ManşetSektörel

TÜRK-ALMAN KARDEŞLİĞİNİ PEKİŞTİRDİLER

Kızılay Haftası nedeniyle Sarıyer Hüseyin Kalkavan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde düzenlenen törende bir araya gelen Alman ve Türk öğrenciler dostluklarını pekiştirdi. Sarıyer ile kardeş kent olan Almanya’nın Aachen şehri arasındaki kültürel bağları güçlendirdiği için Alman öğrencilere teşekkür belgesi verildi.

kalkavan-4

Sarıyer Hüseyin Kalkavan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Kızılay Haftası nedeniyle çok güzel bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. Etkinliğe Sarıyer Kaymakamı Gürsoy Osman Bilgin, Sarıyer Belediye Meclis Başkanvekili Hüseyin Coşkun, AK Parti Sarıyer Belediye Meclis Üyesi Abdullah Günaylı, İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Tahmaz, Gıda ve Tarım Müdürü Yavuz Acar, Nüfus Müdürü Sevgi Arıkan, Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Namık Şişman, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Nilüfer Ataoğlu, Türk Kızılayı Sarıyer Şube Başkanı Osman Güloğlu, Hüseyin Kalkavan Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Faruk Genç, Türk ve Alman öğrenciler katıldı.

kalkavan-5

Etkinliğin açış konuşmasını yapan Okul Müdürü Faruk Genç, yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Şefkatli Eller İş Başında projemiz İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenmekte, Kaymakamlığımız ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz koordinasyonunda okulumuz tarafından tüm işlemleri yürütülmektedir. Bu projede çok ciddi eğitimler veriliyor. Bugüne kadar 100’ün üzerinde kadınımıza iki kur halinde eğitim verdik. Bu eğitimler sonucunda da sertifikalarını aldılar. Bu kadınlardan 18’inin de Kaymakamlık olarak istihdamını sağladık. Bu dönemde aynı şekilde kurs açtık. Ancak kursiyer konusunda sıkıntımız var. Bu sefer açtığımız kursumuza erkekleri de dahil ettik. En az 30 kadın ve 30 erkeğin kursa katılarak eğitim almasını bekliyoruz. “

kalkavan-8

Kaymakam Gürsoy Osman Bilgin ise “Kızılay’a her vatandaşımız destek vermeli. Savaşta, tabii afetlerde zarar gören insanlara ilk koşan Kızılay. Yardım götürmenin yanı sıra, yiyecek, içecek, ibate ve sağlık hizmetleri de veriyor. Buradan Osman Güloğlu Başkanımız nezdinde tüm Kızılay çalışanlarımızı kutluyorum. Hüseyin Kalkavan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni de yürüttüğü örnek projeler için tebrik ediyorum. Diğer okullara örnek olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

kalkavan

Okul Müdürü Faruk Genç öğrencilerini konuk ettikleri Almanya Katholische Stiftung Marıenhospital Aachen okulu ile yürütülen kardeş okul projesiyle ilgili de bilgi verdi. Genç, “Okulumuz öğrencileriyle Almanya’daki öğrencileri buluşturmak istedik. Böylece öğrencilerimiz mesleklerinin bir Avrupa ülkesinde nasıl yapıldığını öğreniyor hem de mesleki bilgilerini geliştiriyor” dedi.

kalkavan-2

Kızılay Haftası nedeniyle Sarıyer Hüseyin Kalkavan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde düzenlenen törene katılan Alman konuk öğrencilere, kardeş kent Aachen’le Sarıyer arasındaki kültürel etkileşime katkılarından dolayı teşekkür belgesi verildi.

Almanya’da staj gören Gizem Kovancı ile Türkiye’de staj gören Alman öğrenci Süliwa Sülino da kardeş okul projesiyle ilgili duygularını programa katılanlarla paylaştı. Kızılay Marşı’nın okumasından sonra ‘Kardeş Okul Projesi’ne katılan Türk ve Alman öğrencilere teş

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir