GündemManşet

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç: “Aşureye sevgimizi kattık”

Muharrem Ayı dolayısıyla Türkiye’nin her yerinde ağızlar aşureler ile tatlandı. Bu geleneğe Sarıyer Belediyesi de katıldı. Sarıyer Belediyesi insanları aynı çatı altında toplayıp sıcak aşure ikram etti.

***

Kazanlarda aşure kaynarken, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç de kendi eliyle vatandaşlara ikramda bulundu. Başkan Genç, aşure dağıtımı sırasında Sarıyer Gazetesi’ne konuştu ve önemli mesajlar verdi.

SARİYERGAZETESİ.COM /HABER: BAHAR EREN / FOTO: EKİN YILMAZ

Sarıyer Belediyesi’nin yaptığı aşure dağıtımında insanlar ellerinde boş kaplarla bekledi, kaplarında doldurdukları aşurelerle yüzler güldü, unutulmaya yüz tutan bu gelenek insanları oldukça mutlu etti. Vatandaşlar, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’e aşure dağıtımı sırasında büyük ilgi gösterdi. Sarıyer Merkez’deki aşure dağıtımı sırasında yüzlerce kişi kuyruğa girdi ve bizzat Belediye Başkanı Şükrü Genç’in doldurduğu kaplardan aşurelerini aldı.

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, aşure dağıtımı sırasında Sarıyer Gazetesi muhabirlerinin sorularını yanıtladı. Başkan Genç şöyle konuştu; “Aşure dönemi geleneksel olmasının ötesinde gelmiş geçmiş insanlık tarihinin en acı katliamı Muharrem Ayı’dır. Ve insanlar Hz. Hüseyin’in çok önemli bir ailenin ferdi olmasından, İslamiyetin simgesi olan Hz. Muhammed’in torunu Hz. Ali’nin çocuğu olması sebebiyle bir kez daha anarlar. Özellikle Müslüman toplumunun benimsediği ve üzerinde durulan bir olaydır. Her ay Muharrem ayının onunda çorbalar kaynamaya başlar. Bereket için ve o dönem de aç bırakılan susuz bırakılan o insanlar için hatıradır.”

ŞÜKRÜ GENÇ: “İÇİMİZE SEVGİMİZİ KATTIK”

Şükrü Genç sözlerine devam ederken aşure hakkında bilgi de verdi. “Aşure yapılırken 12 değişik ürün olması gerekir. 12 farklı ürünün her biri birer simgedir. Su ile beraber içine sevgi katarak yaparsanız daha lezzetli olacaktır. Çünkü biz aşureyi yaparken içine sevgimizi kattık çok da güzel oldu”

GELENEĞİMİZİ YAŞATMAMIZ GEREKİR

Şükrü Genç sözlerine şöyle devam etti; “Aşure günü bir gelenektir ve bu gelenek giderek kentlileşmekten dolayı pastahanelerde yapılır oldu tabii buna ne kadar aşure dersinize döndü. O köydeki yaşamlardan daha çok kentlere kayıldığı için azaldı. Bu geleneği devam ettirmek için Sarıyer Belediyesi olarak hem unutulan bu tadı hem de unutulan bu geleneği tekrar yaşatmak için aşure yapıyoruz. Çünkü buraya gelen insanlardan duyduğumuz hikayelerde çok uzun zamandır aşure yemediğini söyleyenlere rastladık. Ev yaşamlarından uzaklaştıkları için yapamayanlar da var. Bunların hepsini göz önünde bulundurduğumuz için geleneksel hale getirdik.”

Öte yandan Belediye Başkanı Şükrü Genç, mahallelerdeki aşure dağıtımına devam edeceklerini hafta içinde camilerde ve merkezi noktalarda soğuk aşure dağıtacaklarını, hafta sonları da sıcak aşure dağıtılacağını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir