ManşetVefat

ESKİ MALİYE BAKANI KEMAL UNAKITAN HAYATINI KAYBETTİ

ABD'DE GECIRDIGI BASARILI BY-PASS AMELIYATININ ARDINDAN GOREVE BASLAYAN MALIYE BAKANI KEMAL UNAKITAN, ACIKLAMALARDA BULUNDU. (ANADOLU AJANSI - BULENT UZUN) (20090320)

_ayrac

 

İlgili Makaleler

Vücudundaki ödemler nedeniyle Sarıyer Darüşşafaka Mahallesi’ndeki Maslak Acıbadem Hastanesi’nde tedavi gören eski Maliye Bakanı Kemal Unakıtan hayatını kaybetti. 58, 59 ve 60’ıncı hükümetlerde Maliye Bakanlığı görevlerinde bulunan Unakıtan 2009’da by-pass, 2014’te de böbrek nakli olmuştu.

_ayrac

Eski Maliye Bakanı Kemal Unakıtan (70 bir süredir vücudundaki ödemler Maslak’taki Özel Acıbadem Hastanesi’nde tedavi görüyordu. 12 Ekim sabahı Unakıtan’ın ölüm haberini Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un ölüm haberini duyurdu. Kurtulmuş, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Eski Bakanlarımızdan Kemal Unakıtan Hakk’ın rahmetine kavuşmuştur. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyorum” dedi.

KİLİT KARARLAR ALINMASINDA ÖNEMLİ KATKILARI VAR

Maliye Bakanı Naci Ağbal ise yaptığı açıklamada, “Maliye Bakanımız Sayın Kemal Unakıtan Hakkı’n Rahmetine kavuşmuştur. Uzun yıllar Maliye Bakanı olarak çok önemli hizmetlerde bulunmuş, kamu maliyesinin düzeltilmesinde ve mali disiplinin sağlanmasında çok emeği olmuştur. Ekonomimizin yapısal dönüşümünde kilit kararların alınmasında önemli katkılarda bulunmuştur. Sayın Bakanımızla uzun yıllar birlikte çalıştık, üzerimizde emeği çoktur” dedi.

KEMAL UNAKITAN KİMDİR?

Ak Parti Eskişehir eski Milletvekili Kemal Unakıtan, 1946 yılında Edirne’inin Süloğlu ilçesine bağlı Domurcalı köyünde doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Edirne’de tamamladı. 1968 yılında Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi (Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi)’nden mezun oldu. Üniversite eğitiminin ardından Maliye Bakanlığı’nda Hesap Uzmanı olarak göreve başladı. SEKA Genel Müdür Muavinliği ve 1976-1978 yılları arasında SEKA Genel Müdürlüğü yaptı. Daha sonra özel sektöre geçti; çeşitli sanayi kuruluşlarında, finans kurumlarında (Albaraka Türk Finans Kurumu), dış ticaret şirketlerinde Genel Müdürlük, Yönetim Kurulu üyeliği ve Yöneticilik yaptı. Evli ve 3 çocuk babasıdır ve İngilizce bilmektedir.

Recep Tayyip Erdoğan’ın talebiyle onun yerine aday olarak 2002 yılında TBMM’ye girdikten sonra yine Erdoğan’ın inisiyatifiyle Abdullah Gül başbakanlığındaki 58. Hükümette Maliye Bakanlığı’na getirildi. Erdoğan’ın Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nı Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener’den alarak, kendisine bağlamasıyla özelleştirmenin de patronu oldu. Hakkında Ekim 2005, Şubat 2006 ve Mart 2006 tarihlerinde verilen üç ayrı gensoru önergesi de, TBMM Genel Kurulu’nda reddedildi. 22 Temmuz 2007 tarihinde Ak Parti’den Eskişehir milletvekili seçilen Unakıtan, 60. hükümette de Maliye Bakanı olarak görev aldı ancak 1 Mayıs 2009 tarihinde yapılan kabine değişikliği sonucu bu görevi Mehmet Şimşek’e devretti ve kendisi kabine dışında kaldı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
>