GündemManşet

ÜNLÜ İLAHİYATÇI ALİ RIZA DEMİRCAN’IN EMİRGAN’DAKİ BOĞAZ MANZARALI ÇATI KATINA KİMLER – NASIL İZİN VERDİ?

ali-riza-demircan-kacak-cati-kati5_ayracBeyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın babası, ünlü ilahiyatçı Ali Rıza Demircan’ın Emirgan’daki köşküne fazladan yapılan çatı katı, mahallede tepkiye neden oldu.

***

Boğaziçi öngörünüm alanında kaldığı için çivi çakmanın bile yasak olduğu köşkteki boğaz manzaralı yeni kata İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin nasıl izin verdiği merak konusu oldu.

_ayrac

BEKİR BATU/ ÖZEL HABER/ SARIYER GAZETESİ

Türkiye’nin ünlü ilahiyatçılarından biri olan ve yazdığı dini içerikli kitaplarla tanınan Ali Rıza Demircan’ın, Sarıyer Emirgan Mahallesi’ndeki tarihi köşkünde çıktığı çatı katı tepkilere neden oldu. Aynı zamanda AK Partili Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın da babası olan Demircan’ın, Emirgan Hamamı Çıkmazı Sokak’taki köşkünde yeni yaptırdığı boğaz manzaralı çatı katına nasıl izin alındığı merak konusu oldu. 9 çocuğu bulunan Demircan, halen bazı çocuklarıyla birlikte 5 milyon dolar değerindeki bu köşkünde yaşıyor.

BOĞAZİÇİ İMAR MÜDÜRLÜĞÜ NASIL İZİN VERDİ?

Emirgan’da Sakıp Sabancı Müzesi’nin hemen arkasında bulunan 3 katlı köşkünü yeni çatı katı ekleyerek 4 kata çıkaran Demircan’ın, yasal izinleri nasıl aldığı merak ediliyor. Boğazı muhteşem bir açıdan gören yeni çatı katına verilen izin Emirgan’da günün konusu oldu. Zira Boğaziçi öngörünüm alanında kaldığı için adeta çivi çakmanın bile yasak olduğu bir binaya, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Boğaziçi İmar Müdürlüğü yetkililerinin hangi gerekçeyle izin verdikleri tartışma konusu oldu.

ARŞİV FOTOĞRAFLARI ORTAYA ÇIKTI

ali-riza-demircan-kacak-kat-emirgan12

Sarıyer Gazetesi’nin 2013 yılına ait arşiv fotoğraflarında söz konusu köşkün 3 katlı olduğu gözler önüne seriliyor. Ancak köşkün son halini görenler binaya yeni eklenen boğaz manzaralı yeni çatı katını görünce şaşkınlıklarını gizleyemiyor.

EMİRGAN SAKİNLERİ SAVCILIĞA BAŞVURACAK

Emirgan’da fazladan çıkılan çatı katı mahalle sakinlerinin de gündeminde. Çatı katını yargıya taşıyacaklarını söyleyen mahalle sakinleri Sarıyer Gazetesi’ne şöyle konuştu; “Boğaziçi Öngörünüm alanında kalan bir binaya fazladan çatı katı çıkılması yasal değil. Bu konuda İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunacağız. Boğaziçi İmar Müdürlüğü’ndeki görevlilerin bu fazla kata nasıl izin verdiklerini savcılık soruşturmasıyla öğrenmiş olacağız. Binanın eski resimleri zaten mevcut. Bu kata ne şekilde göz yumulmuş savcılık tarafından araştırılmalı. Hukuka herkesin uyması gerekir”

ali-riza-demircan-kacak-cati-kati-emirgan22ali-riza-demircan-kacak-kat15ali-riza-demircan-kacak-kat44

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler