GündemManşet

Başkan Şükrü Genç, Nilüfer Gökay’ın kabrini ziyaret etti

Ayazağa’da kendi ismiyle bir ilköğretim okulu açan, Yirminci Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı’nın (YEKÜV) en büyük bağışçılarından olan Nilüfer Gökay, Vakıf ve okul yöneticileri ile Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç tarafından kabri başında anıldı.

Sarıyer Belediyesi Başkanı Şükrü Genç eşi, Türkiye’nin özel isimlerinden Akıl Hastalıkları Uzmanı Ord.Prof.Dr. Fahrettin Kerim Gökay’ın eşi Nilüfer Gökay’ı kabri başında andı. Nilüfer Gökay’ın eşi Fahrettin Kerim Gökay, eski İstanbul valisi ve belediye başkanı. Ayrıca Gökay, Büyükelçilik, Milletvekili ile bakanlık görevlerinde de bulunmuş bir isim.

Eşi Fahrettin Gökay ile birlikte çocukları olmadığı için, hayatlarını maddi sıkıntılar nedeniyle okuyamayan çocukların eğitimine destek vermeye adayan Nilüfer Gökay, bağışçısı olduğu YEKÜV eski ve yeni başkanları, Ayazağa’da açtığı ilköğretim okulu aile birliği yöneticileri ile Sarıyer Belediyesi Başkanı Şükrü Genç tarafından kabri başında anıldı.

Anmayı düzenleyenlerden, YEKÜV Kurucu Başkanı Av. Gülbin Sözen, Merhum Gökay ile birlikte öğrencilere karşılıksız burs veren bir vakıf kurma düşüncelerinin nasıl ortaya çıktığını anlattı. Sözen, müvekkili olan Gökay’ın eşi öldükten sonra, eşinin anısına 10 tıp öğrencisini okuttuğunu ve okuttuğu öğrencilerin başarılı birer hekim olduğunu gördükten sonra daha fazla öğrenciye eğitim desteği vermek istemesiyle vakıf kurma düşüncelerinin ortaya çıktığını kaydetti. Bu amaçla 1992 yılında “Bir çocuk daha okusun diye” sloganıyla kurulan Yirminci Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı şimdilerde binlerce öğrenciye, hiçbir holding veya şirketten maddi destek almadan burs veriyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir