Kültür-SanatManşet Altı

Tarihi Huber Köşkü’nde restorasyon başladı

 Huber uzak _ayrac
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından kullanılan Tarabya’daki Huber Köşkü’nde restorasyon çalışmaları başladı. Tarihi yapının üzeri baskılı brandalarla kapatıldı.
_ayrac

Huber Köşkü’nün ve Faytonhane’nin restorasyon ihalesi 30 Haziran 2015’te gerçekleştirildi. İhaleyi, Çamlıca Camisi’nin inşaatı ile Kâbe’deki Osmanlı revakları, Okçular Tekkesi, Ortaköy ve Süleymaniye camilerinin restorasyonunu yapan Güryapı firmasına verildi.

Büyükşehir Belediyesi Boğaziçi İmar Müdürlüğü’nün 17 Eylül 2015 tarih 89-90 No’lu inşaat ruhsatı ile restorasyon çalışmalarına start verildi. Restorasyon çalışmaları sırasında tarihi yapılar, dış etkilerden korunması için geçici çatı ile ve dış cepheden baskılı brandalarla kapatıldı. Koruma Kurulu’nun onayladığı projeye göre tarihi yapılar, çürüyen parçalarıyla özgün olmayan parçaları sökülerek, yeni parçalarla güçlendirilecek.

1985’TE CUMHURBAŞKANI’NIN KÖŞKÜ OLDU
Huber

Tarabya Koyu’nun güneyinde boğaza nazır bir yerleşkede bulunan Huber Köşkü, Cumhurbaşkanlığı’na ait 64 bin metrekarelik korunun Boğaza inene yamacında bulunuyor. Köşk yerleşkenin Yeniköy-Tarabya sahil yoluyla buluştuğu alanda bulunuyor. Köşkün bulunduğu Tarabya yerleşkesi, Atatürk’ün 1935’te yaptırdığı Florya Deniz Köşkü’nün kullanılmaz duruma gelip Milli Saraylar İdaresi’ne devredilmesinin ardından 1985’te Cumhurbaşkanlığı’na tahsis edilmişti.

ÜNLÜ MİMAR D’ARONCO İMZASI
Huber yakın

Huber Köşkü, Mabeyn Şale, Küçük Şale Köşkü, Malta ve Çadır Köşklerinin de mimarı olan ünlü İtalyan Mimar Raimondo D’aronco tarafından çizilmişti. “Osmanlı Mimarı” olarak da bilinen ünlü mimar, Osmanlı’da saray ve köşk tutkusunun hat safhaya çıktığı 1893 ve 1909 yıllarında İstanbul’da pek çok köşkün ve seçkin yapının mimarı olarak tanınıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir