GündemManşet

Topbaş Dolmabahçe-Zekeriyaköy metro projesini açıkladı

sadasd_ayracİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Dolmabahçe-Zekeriyaköy arasına metro hattı projesini açıkladı. Topbaş, “Tünelin proje aşaması devam ediyor, bu dönem çalışmaları başlar” dedi._ayrac

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde 2015 Yılı Faaliyet Raporu’nu açıklayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, önümüzdeki dönemde İstanbul için planladıkları projeleri anlattı. Topbaş’ın Üsküdar-Kabataş arasına yaya tüneli projesi medyada gündem oldu. Üsküdarlıların Kabataş’a boğazın altından yürüyerek gitmesini ön gören projenin merak konusu olduğu toplantıda Topbaş, Dolmabahçe-Zekeriyaköy metro projesinin de bu dönem başlayacağını açıkladı.

DOLMABAHÇE – ZEKERİYAKÖY ARASI METRO

Topbaş, 2014’den beri ara ara dillendirdiği Sarıyer-Beşiktaş metrosunun kazı çalışmalarının önümüzdeki dönem başlayacağını söyledi. Plana göre, Dolmabahçe-Levazım, Levazım-Baltalimanı, Baltalimanı-Ayazağa ve Ayazağa-Çayırbaşı ile Sarıyer-Zekeriyaköy tünellerinin yakında açılmaya başlanacağını söyledi. Projenin ne zaman başlayacağı ve biteceği hakkında ise kesin bilgi vermedi.

ETİLER-AŞİYAN FÜNİKÜLER ÖRNEĞİ

Ayazağa-İstinye Metrosu’nun proje aşamasının devam ettiğini ve bu dönem başlayıp biteceğini ifade eden Topbaş, her iki yakanın sahillerinde ciddi yoğunluğun yaşanması nedeniyle Beşiktaş-Sarıyer ve Üsküdar-Beykoz Metrolarının proje ihalelerine da 1 ay içinde çıkılacağını açıkladı. Topbaş ayrıca “Etiler’den fünikülerle Aşiyan sahiline iniyoruz. Yapar mıyız? Yaparız… İstanbul gelecekte bin kilometre metroya doğru gidiyor. Minibüsçü ve taksici esnafımızın sisteme dahil olması ve da bu durumdan mağdur olmaması için detaylarını sonra açıklayacağım bir çalışmamız olacak” dedi.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir