Kültür-SanatManşet

Sarıyer’den Şoray’a fahri doktora ünvanı

  Türkan Şoray3_ayrac

Yeşilçam’ın sultanı Türkan Şoray’a, Maslak’da bulunan Beykent Üniversitesi öğrencileri tarafından fahri doktora ünvanı verildi._ayrac

Törende konuşma yaparak, üniversite öğrencilerine duygularını paylaşan Şoray, “Çok acılı günler geçiriyoruz. Masum insanlarımızı kaybettik. Yüreğimiz karardı. Artık sevgiyle, kardeşlik duygularıyla, kenetlenmemiz gerektiği zaman diye düşünüyorum” diyerek konuşmasını tamamladı.

Beykent Üniversitesi Ayazağa Kampüsü’nde gerçekleştirilen törene kızı Yağmur Ünal ile gelen Türkan Şoray’a sinema eleştirmeni Atilla Dorsay da eşlik etti. Beykent Üniversitesi Rektörü Mehmet Emin Karahan, öğretim üyeleri ve öğrencilerin katıldığı törende alkışlar ve sevgi gösterileri ile karşılanan Türkan Şoray’ın rol aldığı filmlerden kesitler sunuldu.

TÜRKAN ŞORAY: MİLLETÇE SEVGİ İLE KENETLENMELİYİZ
Türkan Şoray2

Beykent Üniversitesi tarafından fahri doktara ünvanı verilen Türkan Sultan, duygularını ifade ettiği konuşmasında ülke gündemine de değindi. Türkan Sultan; “Çok acılı günler geçiriyoruz. Masum insanlarımızı kaybettik. Yüreğimiz karardı. Artık sevgiyle, kardeşlik duygularıyla, kenetlenmemiz gerektiği zaman diye düşünüyorum. Milletçe sevgi ile kenetlenmeliyiz” şeklinde konuştu.

Beykent üniversitesi tarafından verilen fahri doktora ünvanı teşekkür eden Türkan Şoray, “Bu şekilde onurlandırılmak ömrümün sonuna kadar unutamayacağım bir anı olacak. Bu onuru ömrümün sonuna kadar taşıyacağım” dedi.

“İYİ Kİ SİNEMACI OLMUŞUM”

Türk sinemasına gönül veren Şoray, Türk sinemasının hayatındaki yerini anlatırken; “Bugün hayat bana çok güzellikler verdi diye düşünüyorum. Sinema, sanat dünyayı güzelleştirir. Benim de hayatımı güzelleştirdi. Bu bana hayatın bir lütfu. İyi ki sinemacı olmuşum. 50 senemi, ömrümü sinemaya adamışım. Teşekkürler sinema” ifadelerini kullandı. Şoray konuşmasını tamamladıktan sonra fahri doktorasını takdim eden Rektör Mehmet Emin Karahan, Şoray’a doktora cübbesini giydirdi.

“BUYUM, HER ZAMAN AYNI TÜRKAN’IM”
Türkan Şoray

Törenin ardından basın mensuplarının sorunlarını yanıtlayan Şoray, beyaz camda olduğu gibi günlük hayatta da son derece doğal olduğu övgülerine “Ben buyum, her zaman aynı Türkan’ım” diyerek yanıt verdi. Rektör Karahan da Mevlana’nın sözlerini hatırlatarak “Türkan Şoray, olduğu gibi görünen, göründüğü gibi olan biri” yorumunda bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir