ManşetSektörel

KREA GAYRİMENKUL YÖNETİM KURULU BAŞKANI HAKAN KODAL, TOPHANE’DEKİ TOMTOM GARDENS’IN ÖYKÜSÜNÜ ANLATTI!

  KREA GAYRİMENKUL YÖNETİM KURULU BAŞKANI HAKAN KODAL_ 

TOMTOM MAHALLESİ’NİN TOMTOM GARDENS’IN ÖYKÜSÜ

2012 yılında önemli yatırımlarımızı bu bölgeye çekmeye karar verdiğimizde, dostlarımız bize deli misiniz demişti. Sonuçta burası Tophane’ydi insanların gözünde. Herkesin buralardan geçmeye korktuğu bir zamanda biz bu bölgeye gelip çok özgün bir proje ile yatırım yapma kararı aldık.

Algı her şey esasında, belirsizlik ve soru işaretleri sebebiyle bölge değerinin altındaydı. Halbuki bu bölge çok önemli hemen aşağıya Galata Port projesi yapılıyor. Yukarısı Beyoğlu, bir tarafı Çukurcuma, Cihangir.

Dış Görünüm Tomtom-1

Bölgenin tarihine baktık, inceledik, 1890 ile 1960 yılları arasında bu bölge İstanbul’un en pahalı semtiymiş. Çünkü Osmanlı döneminde bütün büyükelçilikler burada; Venedik Sarayı, İtalyan Büyükelçiliği, Rus Büyükelçiliği, Fransız Sarayı, hemen yukarımız Fransız Büyükelçiliği, Hollanda Büyükelçiliği… Şimdi bunlar başkonsolosluk.

BİNANIN ESKİ SAHİPLERİ BALTAZİ AİLESİ’YDİ

Ayrıca bu bölgede birçok yabancı okul var. Bizim binalarımız içinde Yugoslav okulu ve Avusturya-Macaristan okulu var. Bu okullar zamanında bizim satın aldığımız binalarda yer almış. Satın aldığımız binalardan bir tanesi de o zaman Osmanlı’yı finanse eden en büyük ailelerinden biri olan Baltazi Ailesi’ne aitti. Osmanlı Bankasının kurucusu, Osmanlı’yı finanse eden en zengin aile burada oturuyormuş Bu semt Karaköy’e, Beyoğlu’na çok yakın. Böyle özellikleri olan bu bölgenin bu fiyatlarda olması şaşırtıcı idi. Bu doğrultuda bu bölgeye yatırım yapmaya karar verdik. Tüm yatırımlarımızı tarihi dokuya tamamen sadık kalarak yapıyoruz. Çevreye katmadeğer sağlıyoruz. Ayrıca mahalle ile bütünleşiyoruz.

2012’de yatırım kararı aldıktan sonra bugüne kadar projemizde on yedi bina yer alıyor. Yaklaşık 20 bin m2’ye genişledik. Beyoğlu ölçeğinde 20 bin m2 oldukça iyi bir alan. Biz özgün ve tarihi dokuya sadık kalarak geliştirdiğimiz bu butik projenin de arzıyla beraber talebi de yarattık ve bugüne kadar çıkardığımız bütün üniteleri sattık.

Tomtom Gardens Eski

Bizim projemizle birlikte Beyoğlu’nda oturmayı arzu eden birçok insan buraya taşınmaya başladı. Beyoğlu’nun en güvenli, en korunaklı, ulaşımı en kolay ve en nezih mahallesi TomTom Mahallesi oldu. Bu tip projelerde içinde bulunduğunuz çevreyi de beraberinde değiştirmeniz ve bu algıyı da değiştirmeniz gerekiyor. Sizinle beraber mahalledekilerin de bu yenilenmeyi ve özgün dönüşümü sağlayacak projeyi sahiplenmesi başarıyı getiriyor. Biz buna çok önem verdik. TomTom Mahalleri ile TomTom Gardens iç içe elele.

TomTom Gardens ‘ın yakın çevresinde butikler, sanat galerileri, tasarım dükkanları, restoranlar ve kültür-sanat merkezleri bulunduğunu ve mahallenin bir çekim gücü yaratabileceğini gördük. Çevremizi de değiştirmeye, mahalleyi dönüştürmeye karar verdik. Burada bir kentsel dönüşüm başlamıştı, bizimle doğru şekilde hızlandırılmış oldu. Ayrıca “Tomtom Kaptan Cami”nin de dış cephesini restore ettik.

“Postacılar Yokuşu” için de bir restorasyon projesini onaylattık, alt yapı Belediye tarafından, üst yapı da bizim tarafından yapılacak.

ORTAK PLATFORM – TOMTOM MAHALLESİ – TOMTOM GARDENS

Biz gayrimenkul geliştirici, yatırımcı olarak sadece kendi binalarımızı değil, çevreyi de sahiplenerek bir projeleriyapıyoruz. Buradaki mağazalarla işyeri sahipleri ile bir platform oluşturduk. Öte yandan bölgelerdeki zanaatkar ve esnafı da işin işine kattık. Projenin işlerini eğer mahallemizde o işi yapan bir iş sahibi varsa örneğin demir işimizi komşumuz olan bir demir ustasına yaptırıyoruz. Onlara da iş imkanı sağlamış oluyoruz. Şirketimiz ofisi için bile her şeyi bu mahalledeki tasarım mağazalarından satın aldık.

Galata Port açıldığında bu bölgenin herkesin olmak istediği yer olacağını düşündük. Henüz tektaş pırlanta gibi değerli bir projemizde küçük bir ” ticari yapı” da oluşturuyoruz. Buranın beş bin metrekaresi çok hoş “alışveriş caddesi” gibi bir yer olacak. Bu yıl kasım ayında İKSV Tasarım Bienali yapılıyor. Bienalde bizim mahallemiz örnek yaratıcı mahalle seçildi.

Aslında bu bölgenin kalkınma ajansı gibi çalışıyoruz. Bu mahalledeki tasarımcıları da örgütlüyoruz. Yeni Markalar TomTom Mahallesine mağaza açmak için bizimle iletişime geçiyor.

Eylül’de “Tasarım Sokakta” Tomtom Sokak’ta

Eylül’de Tasarım Sokak’ta organizasyonunu gerçekleştiriyoruz. Bahar Korçan’la birlikte aksesuar ve moda tasarımı ile yaklaşık yüz marka ve tasarımcı TomTom Kaptan Sokakta, İtalyan Lisesi’nin içinde ve civar sokaklarda buluşuyor. 24-25 Eylül’de TomTom Mahallesinde büyük bir Tasarım Haftası yapacağız. Her yıl tekrarlanacak bir organizasyon olacak. Katılacak tasarımcılar arasında bu mahallenin tasarımcıları da olacak. Biz gayrimenkul projemizden çok mahallenin kendini pazarlamasını destekliyoruz.

Mahalle kültüründe birlik ve beraberlik için aynı fikirde olmamız gerekmiyor, biz bu sokakta onu görebiliyoruz. Kültürü bu mahallede diyalog kurarak farklılıklara saygı duyarak hep birlikte saygı içinde demokrasi sağlayabiliyoruz.

Tomtom-gardens2 Avlu

Tomtom Gardens; TomTom Kaptan Sokak’ta, Beyoğlu’nun tam ortasında, gizli bahçelerin, avluların etrafında orijinal tarihi görüntü ve dokuya uygun olarak yenilenmekte olan cepheleriyle, dönem mimarisinin taş, ahşap ve ferforje ile uyumunu yansıtan bir yaşam alanı projesi… Binaların isimlerinden de anlaşılacağı üzere; Ecole Yougoslave, Şakir Efendi, Şükrü Efendi, Azarian, Baltazzi, Italia ve Dakar Apartmanları TomTom Gardens, tarihten bir kesiti aynı görkemi ile tekrar hayata geçirmek üzere kurgulandı, başarıldı, başarıyla devam ediyor.

Bünyesinde konutlar, ofisler ve dükkanları barındıran ve dört etaptan oluşan TomTom Gardens, İstanbul’un görkemli ve asil dönemini yansıtacak, İstanbul’a yakışır, örnek bir yenileme projesi!. TomTom Gardens’ın yerleşim birimlerinin ikinci ve üçüncü etaplarınıoluşturan; Baltazzi, Azarian, Italia ve Dakar Apartmanları’nın da içinde bulunduğu dört bina bu onyedi binamızın içinde yer alıyor. İtalyan peyzaj mimarisinden esinlenerek düzenlenen avluları, sadece TomTom Gardens sakinlerinin kullanımına açık.

Bugüne kadar geliştirdiğimiz tüm gayrimenkul projelerimizle yatırım yapmaya karar verdiğimiz bölgelere daima büyük katma değer sağladık. O bölgenin yaşam kalitesini de hem fiziken, hem sosyal açıdan geliştirdik.

Örneğin; Göktürk- Kemerburgaz daha sonra İstinye, Çekmeköy, Pendik’te gerçekleştirdiğimiz gayrimenkul projeleriyle bölgeye değer kattık. Şimdi de TomTom Mahallesindeyiz. Çok özel bir yatırımla da Safranbolu’dayız. Bundan sonra da bu anlayışla devam edeceğiz. Ülkemizin tektaşı dünya şehirliğinde önemli yeri olan İstanbul’un hangi bölgesine gidersek hep çevre uyumlu, sosyal yaşama saygılı, çok özgün ve seçkin yatırımlar gerçekleştireceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir