Manşet AltıSpor

Yalçın Granit adına turnuva

yalcin-granit-haberici-sariyergazetesi

Sarıyer Belediyesi, Türk basketbolunun önemli bir ismi, basketbola adanmış bir hayat: Yalçın Granit adına basketbol turnuvası düzenliyor.

**

Sarıyer Belediyesi tarafından her yıl gerçekleştirilen yaz spor okulları öğrencileri, Sarıyer Belediyespor oyuncularının katılımıyla gerçekleşecek turnuva basketbol tarihinin dönüm noktalarından birisi olan Yalçın Granit adına gerçekleşecek.

Yalçın Granit ve çok sayıda davetlinin de hazır bulunacağı turnuva 8 Eylül Perşembe günü saat 13.30’da Sarıyer Kapalı Spor Salonu’nda oynanacak.

Türk Basketbol tarihinin ilklerini gerçekleştiren duayen Yalçın Granit Kimdir?

Yalçın Granit, Türk basketbolunun kuruluş yıllarından başlayarak bugüne kadar etkin rol oynamış; önce sahada, sonra kulübede, ardından da yazılarıyla basında milli basketbolumuz için emek vermiş bir isim.
Ortaokul ve liseyi o yıllarda Fatih’te bulunan Darüşşafaka Lisesi‘nde okudu. Burada basketbola başladı ve okulda basketbolun yaygınlaşmasına öncülük ettikten sonra 1949 yılında liseden mezun oldu. Darüşşafaka basketbol şubesinin üç kurucusundan biri oldu. Mezuniyetinden önce Arnavutköy’de tanıştığı Samim Göreç‘in önerisiyle Galatasaray ile idmanlara çıkmaya başladı.

17 yaşındayken Ali Sami Yen’in teklifini kabul edip Galatasaray’ın ilk profesyonel oyuncusu oldu. 1953 ve 1954 sezonlarının Fransa Ligi şampiyonu Racing Club Paris takımına transfer olarak, Avrupa’da oynayan ilk Türk basketbolcu unvanını kazandı.

25 yaşında basketbolu bıraktıktan sonra, koçluk hayatına Darüşşafaka’da başladı. 1959-60 sezonunda Darüşşafaka ‘ya tarihinin ilk ve İstanbul Ligi şampiyonluğunu kazandıran takımın baş antrenörüydü.
50 seneye yakın bir süre Milliyet ve Hürriyet gazetelerinde spor yazarlığı yaptı. 1970’te Basketbol Tekniği adında ücretsiz bir basketbol dergisi yayımladı. İlk sayısı 1991’de yayımlanan Fast Break dergisinin kurucu yazarları arasındaydı. Ülkenin çeşitli yerlerinde bedava basketbol okulları açtı, yüzlerce seminer verdi. Sponsorlar bularak basketbol sahaları inşa edilmesini sağladı.

yalcin-granit-basketbol-turnuvasi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu