Kültür-SanatManşet

Sarıyer Gazetesi Yazarı Çiçek Sekban Tüfekçi’nin yeni kitabı çıktı!

çicek-sekban-tüfekci1-1

***

Etemenanki nedir biliyor musunuz?!

Öylesine bir roman değil Etemenanki.

Yazarın tavsiyesi bir ayna karşısında okunması. Neden mi ayna karşısında? Arada kafanızı kaldırıp hiç tanımadığınız bir üst versiyonunuzla tanışmak amacıyla tabii.
Okurken meraktan çatlayacağınız, öyle ki tuvalette bile satırların altını çizeceğiniz cins bir roman Etemenanki.

Etemenanki de ne demek acep?

Günümüzden 5000 yıl önce, Babil’in Asma Bahçeleri içinde inşa edilmiş en büyük zigguratın adıdır Etemenanki. Sümerce de “Cennet ve Dünya’nın kuruluşu” manasına gelir. 5000 yıl önce insanların, onlara kulenin yapımında yardım eden meleksi gök varlıklarından çaldıkları bir taş ve Sümerliler tarafından yazılmış kitabe çeşitli maceralarla günümüze kadar gelmiştir. Nesilden nesile geçerek 1800’lerde Louis Pasteur ve yardımcısı tarafından sıvılaştırılabilen bu kırmızı taş ancak günümüzde Profesör Can Marque Özcan sayesinde bir aşıya dönüştürülebilmiştir. Profesör ürettiği bu aşıya ‘Etemenanki’ ismini layık görmüştür. Bu aşıyla Dünya üzerinde bir nesil evrimleşecek ve tüm sistemlere baş kaldıracaktır.

etemenanki-696x464

Peki Etemenanki romanını sıra dışı yapan ve benzerlerinden ayıran özelliği ne?

Öncelikle söylemeliyiz ki bu romanın bir benzeri daha piyasada yok. Oldukça büyük bir bilgi birikimi; karmaşık, ancak bir o kadar tutarlı kurguda okurun adeta başını döndürecek. Etemenanki; eşsiz öğretileriyle yeni bir akım yaratma yolunda oldukça iddialı. Bireysel evrimin devinimi Dünya üzerinde nasıl devasa bir devrim yaratacak? Siyaset gerçekte hangi amaçla var? Silah sanayileri nasıl çöker? İlaç sanayileri hakikaten hastalar için mi? Allah adıyla birbirini öldüren bağnaz zihniyet için de çare var mı? Tüm bu sistemler kapitalizmin himayesinde mi? Ya tüm bu insan sömüren sistemlerin yıkımı yeni bir Dünya düzeniyle mümkün olsaydı? Harika olurdu değil mi?
Elbette devrimlerin kanlı olduğu gerçeğini de unutmamak lazım. Yazarın, başta çılgınca gelen kurgusu ilerleyen sayfalarda sizleri adeta esir alacak. Kitap bittiğinde daha iyi bir Dünya’nın mümkün olduğu fikri sizin yaşam felsefeniz halini alacak. Ruhsal evrimi, gerçek aşkı ve bilimi iliklerinize kadar hissedeceğiniz Etemenanki bittiğinde üzülmeyin. Çünkü yazarı Çiçek Sekban Tüfekçi devamını yazmaya girişmiş bile…

Şimdi size soralım: İlahi planlara inanır mısınız?

Sevgilerimle Yorgo Angelopoulos…

***

etemenanki11

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir