GündemManşet

ZAFER MURAT ÇETİNTAŞ ;“HAYATIM SON BULSA DA ESERLERİM YAŞAYACAK”

 zafer-murat-cetintas1-1_ayrac

Zafer Murat Çetintaş… İstanbul Çevre Konseyi Genel Sekreteri, Denizcilik ve Su Ürünleri Uzmanı, Gazeteci, Yazar, Şair… Her şeyden önce de tam bir doğa savaşçısı. Çetintaş yakın zamanda çıkarttığı Mavi Çiçek (şiir) ve Çevreci Sivil Toplum Örgütlerinin Yakın Tarihi-1 isimli kitaplarının heyecanını yaşıyor.

***

Türkiye’deki 2 bin 500 balıkçı köyünden 2 bin tanesini gezdiğini söyleyen Çetintaş, “Hayatım son bulacak ama eserlerim yaşayacak” diye konuştu.

_ayrac

NEVRA YERLİKAYA/ ÖZEL RÖPORTAJ

Türkiye’nin en tanınan çevrecilerinden Zafer Murat Çetintaş, SARIYER OLAY’ın sorularını yanıtladı, gazetemize özel açıklamalarda bulundu.Ortaköy’den büyüyen yaşam hikayenizle başlayalım.

1954’de Ortaköy’de doğdum. Atalarım 165 yıldır İstanbullu. En büyük sermayem deniz. Sahil şehrinde yaşadığımdan, denizden hiç kopmadım. Benim yaşamımı balıkçılık yönlendirdiği için balıkçılık hayatımdır diyebilirim. Bu işi Ermeni ve Rum reislerden öğrendim.

Balıkçılıktan başka işler de yaptınız mı?

Evet. Balıkçılık sosyal açıdan bana gelecek garantisi vermedi. Teknik Ressam olduğum için CHP’de Ali Topuz döneminde bu işi yaptım. Belediye başkanlıklarında danışmanlıklar yaptım. Balıkçılık sektöründe de aralıksız çalıştım. 45 yıldır denizcilik yapıyorum ve bunu da yazıya dökerek gelecek nesillere bırakıyorum.
Gelelim yazarlık yönünüze… Beş kitabınız var..

Bugüne dek birçok yayın organında köşe yazarlığı yaptım. Yazmak en büyük sevgim. 15 yaşımdan beri yazıyorum. Kendimi kelimelerle anlatıyorum. Müthiş bir arşivim var. 200 klasörden oluşan arşivimde balıkçılık, çevre ve siyasi konularda her çalışmam yer alıyor. Elimdeki belgeler bir gün mutlaka lazım olacak diye sakladım. Ve o günler geldi. Bu belgelerimi yeni çıkan kitabım Çevreci Sivil Toplum Örgütlerinin Yakın Tarihi-1 isimli kitabımda kullandım.

Bu kitabın içeriğinde neler var? Kitaba ilgi yoğun oldu bunu neye bağlıyorsunuz?

168 sayfadan oluşan kitabımda çevrecilerin sorunlarını ve çevre liderlerinin üzerinde oynanan oyunları belgeledim. Kitap aslında 2 bin sayfa olabilirdi. Ama ilerleyen sayılarda yeni belgeleri yazacağım. Bu kitap, çevrecilerin sorunları ve çevre liderlerinin üzerinde oynanan oyunları belgelediği için yani gerçeklerle dolu olduğu için yoğun ilgi gördü. Çevrecilerin sorunlarıyla birebir ilgilendim bundan sonra ilgilenmeye devam edeceğim.

zafer-murat-cetintas1-2

Mavi Çiçek isimli şiir kitabınız da var.

Şiir yazmak çok özel benim için. Şiirlerimde hayatımı anlatıyorum. Yıllardır devam eden yazarlık serüvenim bu şiir kitabımla devam ediyor. Kitapta aşkı, doğayı, insanı yani hayatı anlattım.

Yeni kitap hazırlığınız var bildiğim kadarıyla. İçeriği ne olacak?

Evet ben her zaman üretmeye devam ediyorum. Bu aralar balıkçlığın önemiyle ilgili kitap yazıyorum. Önümüzdeki yıl basılacak. Kitap genel olarak balıkçılık ve çevre ile ilgili olacak. Türk balıkçılığını belgelerle ben anlatacağım. Bu konuya çok hakimim ve bunu insanlarla paylaşmalıyım.

İKİ BİN BALIKÇI KÖYÜNÜ GEZDİM

Bugüne dek iki bin balıkçı köyünü gezdim. Gözlemlerimi kitaplarımda paylaştım. Ve bu deneyimlerimiz yaklaşık 200 ödülle taçlandı. Ülkemizde zaten toplam 2500 balıkçı köyü var. Ben 2 binini gezdim gözlemledim. Türk denizciliği ve balıkçılığı alanında çok bilgi edindim. Çok ödül ve plaket aldım. Hepsinin önemi büyük. Bunların anısını da yeni bir kitap da yazacağım. Hayatım son bulacak ama eserlerim yaşayacak.

zafer-murat-cetintas-kitap1 zafer-murat-cetintas-kitap2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir