GündemManşet

ZAFER SÖZEN: “MÜŞTERİLERİMİZ KIYI’NIN FARKINI BİLİRLER”

Boğaz’ın en gözde mekanı KIYI Restaurant kapılarını SARIYER OLAY’a açtı

kiyi-restorant-sariyer-olay-a-konustu1-1

_ayrac

Sadece Sarıyer’in ve İstanbul’un değil, Türkiye’nin en ünlü balık restoranlarından Kıyı Restaurant‘ın işletmecisi Zafer Sözen, SARIYER OLAY’a konuştu.

***

Doğma büyüme Sarıyerli olan deneyimli işletmeci Sözen; “Her yerde balık yenilecek mekanlar var ancak burada müşterilerimiz herhangi bir olumsuz sürprizle karşılaşmayacaklarını bilirler. Her gün taze balık sunmak en önemli farkımız. Mevsiminde olan her balığı mutfağımıza, oradan da konuklarımızın damaklarına getiriyoruz” diyor.

_ayrac

Nevra YERLİKAYA/ÖZEL RÖPORTAJ

Kıyı Restaurant… İstanbul Boğazı’nın tartışmasız en gözde ve marka mekanlarının başında yer alıyor. 1965’den günümüze kadar prestijini bozmadan koruyan Kıyı, ciddi anlamda müdavimleri olan bir işletme. Kıyı’nın mutfağı özellikle balık ve meze üzerine kurulmuş. Kıyı Restaurant, hem hijyenin hem de lezzetin peşinde koşanların tek adresi olmayı başaran bir marka. 25 kişiden oluşan profesyonel ekip, güler yüzlü ve özenli çalışmanın en rakipsiz örneğini sergiliyor. İki kattan oluşan Kıyı Balık Restaurant’ın müdavimleri arasında ünlü isimlerin yanı sıra büyük kurum ve kuruluşların temsilcileri yer alıyor. Yeşilin ve denizin eşsiz manzarasında yemek keyfi sunan Kıyı, boğazda yer alan gerçek anlamda bir marka.

Boğaz’ın en gözde mekanlarından Kıyı Restaurant’ın işletmecisi Zafer Sözen, SARIYER OLAY Haber Müdürü Nevra Yerlikaya’nın sorularını yanıtladı.

Zafer Sözen doğma büyüme Sarıyerli bir isim. Mesleğini severek yapan başarılı işletmeci, Kıyı’nın üçüncü kuşak temsilcisi. 1986’dan beri Kıyı Restaurant’ın yönetciliğini yapan Sözen, kaliteden asla şaşmıyor. İç mekan ve mutfakla birebir ilgilenen Zafer Sözen, çalışanlarıyla bir aile gibi. Bölgede onlarca balık restaurantı olmasına rağmen Kıyı’nın vazgeçilmez olmasını, verdikleri güvene bağlayan Sözen, “Her tarafta balık yenilecek mekan var ama burada insanlar herhangi bir sürprizle karşılaşmayacaklarını biliyor. Her gün taze balık sunmak en önemli farkımız. Mezelerimizde de ana yemeklerimizde de her zaman günlük ürün kullanıyoruz. Mevsiminde olan her balığı mutfağımıza, oradan da konuklarımızın damaklarına getiriyoruz” dedi.

kiyi-restorant-sariyer-olay-a-konustu1-3

Duman avcısı işletme

Her akşam masaları neredeyse dolup taşan Kıyı Restaurant, sigaraya karşı da savaşan bir işletme. Kıyı’nın iki katında da sigara içilmiyor. Sarıyerlilerin 50 senedir tercih ettiği gözde mekan tam bir duman avcısı. Sigara içen konuklarını da önemsediklerini belirten Zafer Sözen, “Restaurant’ın kapısında masa ve sandalyelerden oluşan sigara içme alanı oluşturduk. Konuklarımız sigara içmek isterse içecekleri eşliğinde bu alanı kullanıyor” dedi.

Elit müşteri portföyü

Kıyı Balık Restaurant’ı tercih eden geniş bir kitle var. Bunların başlıcalarını da iş dünyasının temsilcileri oluşturuyor. Her gün elit kesime hizmet ettiklerinin altını çizen Zafer Sözen, “Konuklarımıza müşteri gözüyle bakmıyoruz. Öyle ki bizim samimiyetimiz dışında, onlar da kendi aralarında dostluk kurmuş durumda. Yemek yemeye gelen konuklarımız birbirleriyle selamlaşıyor, sohbet ediyor” şeklinde konuştu. Kıyı’nın bütün çalışanları bu elit portföyü en profesyonel şekilde ağırlamakta son derece başarılı. Vale hizmeti veren çalışan da içecek servisi yapan çalışan da saygılı bir biçimde görevini yapıyor. Çalışma prensiplerinin en önemlisinin konuklara saygı olduğunu dile getiren Zafer Sözen, “Çalışma arkadaşlarımızın hepsi restaurant işletmesi alanında eğitiliyor. Çalışanlarımız, kapıda karşılamadan servise ve yemek sonunda uğurlamaya kadar konuklarımızla birebir ilgileniyor. Güçlü iletişime çok önem veriyoruz” dedi.

30 senedir süren yoldaşlık

kiyi-restorant-sariyer-olay-a-konustu1-5

Kıyı Balık Restaurant’ın eşsiz lezzetleri profesyonel ellerden çıkıyor. Mutfak ve servis çalışanlarının uzun yıllardır kendileriyle çalıştığını vurgulayan Zafer Sözen, “Mutfakta en kaliteli ve taze ürünleri kullanmamızın yanı sıra en büyük farklarımızdan biri de ekibimizin uzun yıllardır bizimle çalışıyor olmasıdır. Özellikle aşçılarımız 30 senedir Kıyı’da çalışan isimler. Profesyonel çizgimizi alanında ustalaşan ekibimiz de sağlamlaştırıyor. Bu da gelen konuklarımızı elbette etkiliyor. Bu işi severek yapmak çok önemli. 50 senedir aynı yerde aynı ekiple hizmet veren işletmemiz bundan sonra da özverili çalışmaya devam edecek” dedi.

Kıyı’nın lezzet şöleninde neler var?

Kıyı Balık Restaurant’da kalkan, lüfer, lakerda gibi deniz mahsullerinin yanı sıra fasulye pilaki ve yaprak ciğer gibi Kıyı’ya özel tatlar sunuluyor. Şekerpare, ayva ve kabak tatlısı da yemek sonunda damakları tatlandırıyor. Restaurant’ta yerli ve yabancı içkiler bulunuyor. Denizin mavisi ve ağaçların yeşili görsel bir şölen sunarken leziz yemekler de damakları şenlendiriyor.

Cumhuriyet Haydar Aliyev Cad. No: 186 /Tarabya/Sarıyer Tel: 0212 262 00 02

kiyi-restoran1

kiyi-restorant-sariyer-olay-a-konustu1-2  kiyi-restorant-sariyer-olay-a-konustu1-4  kiyi-restorant-sariyer-olay-a-konustu1-6

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler