GündemManşet

AVUKAT NECATİ YILDIRIM YAZDI: “NEDEN EVET DİYECEKSİNİZ Kİ!”

YALANI BAĞIRARAK SÖYLESELER DE GERÇEĞİ FISILDAMAMIZ YETER!

Bir hukukçu olarak yazmak zorundayım. Doğru olanı anlatmak, düşüncelerimi sizinle paylaşmak mecburiyetindeyim. Referandumda neden HAYIR dememiz gerekir, yalansız dosdoğru bilgi vermek, avukatlık mesleğimin gereği görüşlerimi siyaseten de yazmak istedim.

Biliyorum ki çoğunluk olan siz seçmenler, her istediğinde oy verdiniz, Belediye Başkanı seçtiniz, sonra Başbakan olsun dediniz, oyunuz yetmedi ama Baykal bile Başbakan olsun diye Anayasa değişikliğine cevaz verdi. Başbakan oldu sonra Kumpaslar olduğu ortaya çıkan davaların savcısıyım dedi yine oy verdiniz, kumpastı dediler yine oy verdiniz. Sonra 2010 da darbeleri önleyeceğiz, Anayasa değişikliği için yetmez ama evet diyenlere, mezardan bile adam kaldırın evet desinler diyenlere uydunuz, ben hayır deyin diye sokaktaydım dinlemediniz, evet dediniz,, olmadı açılım yapıp hendek kazdılar yine oy verdiniz , …….başımıza gelenler pişmiş tavuğun başına gelmedi… yorulmadınız yine evet dediniz……SONRA….
Bu günlere geldiniz. Beraber yaşamadık mı? Kandırılmadılar mı? Sizi hep makarnayla kömürle kandırmadılar mı? Hala yine evet mi diyeceksiniz?

Biz yine “İÇİMİZDEKİ BEYİNSİZLER YÜZÜNDEN BİZİ HELAK ETME ALLAHIM“ diye dua ediyoruz. 300 yıldır dua ediyoruz. Mustafa Kemal ATATÜRK tek gerçek yol akıl ve bilim yoludur demedi mi? Buna rağmen, bugün sizin çocuklarınızı, kulluğa, esarete, kişilik bozukluğuna, hala mecbur ve mahkum eden, çepeçevre saran sahtekar üçkağıtçı tarikatlara, cemaatlere , din istismarcılarına, mahkum eden bu (sağcı) hükümetlere, siz oy vermediniz mi? Şimdi ise sizden yine evet deyin diyorlar, SORMAYACAK MISINIZ HEP EVET DEDİK, HEP OY VERDİK BAŞIMIZA GELENLER YETMEDİ Mİ Kİ YİNE EVET DİYELİM. NİYE EVET , NİÇİN EVET DİYELİM DİYE SORMAYACAK MISINIZ?

Size cenneti vaad ediyorlar ama yaşadığımız hep cehennem oldu. 15 Temmuz cehennemini yaşatanlar bu ülkeyi bu güne kadar yönetenler değil mi? Sağcı-din istismarcısı hükümetler değil mi?

Anayasa değişikliği büyük bir tuzaktır. Cumhurbaşkanı aynı zamanda Başbakan olacak, başbakan olan Cumhurbaşkanı aynı zamanda partisinin de genel başkanı olacaktır. Partisinin genel başkanı olan Başbakan, Cumhurbaşkanı aynı zamanda Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki çoğunluk olan partinin, yani milletvekili ekseriyetinin de lideri olacaktır. Bu Cumhurbaşkanı olan Başbakan ve parti Genel Başkanı olan Meclisteki Milletvekillerinin lideri neler yapacak, hangi yetkileri kullanacak biliyor musunuz! Yürütme, Yasama ve Yargı erklerinin tamamı etki ve yetki alanında olacaktır…….

İşte bu yetkilerle donatılan bu makam sahibi kişi TEK ADAM’dır, BU TEK ADAM isterse ancak o zaman, Meclisteki Milletvekilleri yasa çıkartabilir, Bu TEK ADAM isterse ancak o zaman Genel Başkanı olduğu parti milletvekilliği için adayı gösterebilir, bu TEK ADAM isterse ancak o zaman AYM’ye, HSYK’ya üye gönderilebilir, bu TEK ADAM tek başına hükümeti-kabineyi kurar ve istediği gibi KHK, Kanun hükmünde kararname çıkarır. Bütün bunlar, bu yetki ve etkilere sahip TEK ADAM rejiminde demokrasi olur mu, hiçbir surette demokrasi olamaz, olmaz!!!. Bu Rejim Demokrasi değildir. Bu Anayasa değişikliği rejim değişikliğidir. Ancak Araplar’daki parti devletlerinde bunlar olur. Atatürk Cumhuriyeti’nde olmaz. Baas rejimleri böyledir. Biz parlamenter demokrasinin güçlenmesini istiyoruz, TEK ADAM dikta rejimi istemiyoruz.

Çoluk çocuğumuz var, “MERHAMETİN YOK DİYELİM NEFSİNE, MERHAMET ETMEZ MİSİN EVLADINA”. Çocuklarınız için buna HAYIR demeniz gerekmez mi? Hayır demekle bir şey kaybetmeyeceksiniz ki. Hayır deseniz de yine mevcut hükümet iş başında olacak, mevcut Cumhurbaşkanı da görevinin başında olacak, mevcut Anayasa da yürürlükte olacak.

Yine isterlerse–istenirse yeni bir Anayasal değişiklik yapılabilir. Bir şey kaybetmiş olmayız.

Şimdiye kadar ise Evet demekle hep kaybettiniz, kaybettik…şimdi ise demokrasinin ölüm fermanına evet demeniz isteniyor gibi. Hayır deyip kurtulun, kumpaslardan, ihanetlerden, darbelerden kurtulun. Ortak akılla ve toplumsal mutabakatla yeni bir anayasanın yapılmasının yolunu açın. Demokrasinin, insan haklarının, huzurun ve kalkınmanın önünü açın. Geleceğiniz için, çocuklarınız için HAYIR deyin.

Karanlık girdaplara girmeye, yeniden aldanmaya, aldatılmaya karşı bu sefer elbette HAYIR.
Bu ihtimaller karşısında şimdi neden evet diyeceksiniz ki!
Saygı ve sevgilerimle…

***

AV. NECATİ YILDIRIM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir