GündemManşet

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 91’inci yılı Sarıyer’de büyük coşku ile kutlandı.

Ülkemizin, kendi kara sularında egemenlik ve bağımsızlığını ilan ettiği, Türk Denizciliği’nin bağımsızlığı ve geleceği açısından büyük önem taşıyan 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 91’inci yılı Sarıyer’de büyük coşku ile kutlandı.

MERT CİN / ÖZEL HABER / SARIYER GAZETESİ

Törende CHP İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek, Sarıyer Belediye Başkan Vekili Hüseyin Coşkun, Amiral Cem Gürdeniz ve bir çok STK’da bulundu.

Törende konuşan Amiral Cem Gürdeniz, Kabotaj Kanunu üç tarafı denizle çevrili mavi cennetimizin sigortasıdır Mustafa Kemal Atatürk’ün denizlerimiz üzerindeki vizyonu bizler için bir rehber olmalıdır. Sultan Abdülhamit döneminde ne yazık ki donanmamız Haliç’e kapatılmış bu da İngilizlerin 1915’te Çanakkale’ye ellerini kollarını sallayarak gelmelerine neden olmuştur. dedi.

Gürdeniz’in ardından kürsüye çıkan Atatürkçü Düşünce Derneği Sarıyer Şube Başkanı Fahrettin Serdaroğlu, “1 Temmuz Türkiye Cumhuriyeti için önemli bir tarihtir. Bütün liman ve kıyılarımız Osmanlı İmparatorluğu zamanında  Düyun-u Umumiye’ye terk edildi milli hiçbir limanımız kalmamıştı. Lozan anlaşmasında İsmet İnönü Düyun-u Umumiye’nin mutlaka kaldırılması şartını koydurdu ve 1 Temmuz 1926’da Denizcilik Kabotaj Kanununu yasası çıkarıldı. Hopa’dan İskenderun’a kadar bütün kıyılarımız Türkiye Cumhuriyetinindir,Türk milletinindir bu bayram sanıldığından daha önemli bir bayramdır. Atatürkçü Düşünce Derneği ve Sarıyer Belediyesi olarak  Muharip Gaziler Sarıyer Şubesi, Türk Kadınlar Birliği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneklerine katılımlarından dolayı teşekkür ediyoruz. Bilinmesini isterim ki Kabotaj Kanunu Türkiye Cumhuriyetinin önemli adımlarından biridir bu bayramı her yıl kutlamaya devam edeceğizdedi.

KABOTAJ KANUNU NEDİR? 

Kabotaj, bir devletin kendi limanlarına deniz ticareti konusunda tanıdığı ayrıcalıktır. Bu ayrıcalıktan yalnızca yurttaşlarının yararlanması, millî ekonomiye önemli bir katkı sağlayacağından, devletler yabancı bandıralı gemilere kabotaj yasağı koyma yoluna gitmişlerdir. Bazı uluslararası sözleşmelerde de kabotaj yasağı koyma yetkisine ilişkin hükümler yer alır.

Osmanlı Devleti’nin kapitülasyonlar çerçevesinde yabancı ülke gemilerine tanıdığı kabotaj ayrıcalığı Lozan Barış Antlaşması’yla 1923 yılında kaldırıldı. 20 Nisan 1926 tarihinde de kabul edildi. Kabotaj Kanunu 1 Temmuz 1926’da yürürlüğe girdi. Bu yasaya göre; akarsularda, göllerde, Marmara denizi ile boğazlarda, bütün kara sularında ve bunlar içinde kalan körfez, liman, koy ve benzeri yerlerde, makine, yelken ve kürekle hareket eden araçları bulundurma; bunlarla mal ve yolcu taşıma hakkı Türk yurttaşlarına verildi. Ayrıca; dalgıçlık, kılavuzluk, kaptanlık, çarkçılık, tayfalık ve benzeri mesleklerin Türk yurttaşlarınca yerine getirilebileceği belirtildi. Yabancı gemilerin yalnız Türk limanlarıyla yabancı ülkelerin limanları arasında insan ve yük taşıyabileceği kabul edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir