GündemManşet

Yeniköy’de gençler buz gibi suda haç çıkarmak için yarıştı!

yenikoy-yortu1 (2)_ayracHz. İsa’nın doğumu ve vaftiz edilişinin yıl dönümü nedeniyle Yeniköy’de düzenlenen haç çıkarma töreninde 3 genç, buz gibi havada denize atlayarak haçı çıkartmak için yarıştı. Boğaz Kiliseleri Metropoliti İrineos haçı denize attıktan sonra barış güvercini uçurdu.

_ayrac

HABER MERKEZİ/ SARIYER GAZETESİ

Hristiyan inancına göre Hz. İsa’nın doğumu ve vaftiz edilişinin yıl dönümü nedeniyle Sarıyer’deki Yeniköy Panayia Kilisesi ve Rum Mektebi Vakfı’nda tören düzenlendi. Ünlü tarihçi İlber Ortaylı’nın yanı sıra çok sayıda kişinin katıldığı törende yapılan ayinin ardından cemaat, ilahiler eşliğinde Sait Halim Paşa Yalısı sahiline yürüdü. Kilisedeki ayini yöneten Boğaz Kiliseleri Metropoliti İrineos, ardından dualar eşliğinde sahile geldi. Burada İrineos, dualar eşliğinde elindeki haçı denize attı. İrineos’un haçı denize atmasının ardından yarışa katılan 3 genç de denize atladı. Birbirleriyle kıyasıya mücadele eden gençlerden Manoli Minaol, haçı denizden çıkartarak öptü.

yenikoy-yortu1 (6)

BARIŞ GÜVERCİNİ UÇURDULAR

Bu sırada Metropolit İrineos sahilden barış güvercini uçurdu. Denizden hacı çıkartan Manoli Minaol, “8 yıldır Yeniköylü olarak çok mutluyum. Burada atlamak büyük bir keyif, her şey çok şükür yolunda ve haçı aldım. 3 sene öncesine nazaran deniz çok soğuk fakat dış etkenler olduğu için o kadar etkilemedi” dedi. Metropolit İrineos ise, “Her 6 Ocak günü İstanbul Rum Ortadoksu Hristiyanları’nın yaşadığı tüm sahillerde Hz. İsa’nın vaftizinin anısına yapılan bir törendir. Aynı zamanda denize haç atılarak denizin ve balıkçıların bereketi için dua ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Fotoğraflar için Mehmet Cemal Beşkardeş ve Nuran Özbaşı Mavi’ye Sarıyer Gazetesi olarak çok teşekkür ederiz…

 

yenikoy-yortu1 (12) yenikoy-yortu1 (11) yenikoy-yortu1 (10) yenikoy-yortu1 (9) yenikoy-yortu1 (8) yenikoy-yortu1 (7)  yenikoy-yortu1 (1)  yenikoy-yortu1 (5) yenikoy-yortu1 (4) yenikoy-yortu1 (3)

 

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler