GündemManşet

AK PARTİ GENEL MERKEZİ, GAZETECİ BEKİR BATU’DAN ŞİKAYETÇİ OLDU, SAVCILIK HABER DOĞRU DİYEREK “TAKİPSİZLİK” VERDİ

AK Parti Genel Merkezi,  Gazeteci Bekir Batu hakkında İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu. AK Parti, stopajla birlikte yaklaşık 25 bin liraya yalı kiralayan Sarıyer İlçe Başkanlığı’yla ilgili haber yapan Gazeteci Batu’nun, iftira ve hakaret suçlamasıyla yargılanıp hapis cezasına çarptırılmasını istedi.

***

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Fahrettin Kemal Yerli, yürüttüğü soruşturma kapsamında Gazeteci Bekir Batu’nun haberinin doğru olduğunun anlaşılması ve herhangi bir suç unsuru içermemesi üzerine “takipsizlik” yani “kovuşturmaya yer olmadığına dair “ karar verdi.

HABER MERKEZİ/ SARIYER GAZETESİ

Sarıyer Gazetesi ve SARIYER OLAY İmtiyaz Sahibi & Genel Yayın Yönetmeni Bekir Batu bir kez daha hukuk önünde haklı çıktı. Gazeteci Bekir Batu’nun, Sarıyer Merkez girişinde yalı kiralayan Sarıyer İlçe Başkanlığı’yla ilgili yayınladığı haberine AK Parti Genel Merkezi’nden suç duyurusu yapıldı. AK Parti Genel Merkezi’nin müşteki olduğu soruşturma, Sarıyer Belediye Meclisi’nde, Belediye Başkanı Şükrü Genç’e parmak sallamasıyla tepkilere neden olan AK Partili Meclis Üyesi Av. Abdullah Akşahin’in yaptığı suç duyurusu üzerine başlatıldı. AK Parti Genel Merkezi tarafından yapılan suç duyurusunda Gazeteci Bekir Batu’nun, kendilerine iftira attığı ve hakaret ettiği iddiasıyla yargılanması istendi.

BATU: “NORMAL DAİRE KİRASINI 3 AY GECİKMELİ ÖDEYEBİLEN BİR PARTİNİN YALI KİRALAMASI MANİDAR”

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Fahrettin Kemal Yerli tarafından yürütülen soruşturma kapsamında savcılıkta hem yazılı hem de sözlü olarak ifade veren Gazeteci Batu, elindeki bilgi ve belgeleri savcılıkla paylaştı. AK Parti’nin Sarıyer Merkez’deki bürosunun kirasının gecikmeli olarak ödendiğini, mal sahibi Cinman ailesinin 3 ay gecikmeli olarak kira alabildiğini, buna rağmen aynı partinin fahiş fiyattan boğazda 4 katlı yalı kiralamasının kamuoyunda kafaların karışmasına neden olduğunu vurguladı. Söz konusu haberdeki bilgilerin doğru olduğunu, haberde yalının sahipleri ve imar durumuyla ilgili de bilgiler verildiği, tüm bunların sorumlu gazetecilik anlayışı gereği yapıldığı ifade edildi.

İSTANBUL CUMHURİYET SAVCILIĞI “HABER DOĞRU” DİYEREK TAKİPSİZLİK -KOVUŞTURMAYA YER OLMADIĞINA DAİR KARAR VERDİ

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Fahrettin Kemal Yerli, yürüttüğü soruşturma sonunda Gazeteci Bekir Batu’nun haberindeki bilgilerin doğru olması üzerine ve haberin gazetecilik faaliyeti kapsamında yazıldığına kanaat getirerek takipsizlik kararı verdi. “Kovuşturma yer olmadığına dair karar” veren savcılık, Batu’nun iftira ve hakaret suçlarını işlemediği için hakkında kamu davası açılmasına gerek görmedi. Böylece Gazeteci Batu yine bir haberinden daha yüzünün akıyla çıkmış, belgeli habercilik yaptığını yargı kararıyla yine ispatlamış oldu.

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nın 2017/7723 karar numaralı soruşturma dosyasının sonuç bölümünde özetle şu ifadeler yer aldı;

Şüphelinin savunmalarının ve sunulan delillerin yeterli olması, haberin yalan olmayıp kamuoyunu ilgilendirdiği, gazetecilik faaliyetiyle ilgili olduğu ve basın ifade özgürlüğü kapsamında değerlendireceği, dolayısıyla atılı suçların oluşmadığı gibi ayrıca dosyanın incelenmesinden kamu davası açmaya yeter delil bulunmaması ve sebeple takipsizlik kararı verilmesi gerektiği dosyanın kapsamında anlaşıldığından kamu adına KOVUŞTURMA YAPILMASINA YER OLMADIĞI’na… karar verildi.

BATU: “ŞAMAR OĞLANI DEĞİLİZ, DAVA AÇACAĞIZ”

AK Parti Genel Merkezi’nin suç duyurusu üzerine başlatılan soruşturmadan hukuk zaferiyle çıkan ve yazdığı haberin doğruluğu savcılık tarafından da teyit edilen Gazeteci Bekir Batu; “AK Parti gibi 15 yıldır ülkeyi tek başına yöneten bir partinin doğru ve tamamen gazetecilik ilkeleri doğrultusunda yazılmış bir haberi yargıya taşımasını anlamış değilim. Doğru ve belgeli olan her haberi insanlara duyurmaya, gerçekleri korkmadan yazmaya devam edeceğiz. Bizi iftira atmak ve hakaret etmekle suçlayanlardan yargı önünde hesap soracağız. Hukuk önünde hesap vermesini de biliriz, hesap sormasını da. Prensibimiz gereği bize dava açan, şikayetçi olan herkese aynı şekilde hukuki karşılığı vereceğiz. Bu hafta belli ki adliyede biraz mesai harcayacağız. Biz sadece gazetecilik yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Bu arada Sayın Başbakan Binali Yıldırım’ın, partinin imajını bozacak bu tür gereksiz şikayetlerden ve soruşturmalardan haberdar edilmediğine inanıyorum. Sarıyer’deki bir yerel basınla AK Parti Genel Merkezi’ni karşı karşıya getirmek isteyenlerin gerçek amacının ne olduğunu Sayın Başbakan Binali Yıldırım’ın da merak edeceğine inanıyorum. AK Parti Genel Merkezi’nin bu tür soruşturmalarla uğraşmak yerine daha önemli işleri olduğuna inanıyorum” diye konuştu.

İŞTE AK PARTİ GENEL MERKEZİ’NİN ŞİKAYETÇİ OLDUĞU O HABER…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir