GündemManşet

AK Partili Muhittin Terzioğlu: “Boğaz İmar Kanunu değiştirilmeli”

 

MERT CİN / ÖZEL HABER- SARIYER GAZETESİ

Sarıyer’in deneyimli siyasetçilerinden AK Parti Sarıyer Eski Belediye Başkan Aday adayı, milletvekili aday adayı Muhittin Terzioğlu, Sarıyer Gazetesi’ni ziyaret ederek ülke gündemiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Boğaz İmar Kanunu’ndan, Cumhurbaşkanlığı Referandumuna kadar bir çok konuya değinen Terzioğlu Sarıyer’in önemli bir turzim potansiyeli olduğunu dile getirdi ve Boğaziçi İmar Yasası’nın değiştirilmesini söyledi. İşte Terzioğlu’nun gazetemize yaptığı açıklamalar;

 

Başkanlık Referandumu ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

Ülkemiz ve milletimiz için hayırlı sonuçları olmasını temenni olmasını ediyorum. Cumhurbaşkanlığı sistemiyle ülkemizin hem ekonomisi hem dış siyaseti daha düzenli bir  hal alacaktır. Referandum sürecinde çalışma yürüten tüm AK Parti teşkilatını tebrik ediyorum.

Referandumda sonuçlar bir birine çok yakın çıktı bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Seçimlerde bir birine yakın sonuçlar olması olağan olduğu gibi bazen farklı partilerin birbirlerine ezici bir üstünlük kurduğu da görülmüştür. Fakat şunu unutmamak gerekir bu bir genel seçim değil ‘Anayasa değişikliği referandumudur’  ve farklı bir şekilde değerlendirmek gerekir.

Sarıyer’in en büyük sorunu sizce nedir?

Boğaz İmar Kanunu… Bu kanunun yeniden düzenlenmesi gerektiğini düşünüyorum. Ak Parti’nin 15 yıllık iktidarı boyunca ne yazık ki bu konuda bir değişiklik yapılmadı. Bu sorunun yeni dönemde çözülmesini bekliyorum. İmar ve mülkiyet sorununa gelecek olursak Anavatan Partisi’nden bugüne kadar geçen 40 yıllık süre zarfında Sarıyer’in imar problemleri çözülmemiştir. Merhum Turgut Özal’ın bu konuda çalışmaları oldu fakat sonuç alamadı. Anayasa Mahkemesi’ne gitti, sonuç alabilmek için fakat Süleyman Demirel ve Erdal İnönü buna müsaade etmedi. Ak Parti’nin Sarıyer’de çözmesi gereken en önemli konu budur.

Yine bu konuya bağlı olarak ön görünüm ve arka görünüm problemleri var. Ön görünüm İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlıyken arka görünüm Sarıyer Belediyesi’ne bağlı, bu iki belediye farklı uygulamalar yaptığı için zorluklar yaşanıyor. Boğaz İmar Kanunu planının değişmesi gerekiyor. Taban alanının 115’ten 130’a çıkarılması ve kat yüksekliği 6.50’den 9.50’ye çıkması gerekiyor.

Sarıyer’in yüzde 40’ı gecekondulardan oluşuyor, tapusuz arazi üzerinde yapılan gece kondular denetimsiz ve kontrolsüz, bu gecekonduların tapulanması gerekiyor. AK Parti iktidarı ne yazık ki bunu yapmadı ya da yapamadı tam olarak bilmiyorum.

Siyasete atılmak gibi bir düşünceniz var mı?

Siyasetle ilgilenmeyi her zaman sevmişimdir. Yaşımın ilerlemesine rağmen siyasete ayıracak enerjim her zaman var ve ilerleyen dönemlerde bu konuyla ilgili çalışmalarım olacak.

Sarıyer turizmden payını alamıyor.

Sarıyer’e şöyle bir bakarsak turzim cenneti bir semt fakat bu pastadan payını alamıyor, bu konuya el atılırsa Sarıyer turistlerin uğrak mekanlarından biri olabilir. Tarihi ve coğrafyası ile bırakın yabancı turistleri İstanbul’da yaşayan yerli turistlerin bile dikkatini çeken bir nokta Sarıyer. Fakat kaçak yapılar Sarıyer’in bu doğal güzelliğini ne yazık ki mahvediyor.

Sarıyerlilere ne söylersiniz?

Sarıyer’in problemlerini el birliği gönül birliği ile çözmemiz gerekiyor. Burada parti ayrımı gözetmemek gerekiyor çünkü Sarıyer hepimizin ortak paydası.

Muhittin Terzioğlu kimdir?

1943 Rize doğumdum, 40 yıllık Sarıyerliyim, Devlet Mühendislik ve Mimarlık akademisi mezunuyum. Uzun yıllardır müteahahitlik yapmaktayım. Anavatan ve AK Parti’de siyasi çalışmalarım oldu, Anavatan Partisi’nin kuruluşundan itibaren bünyesinde bulundum. Ak Parti’de ise yaklaşık olarak 4 yıllık bir geçmişim var bir kere milletvekili aday adaylığım oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir