ManşetSağlık

SARIYER BELEDİYESİ’NİN ÇİÇEĞİ BURNUNDA VETERİNER İŞLERİ MÜDÜRÜ HÜLYA CEBECİ, SARIYER OLAY’IN SORULARINI CEVAPLADI!

sariyer-veteriner-muduru-hulya-cebeci-sariyer-olay-a-konustu-1

Sarıyer Belediyesi’nin çiçeği burnunda Veteriner İşleri Müdürü Hülya Cebeci;

“HAYVANSEVERLERE İHTİYACIMIZ VAR”

Sarıyer Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü görevine kısa süre önce getirilen Hülya Cebeci, SARIYER OLAY’ın sorularını yanıtladı. Şişli Belediyesi’nden Sarıyer’e geçen Cebeci, “Çocuklarımız küçük yaşlarda hayvanlardan korkutularak büyütülüyor. Oysa okullarda hayvan sevgisi üzerine onlara dersler verilmesi gerekir” dedi.

 ***

NEVRA YERLİKAYA/ ÖZEL RÖPORTAJ/ SARIYER OLAY

 Sarıyer Belediyesi’nin en aktif müdürlüklerinden Veteriner İşleri Müdürlüğü’nde kısa süre önce görev değişikliği yaşandı. Ayhan Akbulut’un yerine Veteriner İşleri Müdürlüğü’ne, Şişli Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü olan Veteriner Hekim Hülya Cebeci getirildi. Cebeci ile makamında Sarıyer ve yeni projeleri hakkında konuştuk…

Yeni görev yeriniz hayırlı olsun. Sizi tanıyabilir miyiz?

Teşekkür ederim. 1983‘de İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’ne başladım. 1988 yılında mezun oldum. İlk işyerim bir aşı firması oldu. Sonra Küçükçekmece Belediyesi’nde memuriyet hayatım başladı. 1998 yılında orada müdürlük yapmaya başladım. Küçükçekmece Belediyesi’nde 12 sene görev yaptıktan sonra Şişli Belediyesi Veteriner Müdürlüğü’nde görev almaya başladım. Hijyen çalışmalarının yanı sıra Entegre Denetim Sistemi kapsamında iç denetimde görev aldım. Yeni görev yerim olan Sarıyer’de de hayvan ve dolayısıyla insan sağlığı için çalışacağız.

Belediyenin çok aktif olan birimi burası. Burada neler yapılıyor?

Burada Sarıyer yerelinde yaşayan özellikle sahipsiz hayvanların rehabilitasyonu ve buna bağlı olarak hayvanların sağlığı ve yaşam standartlarının yükseltilmesi için çalışmalar yapılıyor. Sarıyer ilçesinde yaşayan vatandaşlarımız da çalışmalarımızla, zoonoz (hayvan kaynaklı bulaşıcı hastalıklar) hastalıklara karşı korunmuş oluyor. Müdürlüğümüz, bölgede insanlarla hayvanların sorunsuz bir şekilde yaşamalarını sağlamak amacıyla mevcut yasal düzenlemeler çerçevesinde çalışmalar yapıyor. Burada üç hekim görev alıyor. Hayvanlara küçük operasyonlar yapılıyor. Tedavileri gerçekleştirilen hayvanlar doğal hayatlarına devam ediyor.

Yakın zamanda planladığınız çalışmalardan söz eder misiniz?

Sarıyer’e yakışan çalışmalar yapacağız. Benden önce başlatılan işlemleri devam ettireceğiz. Kafes düzenlemeleri bunlardan biri. Hayvanların kafeslerini yenileyeceğiz. En çok önemsediğimiz şeylerin başında hayvanların sağlığı geliyor. Hayvanların tedavilerinin tamamlanıp doğal yaşamlarına dönmelerini sağlayacağız. Müdürlük bünyesinde fare mücadelesi yapıyoruz. Bu yapılmadığı süre içinde teba, kolera gibi hastalıklarla karşı karşıya kalabiliriz.

“İnsan sağlığını da önemsiyoruz”

Hayvan sağlığı dışında insan sağlığını da çok önemsiyoruz. Buna yönelik de uyuz ve kuduzla mücadele ediyoruz. Kuduz ve uyuz ihbarlarını önemsiyoruz ve müdahaleye giriyoruz. Yaptığımız her çalışmanın sonucunda mutlaka insan sağlığı geliyor.  Bütün çalışmalarımızı en hızlı ve sağlıklı şekilde yapmak için de ekip ruhuna ihtiyacımız var. Görev düzenlemeleri yapılarak ekip çalışmasıyla hayvan ve insan sağlığı için çalışmalar yapacağız. Yapılması gereken çok şey var.

sariyer-veteriner-muduru-hulya-cebeci-sariyer-olay-a-konustu-2

Sarıyer bölgesi ormanlık alan olduğundan çok sayıda sokak hayvanı var. Bu durum bölge halkını rahatsız ediyor ve şikayetler artıyor. Bu anlamda nasıl çalışmalar yürütülüyor?

Bu bölge ormanlık alan. Hayvanların da doğal yaşam alanları sokaklar ve ormanlardır. İnsanlar hayvan sevmeyebilir. Kimseyi suçlayamayız. Biz hayvanlarla ortak yaşam alanındayız. Hayvanların hastalık bulaştırdığı düşünülüyor. Ancak böyle bir şey söz konusu değil. Rehabilitasyon ve kısırlaştırma merkezleri bu amaçla oluşturuldu. Hayvanların beslenme noktaları ve hayvanseverlerle iletişim noktaları oluşturuldu. Her türlü kontrol bizim elimizde.

Hayvanlarını tedavi ve kontrol amaçlı buraya getirenlerle sorunlar yaşıyor musunuz?

Birçok hayvansever, hekim arkadaşlarla sorunlar yaşadı. Buralara hükmetmek istediler. Hayvanseverlerle ortak bir paydada buluşulabilir. Özel bir veterinerlik kliniğinde sorun yaşatmayanlar belediyenin kliniklerinde sorun yaşatabiliyor. Aynı saygıyı burada da göstermeleri gerekir. Özel klinikte hekimin işini sorgulamayanlar burada bizi sorgulayabiliyor. Herkesin sınırını bilmesi şart.

“Hayvanseverlere ihtiyacımız var”

Hayvanseverlere ihtiyacımız var ama mantıklı ve düzgün biçimde iletişim kurmamız gerekiyor. Hedefimizin hayvan ve insan sağlığı olduğunu iki taraf da bildiği müddetçe çatışacağımız bir nokta yok.

Hayvan barınakları tartışmalara neden oldu.

Ben barınak olayını çok doğru buluyorum. Barınaklarda hayvanların tedavisi yapılıyor, doğal yaşam sunuluyor. Bu da hem insan hem de hayvanların hayatını etkiliyor.

Veteriner İşleri Müdürlüğü bugüne dek doğru anlaşılamadı sanki. Bu konuda düşünceleriniz neler?

Veteriner İşleri Müdürlükleri, belediyenin ihmal edilmiş ya da önemsenmemiş, anlaşılamamış müdürlüklerinden biri. Bu müdürlüğün hem kendi işlerindeki hayvanlara karşı yaptığı çalışmalarla hem de insan sağlığıyla ilgili yaptığı çalışmalarla insanlığa çok faydası var. Enfeksiyon hastalıklarının önlenmesinde insanlara bulaşabilecek ihbarları zorunlu hastalıkların önlenmesinde, çevre sağlığı korumasında haşerelerden tutun kemirgenlerle mücadeleye kadar… Bizim yaptığımız her çalışmanın insan sağlığına dokunması, anlaşılması gerekiyor. Bu anlaşılırsa biz hakkı verilen önemli bir müdürlük oluruz.

Sarıyer bölgesi için yeni planlamalarınızdan söz edelim.

sariyer-veteriner-muduru-hulya-cebeci-sariyer-olay-a-konustu-3

Göreve yeni başladım fakat bölge hayvanları ve elbette insanları için güzel projelerim var. Belediye Başkanımız Sayın Şükrü Genç ve belediye çalışanlarının da desteği ile hayata geçecek projeler arasında; hayvan fotoğraflamak var. Ekiplerin sokaktan topladığı hayvanlar merkeze getirildiğinde fotoğraflanacaklar. Hayvanın kaydı alınacak ve kafese konulacak. Hayvanın tedavisi devam ettiği sürece hayvanın fotoğrafları çekilecek. Son aşamada da hayvanın sağlığına kavuştuğu çıkış anındaki hali fotoğraflanacak. Böylece süreç nasıl işliyor belgelenmiş olacak.

Çocuklara okullarda hayvan sevgisi eğitimi verilecek

En çok istediğim ve önemsediğim bir diğer çalışma ise okullarda eğitim vermek.  Çocuklar hayvanlardan korkutularak büyütülüyor. Buna engel olmalıyız. İlköğretim seviyesindeki çocuklara okullarda  hayvan sevgisini anlatacağız. Bunun için de öncelikle alt yapıyı hazırlayacağız. Dersliklerde kitapçıklar dağıtacağız. Bizzat ben de bu eğitimlere daha önce katıldığım gibi bundan sonra da Sarıyer bölgesindeki okullarda katılacağım. Bunun dışında mahalle muhtarlarıyla toplantılar yapacağız. Mahalle bazında hayvan aşılamaları yapacağız. Biz Başkanımız Şükrü Genç ve belediye çalışanlarının desteği ile hayvanlar adına mücadele vermeye devam edeceğiz. Tek hedefim hayvan sağlığı ve rehabilitasyonu. Her şeyin mutlaka çözümü vardır. Ekip çalışması ve birbirimizi dinleyerek yeni bir dönem başlatacağız.

Kaynak: sariyerolay.com

cami-imami-sukru-genci-hedef-gosterdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir