GündemManşet

ANADOLU AJANSI’NDAN SKANDAL! TARİHİ SARIYER BÖREĞİ’Nİ, SARIYERLİ OLMAKTAN ÇIKARTIP KOCAELİ’YE MAL ETTİLER!

SARİYERGAZETESİ.COM- HABER MERKEZİ

Sonunda bu da oldu. Sarıyer’in dünyaca tanınan markalarından 122 yıllık TARİHİ SARIYER BÖREĞİ, devletin resmi haber ajansı tarafından Kocaeli’deki bir şirkete mal edildi. Türkiye genelinde yüzlerce çakma şubesi bulunan Tarihi Sarıyer Böreği’nin çıkış öyküsü de Anadolu Ajansı tarafından çarpıtıldı, adı üstündeki Sarıyer Böreği, Kocaeli’ya mal edildi. Bugüne kadar çakma şubeler açması bir türlü önlenemeyen ve adeta markası sahipsiz bırakılan Sarıyer Böreği, sonunda Sarıyerli olmaktan da çıkarıldı. Hem de devletin resmi haber ajansı Anadolu Ajansı tarafından… Yapılan skandal AA tarafından yayınlanan şu haberlerle duyuruldu;

‘Sarıyer böreği’ İran yolunda 

İran’da faaliyet gösteren bir firmaya distribütörlük veren börek zinciri Tarihi Sarıyer Börek, komşu ülkede gelecek 5 yıl içerisinde 50 şube açmayı ve yılda 5 milyon dolarlık ihracata ulaşmayı hedefliyor.

Kocaeli’de 1995 yılında 25 metrekarelik imalathanede üretime başlayan ve bugün 12 ilde 50’den fazla noktada hizmet veren lezzet zinciri haline gelen Tarihi Sarıyer Börek, İran pazarına girmeye hazırlanıyor.

Börek zincirinin Üst Yöneticisi (CEO) Erdeniz Çolak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, küçük yaşlardan beri ticaretle uğraştığını, askerden geldikten sonra bir arkadaşının tavsiyesi üzerine börek işine girmeye karar verdiğini anlattı.

“Soğuk dolap sistemini getirdik”

İzmit’te 1995 yılında 20 metrekarelik imalathane ve 25 metrekarelik satış yeri açtığını belirten Çolak, içindeki girişimcilik ruhu sayesinde bu alanda pek çok yeniliğe imza attığını kaydetti.

Çolak, özellikle hijyen konusundaki uygulamaları sayesinde vatandaşlardan büyük ilgi gördüklerini vurgulayarak, “Geçmişte börekler alüminyum tabaklar üzerine kağıt sererek müşterilere servis edilirdi. Bu tabaklar yıkanmadan üzerine yeni bir kağıt serilerek yeniden kullanılırdı. Biz ürünlerimizi porselen baskılı tabaklarda sunmaya başladık müşterilerimize. Her tabak bulaşıkhaneye gider, güzel bir şekilde yıkanır ve müşterinin önüne öyle koyulur. Eskiden kolonyalı mendil pek yaygın değildi. Biz her müşterimize kolonyalı mendil vermeye başlamıştık.” diye konuştu.

Girişimci ruhla hareket etmenin bir sonucu olarak kısa sürede ikinci dükkanını açtığını ve bu sırada bayilik talepleri almaya başladığını dile getiren Çolak, “2000 yılında şirket kurmaya karar verdik. Kurumsallaşma yolunda adımlar attık ve ‘Tarihi Sarıyer Börek’ olarak markamızı patentledik. Bu işe girdiğimizde ustaların gece çalışıp, gündüz uyuduğunu fark ettik. Böyle bir sistem vardı. Bu sorunu ortadan kaldırmak için arayışa girdik ve sonunda soğuk dolap sistemini getirdik. Şu anda herkes sabah saat 08.00’de gelir kartını basar, akşam işi bittiğinde kartını basarak tekrar evine gider. Bayilerimiz de sadece böreği pişirip, satıyorlar.” ifadelerini kullandı.

“Böreği İranlılara sevdireceğiz”

Çolak, şu an tek noktadan Türkiye genelinde 50’den fazla şubeye dağıtım yaptıklarını vurgulayarak, şunları söyledi:

“Sarıyer böreği, İstanbul’da ortaya çıkıp saraylarda yenen ve daha sonra ülke geneline yayılan bir börek çeşidi. Bu böreğin özelliği, içinde kuş üzümü, iç fıstık ve özel bir baharat çeşidi vardır. Biz bunun yanında özel bir yağ karışımı da yaptık. Bunu katarak müşterilerimizin sabah börek yedikten sonra midelerinin yanmamasını sağladık. Yıllar önce 2 kişiyle 20 metrekarede başladığımız üretimimizi, şu anda bin metrekare kapalı alanda 35 kişiyle devam ettiriyoruz. Günde 1-1,5 ton üretim gerçekleştiriyoruz. Börekçilerin kurumsallaşmasına ve markalaşmasına öncülük ettik. Artık eskisi gibi köşe başında arabalarda börek satan fazla kalmadı, markalar oluşmaya başladı.”

Tarihi Sarıyer Börek’i yurt dışında büyütmek için kolları sıvadıklarını ve bu kapsamda ilk olarak İran’da faaliyet gösteren bir firmaya distribütörlük verdiklerine dikkati çeken Çolak, “Sözleşmemizi geçen hafta imzaladık. Bize 5 yıl içerisinde en az 50 şube açma taahhüdü verdiler. Şu an için yılık 1 milyon dolar civarında satış yapacağımızı düşünüyoruz ama 5 yıl sonunda 4-5 milyon doların üzerinde ticaret hacmine kavuşacağız. Bütün üretim burada olacak ve ürünleri dondurulmuş olarak göndereceğiz. Bunun yanında üretimde çalışanların sayısı da 70-80 kişiye çıkacak. İran 81 milyonluk bir ülke ve börek kültürleri yok. Bu yüzden işimiz çok zor ama böreği İranlılara sevdireceğimize inanıyorum.” şeklinde konuştu.

Çolak, AB ülkeleri için de pazar araştırmalarının devam ettiğine işaret ederek, “AB ülkeleriyle ticaret yapmak kolay değil ama bu ülkelerden birinde fabrika kurma girişimlerimiz var. İnşallah oradaki Türk kardeşlerimizin de desteğiyle bunu başarırsak artık Avrupa’ya da böreği sevdireceğiz.” dedi.

İŞTE SARIYER BÖREĞİ’NİN GERÇEK HİKAYESİ

Peki gerçek Sarıyer Böreği’nin hikayesi ne? İşte devletin ajansı tarafından Kocaeli’ye mal edilmek istenen Tarihi Sarıyer Böreği’nin gerçek öyküsü;

İstanbul sadece tarihi dokusuyla değil, yüzyıllar boyunca birçok kültüre ev sahipliği yapmasıyla birçok farklı lezzeti de bünyesinde barındıran bir şehirdir. İstanbul’da farklı farklı semtlere gittiğinizde, her semtte, yıllar öncesine ait mutlaka bir lezzet bulabilirsiniz. Özellikle Osmanlı kültürünün yoğun olarak hissedildiği şehirde, tabii ki ilk sırada hamur işleri gelmektedir. İstanbul’un en güzel semtlerinden Sarıyer’de de ünlü Sarıyer Böreği, hamur işlerinin en güzel mirasıdır. Gelin, Sarıyer böreğinin hikayesi hakkında bilinmeyenleri hep birlikte okuyalım.

Sarıyer Böreği Tarihi

Sarıyer böreğinin tarihi, Safranbolulu Ondur Ailesi’nin 1895’te İstanbul’a gelmesiyle başlar. Bulgar ve Arnavutlar’ın hamur işi alanında çok başarılı olduğu o yıllarda, dükkan açarlar. Kısa zamanda, elle yoğrulup açılan ve kat kat yapılan yufkanın arasına koyun kıyması, soğan, fıstık ve kuş üzümü konularak hazırlanan börek çok ünlenir. Artık Sarıyer’e sadece sayfiye için değil, Ondur Ailesi’nin böreklerinden tatmak için de gelinir. Hasan Ondur, ailenin babası, müşterilerinden gelen yoğun istek üzerine, dükkanlarının Karaköy Şubesi’ni de açmaya karar verir. 1950’li yıllara tekabül eden bu süreçte, Karaköy Şubesi yoğun ilgi görmeye başlar. 1958 yılında alınan istimlak kararı sonucu, börekçinin bulunduğu binanın da yıkılması gerekir. Yıkılan binadan sonra Karaköy’de başka bir dükkan açmayan Ondur Ailesi, börekçileri için iki isim tescil ettirmiştir. Tarihi Sarıyer Börekçisi ve Tarihi Karaköy Sarıyer Börekçisi.

En İyi Sarıyer Böreği

1800’lü yılların sonundan günümüze kadar ulaşmış bu eşsiz lezzetin en hakikisini tatmak da çok önemli. İstanbul’un farklı semtlerinde birçok börekçi, Tarihi Sarıyer Böreği olarak birçok börek çeşidi sunmakta. Ancak sizler en gerçek tada ulaşmak istediğinizde, böreğin anavatanına, Sarıyer’e gitmelisiniz. Sarıyer’in merkezinden Tellibaba tarafına giderken Yeni Mahalle Caddesi üzerinde, 1895’ten günümüze kadar gelen tarihi binada hizmet veren Tarihi Sarıyer Börekçisi’ni bulabilirsiniz. Gerçek Sarıyer Böreği lezzetinin doğru adresi olan bu yerde, mükemmel bir lezzete sahip ve hiçbir zaman kalitesinden ödün vermeyen hizmet anlayışının yanında, eşsiz deniz manzarasının da tadını çıkarabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir