GündemManşet

Tarabya Alpaslan İlköğretim Okulu domuz gribine karşı ilaçlanacak!

tarabya-domuz-gribi-vakasi1 (1)

BEKİR BATU/ ÖZEL HABER/ SARIYER GAZETESİ

Sarıyer Gazetesi’nin bir haberi daha gündemi sarstı. Tarabya’daki Alpaslan İlköğretim Okulu’nda domuz gribi teşhisi nedeniyle bazı öğrencilerin okula gelmediği, okul yönetiminin şüpheli görülen sınıflardaki öğrencilerden domuz gribi testi yaptırmalarını istediği ve bu durumdan kaygı duyan bazı velilerin gazetemiz aracılığıyla yetkilileri gerekli önlemleri almaları konusunda uyarmasını gündeme taşımıştık. Haberimizden sonra bazı ulusal gazeteler ve televizyon kanalları konuyu haberleştirmek için gün boyu okulda çekimler yaptı.

İlgili Makaleler

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ; “OKULDA İLAÇLAMA YAPILACAK”

Öte yandan haberimizden sonra gazetemize açıklama metni gönderen Sarıyer İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Tahmaz, okulda tedbir olarak yarın (cumartesi) Sarıyer Belediyesi ekiplerince ilaçlama yapılacağını duyurdu. Habere konu olduğunu düşündüğü 1/C sınıfı öğrencisine, Acıbadem Hastanesi’nde yaptırılan testte “Akut üst solunum yolu enfeksiyonu tanımlanmamış” teşhisi konulduğunu vurgulayan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, okulda eğitimin devam ettiğini ve herhangi bir salgın olayının olmadığını belirtti.

ibrahim-tahmaz

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ “BİR” ÖĞRENCİYİ DEŞİFRE ETMEYE KALKTI

Sarıyer Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Sarıyer Gazetesi’ne gönderdiği açıklamasında “ilköğretim” ile “ortaokulu” karıştırması ve habere konu olduğunu düşündüğü 7 yaşındaki öğrencinin ismini açıkça ifşa etmesi ise gözlerden kaçmadı. Sarıyer Gazetesi ise sorumlu gazetecilik anlayışı gereği haberinde kimsenin ismini yayınlamamıştı, üstelik habere konu olan kişiler arasında Milli Eğitim’in ismini açıkladığı “o” öğrencinin ailesi yoktu.

Ayrıca Milli Eğitim Müdürlüğü’nün “akut üst solunum yolu enfeksiyonu tanımlanmamış” teşhisi olarak duyurduğu test sonucunun gerçekte İnfluenza B pozitif olduğu ortaya çıktı. Uzmanlara göre, İnfluenza B, en tehlikeli aşama olan H1N1 yani domuz gribinin İnfluenza A’dan sonraki biraz daha hafif aşaması… Okul, sınıf ve kalabalık ortamlarda yayınlan bu virüs domuz gribi bünyesinde olmasına rağmen kronik rahatsızlıklar yoksa ölümcül bir özellik taşımıyor. Evde belli ilaçlar kullanılması ve dinlenilmesi halinde kişi iyileşebiliyor. Ancak bu hastalık kontrol edilmezse tehlikeli bir boyut kazanabiliyor, üstelik salgın bir hastalık türü olarak biliniyor.

ÇOCUĞUNUZ DOMUZ GRİBİ OLMUŞ AMA KORKMAYIN DENİLDİ

Öte yandan Sarıyer Milli Eğitim Müdürlüğü’nün “akut üst solunum yolu enfeksiyonu tanımlanmamıştır” diyerek test sonucunu duyurduğu öğrencinin velisi, bugün Sarıyer Gazetesi’ni ziyaret ederek Genel Yayın Yönetmenimiz Bekir Batu’nun misafiri oldu. Söz konusu veli; “Maslak Acıbadem’de bize adını söyleyince korkmayın endişelenmeyin, çocuğunuz domuz gribi olmuş ancak ölümcül değil denildi. Domuz gribinin A’sı ve B’si varmış. A tehlikeliymiş ama B tehlikesizmiş. Doktorlar ilaç yazdı ve bir iki gün içinde yeni bir test daha yaptıracağız, tamamen iyileşince çocuğumuz okuluna devam edecek” dedi.

OKULA MÜFETTİŞ GELSİN VELİLERİ DİNLESİN, GERÇEK ANLAŞILIR

Ayrıca Sarıyer Gazetesi’ne konuşan başka bir veli de kendi çocuğunun da domuz gribine yakalandığını belirterek Acıbadem Hastanesi’nde aldığı test sonucunu gazetemizle paylaştı. Duyarlı veli;“Bu konu ciddi bir konu. Acıbadem Hastanesi’nde çocuğuma Domuz Gribi’nin alt evresi olan İnfluenza B pozitif teşhisi koydular. Doktarların uyarısı üzerine Pazartesi’den beri tedavimiz devam ediyor ve çocuğumu okula göndermiyorum. Milli Eğitim Müfettişleri okula gelirse başta 1-C ve 3-C olmak üzere buradaki velilerle görüşebilir ve okula çocuklarını göndermeyen velilerden gerçekleri öğrenebilirler. Bizim amacımız okulumuzu rencide etmek değil, yetkililerin gerekli önlemleri alarak bir daha benzer durumların yaşanmasını önlemek. Bu olayı gizleyerek bir yere varmak mümkün değil. Sadece 1-C’de 10 öğrenci bu durumda. Sarıyer Gazetesi’ne bizim sesimiz olduğu için teşekkür ediyorum. Size çok sayıda test sonucunu ulaştırabiliriz” diye konuştu. Öte yandan haberimizden sonra gazetemize çok sayıda veliden belge ve test sonuçları gönderildi.

_ayrac

İşte Sarıyer Milli Eğitim Müdürlüğü’nün test sonucunu “Akut üst solunum yolu enfeksiyonu tanımlanmamış” olarak duyurduğu “o” öğrenciye ait (İnfluenza B pozitif) olduğunu gösteren gerçek sonuç;

_ayrac

domuzgribi-belge2 

_ayracİşte başka öğrencilerin de aynı testi yaptırdığı ve İnfluenza B pozitif bulgusu rastlandığını gösteren rapor sonuçları;

_ayrac

domuz-gribi-belge5 domuz-gribi-belgesi1

NOT: Haberi boğmamak için elimizdeki diğer belgeleri yayınlamıyoruz!

tarabya-alparslan-okulu-domuz-gribi1-1

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
>