GündemManşet

Surp Hripsimyants 168 Yaşında!

     sariyerhalkegitim_merkezi_sariyergazetesiYeni7_ayracBüyükdere Surp Hripsimyants Ermeni Kilisesi’nin 168. Yıl dönümü kilise bahçesinde yapılan törenle kutlandı. Törene Sarıyer’de yaşayan kilise cemaati yoğun ilgi gösterdi._ayrac

Büyükdere’de bulunan Türkiye Ermeni Patrikliği’ne bağlı Surp Hripsimyants Ermeni Kilisesi’nin 168. Kuruluş yıl dönümü kilise bahçesinde gerçekleştirilen törenle kutlandı. Törene kilise çalışanları, kilisede görevli papazlar, İstanbul’daki ermeni cemaati ile Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Erdem ve CHP Sarıyer İlçe Başkanı Mehmet Deniz katıldı.

OSMANLI DÖNEMİNDE İNŞA EDİLMİŞTİ
Kilise_ayin1
sariyerhalkegitim_merkezi_sariyergazetesiYeni4

Osmanlı’nın son döneminde 1848 yılında Kevork ve Garabed Karakehya kardeşler tarafından yapılarak ibadete açılan kilise, 1886 yılında 15.000 kuruş maliyetle kargir olarak yeniden inşa edilerek, düzenlenmiş.

HAYIRSEVERLER TARAFINDAN SÜREKLİ ONARILDIKilise_ayin sariyerhalkegitim_merkezi_sariyergazetesiYeni5

1894 yılında yaşanan depremle duvarları, papaz lojmanı ve kubbesi yıkılan kilise, Apraham Paşa Yeramyan’ın destekleriyle 1927’de yeniden onarılarak, bir de çan kulesi eklenmiştir. Halen kimi duvarlarında çatlaklar bulunan kilise farklı tarihlerde bir çok kez onarılmıştır. Son onarım ise Küpelyan Ailesi’nin destekleriyle gerçekleştirilmiş.
sariyerhalkegitim_merkezi_sariyergazetesiYeni1sariyerhalkegitim_merkezi_sariyergazetesiYeni3sariyerhalkegitim_merkezi_sariyergazetesiYeni2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir