GündemManşet

Baltalimanı ve FSM’de binlerce kişi riskli alan kararına isyan etti

AK Parti hükümeti tarafından 2. kez riskli alan ilan edilen Fatih Sultan Mehmet ve Baltalimanı mahallelerinde yaşayan vatandaşlar, kararı protesto için bir araya geldi. Yarın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne topluca itiraz dilekçelerini vermeye hazırlanan vatandaşlar, evlerini rantçılara karşı sonuna kadar koruyacaklarını söylediler.

SARİYERGAZETESİ.COM- HABER MERKEZİ

Fatih Sultan Mehmet Mahallesi ile Baltalimanı Mahallesi’nde yaşayan binlerce kişi, mahallelerinin Bakanlar Kurulu’nca ikinci kez riskli alan ilan edilmesine tepki gösterdi. Armutlu’da bir araya gelen binlerce kişi, demokratik ve yasal haklarına sonuna kadar sahip çıkma kararı aldı. Mahalledeki toplantıya; FSM Muhtarı Osman Karaçam ve Baltalimanı Mahallesi Muhtarı Ali Haydar Aslan ile çok sayıda vatandaş katıldı.

BALTALİMANI MUHTARI ALİ HAYDAR ASLAN: “SADECE SEÇİMDE DEĞİL HER ZAMAN HATIRLANMAK İSTİYORUZ“

Toplantıda vatandaşlara seslenen Baltalimanı Mahallesi Muhtarı Ali Haydar Aslan şunları söyledi; “Bugün buraya geldiğiniz ve mahallemize sahip çıktığınız için hepinize teşekkür ediyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yaklaşık 20 gün önce, mahallelerimizle ilgili bir plan askıya çıkardı. Gördük ki bu planda mahalle halkı yok. Sayın Cumhurbaşkanımız muhtarlarla yaptığı toplantıda ‘Bir mahallede muhtarın her işten bilgisi olması gerekiyor, her işte muhtara danışılması gerekiyor’ diyor. Ama bugün görüyoruz ki; ne muhtarları muhatap alıyorlar, ne de vatandaşı muhatap alıyorlar” dedi. Halk ne derse onu yapacaklarını kaydeden Muhtar Aslan, “Sarıyer Belediyesi de bu plana itiraz etti. Ortada yetki gasbı var. İlçe belediyesinin yetkilerini ihlal ettiler. Bu projede 6 tane yol geçiyor. Yol bahanesiyle bu insanları buradan boşaltıp, bölgeyi para babalarına peşkeş çekeceklerine inanıyorum. Ortada çok büyük bir rant olduğu için bu mahalleyi, bu mahallenin halkına vermek istemiyorlar. Bu mahalle halkı da bu rantı kendilerine yedirmeyecek. Seçim zamanı vatandaşız, seçim bitince işgalci” diye konuştu. Hukuk mücadelesini sürdüreceklerini kaydeden Aslan, “Birlik ve beraberliğimiz olmadığı sürece, bu mahalleyi akbabalar yiyecek. Bunu unutmayın. Bizler yıllardır mücadele veriyoruz. Hiçbirimizin dışarıda evi yok. Geleceğimize bırakacak hiçbir şeyimiz de yok. Bir tek burada evimiz var. Biz sizden bir şey istemiyoruz. Sadece kendi evinize sahip çıkın diyoruz. Siyasilere sesleniyorum, bu halkın tapularını vermediğiniz sürece sizinle yan yana gelmeyeceğiz. Biz seçimden seçime hatırlanmak değil her gün hatırlanmak istiyoruz. Mahallemize hep birlikte sahip çıkacağız”

FSM MUHTARI OSMAN KARAÇAM: “15 TEMMUZ’DA ATM’YE DEĞİL, HAİNLERE KARŞI MAHALLECEK KÖPRÜYE KOŞTUK”

Mahalle sakinlerine hitap eden Fatih Sultan Mehmet Mahallesi Muhtarı Osman Karaçam da şunları söyledi; “Bizler kentsel dönüşüm değil, yerinde dönüşüm istiyoruz.  İki mahallede toplam 8 bin 886 konut ve 50 bin nüfus var. Yetkililer, anlatımlarında 15 bin 700 nüfusun bulunduğunu söylüyorlar. Yetkililer acaba seçim zamanında sandıktaki oy sayısına bakıyorlar mı? Her iki mahalledeki seçmen sayısı bile 17 bin. Mahallelinin içinde olmadığı bu projenin iptal edilmesini istiyoruz. Bu yolda tüm yasal haklarımızı kullanacağız. Bunu itiraz dilekçemizde de belirttik. Zemin riskli olduğunu ve sağlam olmadığını söylüyorlar. Ancak ölçüm yapıldı. Fatih Sultan Mehmet ve Baltalimanı mahallelerinin İstanbul’un en sağlam zeminlerinden birine sahip oldukları ortaya çıktı. Mahalle sınırlarında yaşayıp, emlak vergisi veren herkesin hak sahibi kabul edilerek tapularının verilmesini istiyoruz. Fatih Sultan Mehmet ve Baltalimanı halkı, 15 Temmuz’da ATM’lere değil köprüye koştu. Devletinin hükümetinin yanında, darbecilere karşı canını kanını siper etti. O yüzden bu insanlar yerinde dönüşümü hak ediyor. Yarın tüm mahalle sakinleri olarak 25 Eylül 2017 Pazartesi günü mahallemizde toplanacağız ve topluca il müdürlüğüne itiraz dilekçelerimizi teslim edeceğiz”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir