GündemManşet Altı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan: “Başkomutan benim!”

tayyip-erdogan1-1_ayrac
Sarıyer’de subaylara seslenen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan “Tek ordu, tek komutan” vurgusu yaparak, “Anayasamızın 117’nci maddesi gereğince Başkomutan Cumhurbaşkanlığı makamıdır” dedi._ayrac

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Sarıyer Maslak’ta bulunan Harp Akademileri Komutanlığı’na gelerek, subaylara hitap etti. Sabah saatlerinde Atatürk Harp Oyunu ve Kültür Merkezi’ndeki törene gelen Erdoğan’ı, Harp Akademileri Komutanı Korgeneral Tahir Bekiroğlu askeri törenle karşılandı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Kuvvet Komutanları ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, karşılamada hazır bulundu.

Türkiye Silahlı Kuvvetleri için birlik ve beraberliğin, emir komuta zinciri ile bir arada tutulması gerektiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Her fırsatta söylüyorum, tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. Sizlerin huzurunda buna bir de tek ordu, tek komutan vurgusunu da eklemek isterim.

“BAŞKOMUTAN CUMHURBAŞKANI” HATIRLATMASI

Anayasamızın 117’nci maddesi, ‘Başkomutanlık TBMM’nin manevi varlığından ayrılamaz ve Cumhurbaşkanı tarafından temsil olunur’ diyor. Yine aynı maddenin devamında da, ‘Genelkurmay Başkanı, silahlı kuvvetlerin komutanı olup, savaşta Başkomutanlık görevlerini Cumhurbaşkanı namına yerine getirir’ ifadesi yer alıyor. Buna göre, burada bulunan tüm subaylarımız, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin tüm mensupları, Başkomutan sıfatıyla benim yakın mesai arkadaşlarımdır.

“SİZ MESAİ ARKADAŞLARIMLA İFTİHAR EDİYORUM”

Hayatım boyunca, inanmadığım hiçbir şeyi söylemedim; bu yüzden başım çok belaya girmiş olsa da, hep hasbi konuştum, hasbi davrandım. Şimdi de diyorum ki; buradaki her bir subayımızın benim için öz kardeşimden, öz evladımdan, yakın çalışma ekibimden en küçük bir farkı yoktur. Sizler gibi yiğit, cesur, eğitimli, bilgili, dirayetli ve sadakatli mesai arkadaşlarına sahip olduğum için, ne kadar iftihar etsem azdır. Rabbim her birinizi korusun; çalışmalarınızda sizlere güç, kuvvet versin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir