GündemManşet Altı

YILDIZ HOLDİNG’TEN “O” HABERİMİZE AÇIKLAMA GELDİ

HABER MERKEZİ/ SARIYER GAZETESİ

Sarıyer Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Bekir Batu’nun, Yıldız Holding’e ait şirketler tarafından TOKİ’ye 326 milyon liraya kamulaştırılan Arnavutköy’deki 3 milyon 630 metrekarelik araziyle ilgili yayınladığı habere holdingten açıklama geldi. Hatırlanacağı üzere Batu’nun haberinin belgeli ve doğru olduğu İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi tarafından da tescil edilmişti.

Sarıyer Gazetesi olarak sorumlu gazetecilik anlayışımız gereği, kazandığımız hukuk savaşına rağmen yine de karşı tarafın açıklamalarına yer veriyoruz. İşte Yıldız Holding’ten yapılan o açıklama;

AÇIKLAMA METNİ

İnternet Gazetenizin 14.12.2016 tarihli yayınında Müvekkil Yıldız Holding’ye ait Dursunköy’deki taşınmazların 2013 yılında Emlak Konut Gayrımenkul Yatırım A.Ş’ye satış yoluyla devri ve bu devre ilişkin Aydınlık Gazetesi’nde yapılan habere karşı açmış olduğumuz manevi tazminat davasının sonucuyla ilgili haberde gerçeği çarpıtan ve bu suretle kişilik haklarının ihlaline sebebiyet veren ifadelere yer verilmiştir. Söz konusu haberin veriliş tarzı 25.07.2013 tarihindeki gibi Müvekkili karalamaya ve kamuoyu nezdinde küçük düşürmeye yöneliktir.
Haberde yer verilen çarpıtılmış olarak yer verilen diğer bilgilerin düzeltilmesi bakımından belirtmek gerekir ki;

1- Söz konusu taşınmazların bulunduğu yerler TOKİ’nin çalışma/istimlak bölgesinde kalmaktadır. İstimlak edilen yerler rayice göre pazarlık usulüyle ilgili kuruma satılmıştır.
2- Taşınmazların devir tarihindeki güncel m2 rayiç değerleri 150-200 TL aralığında iken satış işlemi 90-TL/m2 ortalaması üzerinden gerçekleştirilmiştir. Kaldı ki haberde yer verilen değer tespit raporundaki rakam bile taşınmazların satış değerinin üzerindedir. Dolayısıyla kamunun zararına bir işlem söz konusu değildir.
3– Kamulaştırma işleminin acil olması nedeniyle değer tespit raporunun iki gün içerisinde hazırlanmış olması yadırganamaz. Yadırganacak olan şey raporun uzaması ve hizmetin gecikmesidir.
4- Devri yapılan her bir taşınmazın konumu, eğimi, yola uzaklığı, tarıma müsaitliği, içerisindeki bitkiye göre ayrı ayrı değerlendirilerek fiyat belirlenmiştir. Buna göre taşınmazlar raporda da belirtildi gibi 19,75 TL/m2 ile 145-tl/m2 arasında konumuna göre değişen rayiç bedeller üzerinden satılmıştır.
5- Aydınlık Gazetesi ve Sayın Bekir Batu’ya karşı İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi’nin 2014/865 e. sayılı dosyasında görülen davanın konusu taşınmazların değeri, haberin ana olgusu değil hasılat paylaşımı iftirası ve kamuoyunda Müvekkile karşı haksız istifham uyandırmaya yönelik olarak olayın veriliş tarzıdır. Ticari gerekliliklere göre yapılan işlerin başka şekilde yansıtılması ve çarpıtılması kabul edilemez.

Grubumuz, kuruluşundan bugüne kadar faaliyet alanlarında yalnızca işine odaklanmış; tüm siyasi partilere ve sivil toplum kuruluşlarına eşit yakınlıkta durmuştur. Grubumuzla ilgili kamuoyu nezdinde olumsuz intiba bırakmaya yönelik mesnetsiz ve gerçek dışı yorum ve açıklamalara yer verilmesi ve bunda ısrar edilmesi, bu yorum ve açıklamaların kasıtlı ve sırf zarar vermeye odaklı olduğunun göstergesidir. Bu nedenlerle, söz konusu yazıya karşı tüm yasal haklarımızı saklı tutmakla birlikte, tüm asılsız iddia ve isnatları reddediyoruz.
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Saygılarımızla
Yıldız Holding A.Ş Vekili
Av. Mustafa ÖZGÜN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir