GündemManşet Altı

“Vahşi hayvanlar evlat alınamaz!”

tiger_baby_picture_ayracİstanbul Çevre Konseyi, Dünyaca ünlü vakfın “Evlat Edinin” kampanyasına savaş açtı. Konsey, vakfın Tükiye’de hukuki alt yapısı olmayan bir kampanya yürüttüğünü belirtti._ayrac

İstanbul Çevre Konseyi Genel Sekreteri Zafer Murat Çetintaş, Dünya Vahşi Yaşamı Destekleme Vakfı’nın “Evlad Edenin” kampanyasına sert çıktı. ÇEtintaş yaptığı bir basın açıklaması ile vakfın yürüttüğü kampanyanın güvenirliliğini sorgulayarak, “Vahşi hayvanlar nasıl evlat edinebilir?” diye sordu.

“KAMPANYANIN HUKUKSAL TEMELİ YOK”

İstanbul Çevre Konseyi adına açıklama yapan Çetintaş şu şekilde konuştu: “WWF Türkiye (World Wildlife Fund) olarak bilinen kuruluş, resmi internet sitesinde “EVLAT EDİNİN” başlıklı bir kampanya başlatmıştır. Bu kampanya kapsamında 20, 40 ve 85 TL ödeme seçenekleri bulunmaktadır. Bu seçenekleri kullanarak yapılacak ödeme karşılığında nesli tükenmekte olan bir hayvan türü evlat edinilmiş olacağı ve ödemeyi yapana da (evlat edinene) bir e- sertifika gönderileceği duyurulmaktadır.

WWF Türkiye’nin bu uygulamasının hukuksal bir temeli bulunmamaktadır. Dolayısıyla hukuka aykırıdır. Örnek; Nesli tükenmekte olan bir Piton yılanı nasıl evlat ediniliyor? Hangi hukuksal gerekçeyle doğaseverlerden e-sertifika (sanal) karşılığı para toplanıyor?

“UYGULAMAYI ŞİDDETLE KINIYORUZ”

Gerçek şudur ki, nesli tükenmekte olan türler evlat edinilerek değil, sadece ve sadece onların yaşam alanlarının tahrip edilmemesi koşuluyla korunabilir. WWF Türkiye’nin resmi internet sitesi üzerinden sanal sertifika ve sanal “EVLAT EDİNME” için başlattığı bu uygulamayı çok yanlış buluyor, şiddetle kınıyoruz.

Tüm doğa severlerin bu tür yanıltıcı, hukuk dışı ve sanal girişimlere itibar etmemesini, adı geçen kurumun yapmış olduğu bu uygulama ile nesli tükenmekte olan bir tek canlının dahi korunamayacağını bilgilerinize sunarız.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu