ManşetSiyaset

CHP’Lİ KADINLARDAN BIYIKLI BASIN AÇIKLAMASI!

chp-kadin1

TAŞKIN YÜKSEL ŞAHİN/ SARIYER GAZETESİ

_ayracCHP İlçe Kadın Kolları, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla basın açıklaması yaptı. Büyükdere’deki ilçe binası önünde toplanan kadınlar, ellerindeki afişler ve erkeklere özgü giyimleriyle dikkat çekti. CHP Sarıyer İlçe Kadın Kolları Başkanı Nihal Yeşilbaş, CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse’nin basın açıklamasını okudu.

_ayrac

chp-kadin2

Yeşilbaş’ın okuduğu basın açıklaması şöyle;

Değerli Basın emekçileri,

Bugün dünyanın kadınlar günü olarak kutladığı, bizim ise siyasal duruşumuzla yoğurarak Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak andığımız, kutladığımız 8 Mart.

8 Mart’ın tarihi kökenine de atıf yaparak, 1857 yılının 8 Mart’ında, daha iyi çalışma koşulları isteyerek greve başlayan, sayıları kırk bini bulan emekçi kadınlarımızı manevi şahıslarında selamlıyoruz. Bu grev sırasında o fabrikada çıkan yangın nedeniyle can veren 129 kadın işçiyi hüzünle anıyoruz.

Değerli basın emekçileri

8 Mart derinliğini anlamaya çalışırken, kadının yeri bakımından ülkemizin tarihinde de (bir haftalık geri gidişle) içinde olduğumuz Mart ayının önemine de değinmek isteriz. Ülkemizde, kadının çağdaş ve özgür bir birey olması konusunda öncü olan Kurucu Genel Başkanımız Mustafa Kemal Atatürk’ün, 1923 yılının 1 Mart’ında Latife Hanım’ı, yasama dönemi açılışı nedeniyle yapılan oturumu izlemesi için, Türkiye BÜYÜK MİLLET MECLİSİ’ ne getirerek, o dönemin koşullarında nasıl bir çığır açtığını hatırlatıyoruz. Yine 1935 1 Mart’ında TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ 5. Dönemi çalışmalarına başlarken, ilk kez 18 kadının milletvekili olarak Meclis sıralarında yer aldığını belirtiyor, bu dev adımları atan Ulu Önderimizi şükranla ve minnetle anıyoruz.

Kadın gördüğü şiddetle, uğradığı haksızlıklarla, çileli koşullarıyla değil, toplum içindeki başarısıyla, fedakâr duruşuyla, yeni nesillerin yetişmesindeki olmazsa olmazlığıyla anılacağı bir Türkiye için çalışıyoruz.

Tüm çabamız kadınların, insan hakları temelinde siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesi, toplumun bu gelişimi benimsemesi ve içselleştirmesi, bu değişim ve gelişimin de kadının ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarıyla taçlandırılması içindir.

Kadının ayak seslerinin duyulmadığı, kadının eliyle yoğurmadığı hiçbir mücadele başarıya ulaşmamıştır. Bu nedenledir ki kadın, omuzlarındaki yükün farkında olarak tüm anaç tavrıyla, sorunlu tüm kesimlerin sorumluluğunu kucaklamaktadır.

YASTA DEĞİL İSYANDAYIZ, EMEKTEN YANA SOKAKTAYIZ

İşte tam da bu sebepten; ‘ ÖZGECAN Yasası’ bir an önce TBMM’den çıksın istiyoruz.

GÜÇLÜ KADIN GÜÇLÜ TOPLUM İÇİN; 9 Mart’ta Türkiye genelindeki bütün kadınları; haksızlığa, hukuksuzluğa, şiddete kurban ettiğimiz tüm kadınlar için saat 13.00 – 16.00 arasında oturma eylemine davet ediyoruz. Birlikteysek güçlüyüz, sen yoksan bir kişi eksiğiz.

Bizim; eşit, özgür, mutlu, barış içerisinde, kardeşçe ve insanca yaşamak hakkımızdır. Hak ettiklerimiz için mücadeleye devam. ÇAĞDAŞLIK VE DEMOKRASİ BİZİM VAZGEÇİLMEZİMİZDİR. KADINLAR İÇİN ÖZGÜRLÜK, ADALET, CUMHURİYET HALK PARTİSİ ile gelecek, İLLAKİ KAZANACAĞIZ.

Bu düşüncelerle, omzumuzdaki yük, yüreğimizdeki sevgi ve zihin dünyamızın tüm berraklığıyla sizleri selamlıyor, kadınlarımızın direnç ve emek kokan kadınlar gününü kutluyoruz.

Fatma Köse /CHP KADIN KOLLARI GENEL BAŞKANI

CHP’li kadınlar daha sonra Sarıyer Merkez’deki Atatürk heykeli önünde “kadına uygulanan şiddeti” protesto etmek için bir süre oturma eylemi gerçekleştirdi.

oturma-eylemi1 oturma-eylemi2

mustafa-tok-sadem-sariyergazetesi2d-1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir