Kültür-SanatManşet

BEŞİKTAŞ’TAKİ TARİHİ ÇEŞMELER YILLAR SONRA SUYLA BULUŞUYOR!

murat-hazinedar-cesmeleri-kurtariyor _ayracBeşiktaş Belediyesi, ilçe genelinde yıllardır bakımsız durumda olan tam 23 tarihi çeşmeyi restore ettirdi. Yıllar sonra suyla buluşacak çeşmelerin açılışı 1 Nisan Cuma günü yapılacak. Beşiktaş Belediyesi’ndeki bu dev projenin başında Sarıyer’in sevilen ve tanınan isimlerinden Mimar Ayşe Ünlü bulunuyor.

_ayrac

Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar, ilçe genelinde bakımsız durumdaki tarihi çeşmeleri suyla buluşturuyor. Restore edilen çeşmelerden ilk etabı olan 23 tanesinin açılışı yarın (1 Nisan Cuma) yapılacak. Belediye aynı zamanda ilçe genelindeki tüm çeşmeleri kurtarmak için Vakıflar’la protokol imzaladı. Beşiktaş’ın sembolü olan tarihi çeşmeler tek tek suyla buluşturulacak. Belediye Başkanı Murat Hazinedar’ın restorasyon çalışmaları konusunda Belediye Başkan Yardımcısı Çetin Kırışgil‘e ve Mimar Ayşe Ünlü’ye talimat verdiği ve çalışmaları Kırışgil ile Ünlü’nün yaptığı öğrenildi.

PROJENİN BAŞINDA BİR SARIYERLİ; MİMAR AYŞE ÜNLÜ

ayse unlu1

Beşiktaş’taki tarihi çeşmelerin kurtarılması projesini Sarıyer’in sevilen ve başarılı isimlerinden Mimar Ayşe Ünlü ve ekibi yürütüyor. Beşiktaş Belediyesi’nde görevli KUDEP Uzmanı Mimar Ayşe Ünlü ve ekibi, ilçe genelindeki tüm çeşmeleri tek tek kurtarmayı amaçlıyor. Projeye, Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Hazinedar’ın çok büyük önem verdiği öğrenildi.

63 ÇEŞME ENVANTERİ GÜNCELLENDİ

besiktas belediyesi1

Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar göreve geldiği andan itibaren tarihi kültür mirasının korunması, değerlendirilmesi ve yaşatılması yolunda duyarlılık gösteriyor. Belediye bünyesinde kurulan Koruma Uygulama Denetleme Bürosu (KUDEB), Plan ve proje müdürlüğü uzman mimarları aylarca anıtlar kurulunun, belediye imar arşivlerini ve sahada 63 adet tarihi çeşme envanterini güncellendi.

Bu değerli çeşmelerin zaman içerisinde; yoğun trafik akımının yer aldığı yol kenarlarında yer almaları nedeniyle araçlardan çıkan egsoz ve titreşimler yüzünden hasara uğramış, pek çok bilinçsiz insan tarafından kazınarak ya da çizilerek tahrip edilmiş, Sprey Boyalara ev sahipliği yapmış ve elektrik trafoları için mekan olmuşlar. Çoğunun muslukları çalınmış, tekneleri kırılmış, ya da yok olduklarına tanık olduk. Tarihi çeşmeler Belediye Başkanlığımızca imkanlar dahilinde korumalı, bakımları yapılmalı suyla yeniden buluşturulmalıydı.

Çünkü çeşmeler, geçmişle gelecek arasında bağ kuran birer köprü gibidir. Adeta “kökü geçmişte olan geleceğin birer temsilcisiydiler. Çünkü çeşmeler “mekanı toplama ve tanımlama” yanı sıra çeşmenin dinsel, estetik, edebi, tarihi, coğrafi işlevlerini yerine getirmektedirler. Nevşehirli Damat İbrahim Paşa ( Hibetullah Hanım) Çeşmesi (1723) açılışınla birlikte, sergilenen 22 adet önemli tarihi çeşmenin bakımı yapıldı, suyla buluşturuldu, korumaya alındı. Sırada, Beşiktaş’ın tüm tarihi çeşmelerinin tümünün restorasyonu var. Bu kapsamda Beşiktaş Belediyesi ile Vakıflar Genel Müdürlüğü arasında restorasyon protokolü imzalandı. Artık çeşmelerin restorasyon onayları ile altın varak işleri, onarımları, tadilatları yapılacak…

İŞTE 1 NİSAN’DA SUYLA KAVUŞACAK TARİHİ ÇEŞMELER!

Cuma günü ( 1 Nisan) açılışı yapılacak Çeşmeler Tersane Emini Sadrazam Mehmet Paşa Çeşmesi (1797) Beyhan Sultan Çeşmesi (1804) Lütfü Bey Çeşmesi (1905) Hamidiye Çeşmesi-Tapu önü (1902) Ertuğrul Çeşmesi -şeyh zafir (1904) Bezm-i Alem Vallide Sultan Çeşmesi- Serencebey (1846) Hamidiye Çeşmesi-Abbasağa park yanı (1902) Hamidiye Çeşmesi -Asariye ( 1902) Hamidiye Çeşmesi – Kuruçeşme Köprülü Hemşiresi Çeşmesi (1682), Beyhan Sultan Çeşmesi -Kuruçeşme (1801), Müftülük yanı Abbas Ağa -Cami Bitişiği III.Selim Çeşmesi (1709) gibi çeşmelerimiz var. Abdülmecit Han ve Zübeyde Hanım Çeşmesi (1850), Ramis Ağa Çeşmesi (1861), Nuri Bey Çeşmesi (1932), II.Abdülhamid Çeşmesi Neşet Ağa (1905)

23 ÇEŞMENİN AÇILIŞ TARİHİ: 

DAMAT İBRAHİM PAŞA (HİBETULLAH Hanım) ÇEŞMESİ AÇILIŞ / Büyük Mecidiye Camii Önü 01 Nisan CUMA / SAAT: 14.00

besiktasbelediyesi2

besiktas-belediyesi1

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir