemli olan işin arka tarafıdır, mutfak kısmıdır. Bunla ilgili bir iki örnek var. Yakın dönem içerisinde çıkarılan 4857 sayılı İş Kanunu ve sonrasında çıkarılan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Kanunu ile bir temel atılmıştır.

SOMA VE ERMENEK BU KONUDA DERS ALMADIĞIMIZI GÖSTERDİ

sukru-genc-sariyer-belediyesi1 (6)

Bizim sivil savunma ekiplerimiz var. Fakat sivil savunma ekipleri bir problem çıktığında hazır olup olmadığı da belli değil. Yangın çıkar itfaiye gelir, ama bizimkiler sadece hortum tutmak değil işte vananın yerini göstermek ve onun dışında yapabildikleri bir şey yok. Ama ben bugün bu çıkan yasadan ve biraz önceki sunumdan, belediyede yapılmakta olan çalışmaları görünce o dönemlerde bu işleri pek önemsemediğimiz ortaya çıkıyor. Yani tesadüfen yaşıyormuşuz.

Bu kanunlarla bir temel atıldı fakat yasal mevzuatlar sonrasında yaşanan Esenyurt faciası, Soma Faciası, Ermenek faciası ve son yıllarda yaşanan diğer iş kazaları istatistiklerine bakıldığında ölümlerin artması bu alansa yapılan çalışmaların yetersiz olduğunu göstermektedir. Yani yasa çıkarmak tek başına yeterli değil. Mevcut olan yasa ve yönetmeliklerin sadece işverenleri, cezaya yönelik yaptırımlarla uygulamaya zorlaması insanlarda ceza savuşturma olarak algılamak da asıl yapılması gereken işlerin ertelenerek iş sağlığı ve güvenliği kültürünün oluşturulmasını engellemektedir. Bütün problem buradadır.

Dolayısıyla bizlerin üzerine düşen, yerel yöneticiler olarak paydaşlığı en iyi şekilde yerine getirmek zorundayız. Bu konferans bizim içinde bir şans. Çünkü onların ulaşamayacağı bu türlü sunumlar ve bilgilerin burada hemen verilmesi, hazır olması ve ondan sonrasında devam ettirilmesi gerekmekte.”

BETÜL FIRAT; “2 AYRI KURUL OLUŞTURDUK”

Belediye Başkanı Şükrü Genç’ten sonra sözü Sarıyer Belediyesi İş Sağlığı ve Güvenliği Kurul Sekreteri, Yüksek Maden Mühendisi Betül Fırat aldı. Bu işin ciddiyetini dikkate aldıkları ve konferansa katıldıkları için katılımcılara teşekkür eden Fırat, sözlerine şöyle devam etti; “Sarıyer Belediyesi olarak iş sağlığı güvenliği olarak ne gibi çalışmalar yaptığımızı anlatacağım. İş sağlığı güvenliği çalışma hayatındaki en önemi unsur. Ülkemizde bildiğiniz gibi 4857 sayılı iş kanununda 50 fazla çalışanı olanlar için sanayiden sayılan iş yerleri için ve 6 aydan daha uzun süreli çalışmalarda aslında yürürlükteydi. Ama 6331 yasayla birlikte artık kamuda buna dahil edildi. Kamuda da çok fazla iş kazası yaşanıyor.

bu

Sarıyer Belediyesinde iş sağlığı güvenliği dediğimizde, belediye çalışanlarının sabit bir çalışma alanı yok. Belediyelerde çalışanlar bu konuya hakim ama çalışanlarımız Sarıyer olarak bakarsak Reşitpaşa’da sabah işe başlayan çalışanımız bir iki saat sonra işine İstinye’de devam edebiliyor. Biz Sarıyer Belediyesi olarak ne yaptık? İlk olarak 2013 yılında, Sarıyer Belediyesi olarak iş sağlığı güvenliği kurulu oluşturduk. Arkasından da mevzuatta da belirtildiği gibi iş sağlığı güvenliği birimi oluşturduk. Bu birim iş güvenliği uzmanları ve iş yeri hekimlerinden oluşuyor. 2 ayrı kurul oluşturduk. Belediyeye ait binalarımızı yerinde denetleyerek risk değerlendirme ekibi oluşturduk ve raporlama çalışmalarını tamamladık. Yıllık çalışma programlarımızı da buna istinaden hazırlıyoruz. 4734 ve 4735 ihale kanunu haricinde belediye olarak alt işverenlerimize bu işin önemini anlamaları açısından ek bir protokol sözleşmesi oluşturduk.

sukru-genc-sariyer-belediyesi1 (5)

Bu sözleşmenin içerisinde kurallara uymamaları halinde ne gibi cezaların uygulanacağı, cezadan çok çeşitli yaptırımlar var. Alt işverenlerle sözleşme haricinde aylık bazda ikinci denetim kontrollerini resmi olarak yapıyoruz. En çok iş kolunun olduğu yerler, yerel yönetimler veya büyükşehir belediyeleri olduğu için, bunları raporlamak uzun süre alıyor. Ama biz çok şükür Sarıyer Belediyesi olarak bunları tamamladık. Acil durum eylem planlarımızı yaptık. Bunlar için bazı eğitimler alınması gerekiyor. Biz bunları sadece teorik olarak almadık. Bir ilk yardım ekibi oluşturduk. İlk yardım eğitimi aldık. Bütün çalışanlarımıza da bu sertifikalı eğitimler veriliyor. İtfaiyeden yangın eğitimi aldık. 50 kişilik bir ekip oluşturduk.

Onlar da sertifikalandırıldı. İş sağlığı ve güvenliği anlamında bütün çalışanlarımıza da eğitimlerini vererek belgelendirdik. Yapmış olduğumuz tüm toplantılarda eğitimlerimizi değerlendirdik. Çalışanlarımıza anketler oluşturarak sıkıntılarını dinledik. Sıvacıdan boyacıya, kaynakçıdan çatı işiyle uğraşan tüm arkadaşlarımızı mesleki açıdan eğitim vererek belgelendirmiş olduk. Risk değerlendirme raporları yaparak, eksiklerimizi belirledik ve onları tamamladık. Eylül ayı itibariyle merkez binamız İstinye Park’ın yanında açılıyor. Tamamıyla yangına dayanıklı, kaçış yollarının bulunduğu, kendi içinde teknik anlamda bütün çalışmaları içeren sığınakların bulunduğu bir bina olacak. OHSAS 18001, ISO 9001 ve 14001 çalışmalarına başlamış olacak. Bu vesileyle de sizleri yeni binamıza davet etmiş olalım…”

sukru-genc-sariyer-belediyesi1 (2)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir