ManşetSektörel

TEMİZ ENERJİ SEMPOZYUMU İTÜ’DE DÜZENLENDİ

slide2

10.Uluslararası Temiz Enerji Sempozyumu (UTES 2016), Türkiye’nin tek tematik teknoparkına sahip olan İTÜ Ayazağa Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde başladı. Sempozyumun konu başlıkları ise Enerji ve Çevre, Rüzgar Enerjisi, Bioyakıtlar, Güneş Enerjisi, Jeotermal Enerji, İklim Değişikliği ve Enerji, Hidroelektrik, Güneş Enerjisi ve Enerji Verimliliği, Enerji Politikaları ve Ekonomisi.

İTÜ ve Su Vakfı’nın ortaklaşa düzenlediği 10. Uluslararası Temiz Enerji Sempozyumu’nda konuşan İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, “Teknoparkımıza yoğun talep vardı, sadece 22 firmaya yer verebildik. Teknopark, nükleer teknoloji alanında çalışan firmalardan, güneş enerjisi alanında çalışan firmalara kadar geniş bir yelpazede faaliyet gösteriyor. Enerji enstitümüz ile bu firmalar tamamen AR-GE yapıyor. Örneğin enerji ile ilgili 3 bin dolarlık bir kumandayı 50 dolara imal etmeyi başardık. Devlet destekli bir projeydi, ciddi anlamda bir “know-how” oluştu” dedi

72-0

ÖNEMLİ BİR ADIM ATTIK

Prof Dr. Karaca İTÜ olarak 4 yıl önce dört tematik alanda ülkeye katkıda bulunma kararı aldıklarını ifade etti. “Enerji, malzeme, çevre – çevre teknolojileri ve havacılık” olarak belirlenen bu dört konuda havacılık alanında ciddi bir “know-how” oluştuğunu ve bu konudaki yatırımların geri dönüşünü ciddi biçimde aldıklarını ifade etti. Diğer iddialı oldukları konunun yenilenebilir enerji olduğunu kaydeden Prof. Dr. Karaca “Bu alanda ilk tematik teknoparkı kurarak önemli bir adım attık. Yakın zamanda bunun da karşılığını göreceğimize inanıyorum. İTÜ olarak Türkiye’de bilim üreten ilk 5 üniversite arasındayız. Bunu sürdürmek için var gücümüzle çalışıyoruz” dedi.

EN ETKİN İKİ KONU SU VE ENERJİ

Konuşmasında enerjiyi kontrol edenlerin dünyaya hükmettiğine vurgu yapan Prof. Dr. Karaca “Enerji ve su son dönemde en çok üzerinde durulan konular ve savaşların nedeni olarak karşımıza çıkıyor. Hatta bugün Ortadoğu’nun şekillenmesinde en etkin iki konu su ve enerji. Bugün dünyada problemli olan bölgelere bakın, sorunların arka planında enerji var. Enerjiyi kontrol eden dünyaya hükmediyor.” dedi.

KNOW-HOW İLE TÜRKİYE’NİN ÖNÜ AÇILIYOR

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Karaca “Teknoparkımızda 22 firma fosil yakıtlardan, yenilenebilir enerjiye kadar geniş bir yelpazede faaliyet gösteriyor. Ürettiğimiz ‘know how’ı kullanarak ciddi yatırımlar yapan firmalarımız var. Elbette yenilenebilir enerjinin bir maliyeti var. Türkiye enerji konusunda her türlü teknolojiye sahip olmalı. Rekabet ettiğimiz ülkeler enerji yatırımları konusunda büyük ivme kazandı ve dünyaya teknoloji satıyorlar. Türkiye’nin de enerji alanında dışa bağımlılıktan kurtulması gerekiyor. Türkiye’de yüzde 5’in altında yenilenebilir enerji üretimi var. İTÜ’de ürettiğimiz know-how ile Türkiye’nin önünü açıyoruz. Bu alanda istihdamı artırmamız gerekiyor” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir