GündemManşet

2016 FAALİYET RAPORU 11 HAYIR’A KARŞI 24 EVET OYUYLA GEÇTİ

Sarıyer Belediyesi’nin 2016 faaliyet raporu, AK Partililer’in 11 hayır oyuna karşılık CHP’lilerin 24 evet oyuyla meclisten geçti. Mecliste tam 1.5 saat boyunca faaliyet raporunu anlatan Belediye Başkanı Şükrü Genç, yakaladıkları mali disiplin sayesinde bütçenin fazla verdiğini söyledi.

***

Şükrü Genç; “Özellikle isim vererek söylüyorum, yeni hizmet binamızın arsasının tahsisi konusundaki katkılarından dolayı Sayın Yusuf Tülün‘e (Sarıyer Eski Belediye Başkanı) teşekkür ediyorum” diye konuştu.

HABER MERKEZİ/ SARIYER GAZETESİ

Sarıyer Belediye Meclisi’nin nisan ayındaki ikinci oturumu Yaşar Kemal Kültür Merkezi Meclis Salonu’nda yapıldı. Toplantının ilk gündem maddesini 2016 yılı faaliyet raporu oluşturdu. Yapılan sunumla birlikte Başkan Genç, Sarıyer Belediyesi tarihinde 8’inci kez faaliyet raporu sunan ilk belediye başkanı oldu.

En dikkat çeken çalışma yeni hizmet binası

20 farklı noktada faaliyet gösteren Sarıyer Belediyesi’nin tüm müdürlüklerini 33 yıl sonra tek çatı altında toplayan ve belediyenin kendi öz kaynaklarını kullanarak inşa ettiği yeni hizmet binası, raporun en dikkat çeken çalışmaları arasında yer aldı.

Gelir tablosunda önemli artış

Toplantıda büyüme rakamları da önemli bir diğer başlık oldu. Gelir-gider dengesinde ilk defa artıya geçen Sarıyer Belediyesi’nde başkan Şükrü Genç, hizmet alım ve kiralamalarında büyük tasarruf sağladıklarının altını çizerek, ‘2009 yılından bu yana yüzde 300’den fazla arttırılan gider kalemi, bugün 310 milyar 614 milyon TL seviyesine ulaştırıldı. Bununla birlikte gelir kalemi de aynı süreçte yüzde 500 oranında arttırılarak 316 milyar 864 milyon TL’ye getirildi. Böylece Sarıyer Belediyesi’nde büyük harcama kalemlerine sahip dev projeler belediyenin öz bütçesiyle yapılmasına rağmen ilk defa bütçede açık verilmeyerek, gelir kalemi gider kaleminden yüksek oldu’ diye konuştu.

5 bin öğrenciye 3.2 milyon TL burs verildi

Eğitim alanında verdikleri destekle, Milli Eğitim Bakanlığı ile yarış değil işbirliği içinde olduklarını belirten Şükrü Genç, öğretmen ve öğrencilerin sadece derslere odaklanmaları için çaba sarf ettiklerini kaydederek şöyle devam etti;

‘Çocukların ve gençlerin daha iyi şartlarda eğitim almalarını sağlamak ve eğitimde fırsat eşitliği yaratmak için 5 bin öğrenciye toplamda 3.2 milyon TL burs desteği veriyoruz. Sarıyer Akademi’de ek eğitim alan çocuklarımız önemli başarılara imza atıyor. YGS sınavı sonuçlarına baktığımızda Türkiye 175.si Sarıyer Akademi’den çıktı. İlk iki bin kişi listesine toplamda 6 öğrencimiz girdi. 180 puan altına düşen öğrencimiz olmadı.’

 

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler