GündemManşet

Topbaş, Sarıyer halkına 7 yıl önce verdiği tapu sözünü unuttu!

kadir-topbas1d-1

_ayracSarıyer’de on binlerce kişi, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın 7 yıldır verdiği tapu sözünü tutmasını bekliyor. 2009 seçimleri öncesinde Armoni Düğün Salonu’nda vatandaşlara “Büyükşehir Belediyesi arazilerini üzerindeki hak sahiplerine satacağım” sözü veren Topbaş, Ferahevler’deki satışlar dışında bugüne kadar ciddi hiç bir adım atmadı.

_ayrac

BEKİR BATU/ SARIYER GAZETESİ

 

Sarıyer’in kanayan yarası “mülkiyet sorunu” yıllardır vatandaşların kabusu olmaya devam ediyor. Sarıyer’de pek çok mahallede binlerce dönüm arazisi bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Başkan Topbaş’ın verdiği sözlere rağmen bu arsaları üzerinde yaşayan vatandaşlara satmaya bir türlü yanaşmıyor. Zira Topbaş, dönemin AK Parti Sarıyer Belediye Başkan Adayı Mehmet Akif Şişmanoğlu’na destek için katıldığı Cumhuriyet Mahallesi Armoni Düğün Salonu’ndaki toplantıda vatandaşlara Büyükşehir arazilerini hak sahiplerine satma sözü vermişti. Ancak o günden bugüne bu konuda ciddi adımlar atılmadı.

BÜYÜKŞEHİR’İN SARIYER’DE BİNLERCE DÖNÜM ARAZİSİ VAR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Cumhuriyet, Pınar, Derbent, Ferahevler, Kocataş başta olmak üzere çok sayıda mahallede binlerce dönüm arazisi bulunuyor. Öyle ki bazı mahallelerin neredeyse tamamının tapusu İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin üzerine kayıtlı. Bu arazilerin büyük kısmı, yıllardır hukuken “işgalci” konumunda nitelendirilen vatandaşlar tarafından kullanılıyor. Onlarca yıldır Büyükşehir Belediyesi arazisi üzerindeki evlerinde yaşayan vatandaşlar, kendilerinin ödeyebileceği koşullarda tapularını almak istiyor. Bu yüzden de Topbaş’ın verdiği sözleri bir an önce tutmasını bekliyor.

FERAHEVLER’DE VATANDAŞLAR MÜTEAHHİTLERE TESLİM EDİLDİ

Öte yandan tapusu Büyükşehir Belediyesi’nin üzerine kayıtlı Ferahevler’deki çok sayıda parsel, üzerinde yaşayan vatandaşlara fahiş fiyatlardan satıldı. Vatandaşlar metrekaresi yaklaşık 2-3 bin lirayı bulan arazilerinin tapusunu alabilmek için müteahhitlerle anlaşarak ihalelere girmek zorunda kaldı. Fiyatların çok yüksek olması yüzünden pek çok vatandaş, mecburen müteahhitlerle sözleşme imzalamak ve ihaleye arkalarına müteahhitleri alarak girmek zorunda kaldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Ferahevler’de yaptığı satışlar ve vatandaşların müteahhitlere mecbur bırakılır hale getirilmesi diğer mahallerde yaşayan vatandaşları da korkutur hale geldi.

Vatandaşlar şimdi Topbaş’tan sözünü bir an önce tutmasını ve kendilerini müteahhitlere mecbur etmeden uygun ödeme koşullarıyla Büyükşehir arsalarını kendilerine satmasını istiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir