GündemManşet

BEKİR BATU: “SARIYER METAL ÇÖPLÜĞÜNE DÖNDÜ!”

Siyasette ilk kez Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gündeme getirdiği “Metal yorgunluğu” kavramı aslında sadece AKP’nin değil, CHP, MHP ve diğer partilerin de öncelikli sorunlarından birisi…

Türk siyaseti yıllardır metal çöplüğüne dönmüş durumda… Bir kısır döngüdür sürüp gidiyor. Demirel, Özal, Ecevit dönemleri bitti, ancak sistem aynı verimsizlikle akıp gidiyor. Ne zaman bir makam ya da seçim gündeme gelse hep aynı isimler konuşuluyor. Tozlu raflarda bekleyen yıllanmış isimler hemen kamuoyunun gündemine servis ediliyor. Bu bir alternatifsizlik mi yoksa çaresizlik mi belli değil?

Peki Sarıyer’de durum farklı mı?

Metal yorgunluk elbette Sarıyer’in de makûs kaderi olmuş durumda. Örneğin Sarıyer siyasetinde 20 yıldır milletvekili olmayı bekleyenler var. Nasıl bir azimse, her seçim atmosferinde mantar gibi türeyip, seçimden sonra da gök kuşağı misali ortadan kayboluyorlar. Ne zaman sandık gündeme gelse, öncelik sanki sadece onların hakkıymış gibi ortaya çıkıveriyorlar. Böyle olunca da ülke yönetimi metal yorgunu beyinlere teslim oluyor, hızla gelişen dünya yeniliklerine kendimizi ister istemez giderek kapatıyoruz. Sonuçta; geleceğimiz üzerinden değil sadece geçmişimiz üzerinden siyaset üretmeye başlıyoruz. Kafamız arkamızda öne doğru yürümeye çalışıyoruz. Haliyle sürekli düşürüyor, biyerlerimizi kırıyoruz…

Sarıyer’e baktığımızda durum pek farklı değil… Düşünün bir kişi çıkıyor, tam 3 ayrı büyük partiden yerel seçimlerde belediye başkan adayı olabiliyor, diğeri çıkıp her seçim döneminde aday adaylığını açıklıyor. Diğeri 5 dönem meclis üyesi olmak istiyor, başkası ise ölünceye kadar makamında kalmak niyetinde. Sarıyer kerameti kendinde gören bu zihniyetlerden artık kurtulmalıdır. Gücünü, enerjisini ve verimini kaybetmiş siyasetçilerden kimseye hayır gelmez.

Peki Sarıyer Belediyesi metal yorgunu mu?

Yönetim anlamında Belediye Başkanı Şükrü Genç ve 3-5 kişi dışında ciddi bir yorgunluk olduğunu söyleyebiliriz. Belediye içinde azimli, dinamik ve çalışkan kişileri elbette yok sayamayız ancak genel anlamda bir rehavet olduğu ortada. Sarıyer Belediyesi bu metal yorgunluğu üzerinden atmak, içerideki yapıyı daha da dinç hale getirmek zorundadır. Yaklaşık 2 bin kişinin çalıştığı belediyenin tüm yükünü bir avuç insanın omuzlarına yıkmak doğru değildir.

Belediyede rehavet hastalığına yakalanmış birimlerin, kadroların ve personelin üzerlerindeki bu ölü toprağından artık bir an önce kurtulması gerekir. Çünkü Sarıyer’de hizmet çıtası Şükrü Genç döneminde artık daha da yükselmiştir. Çöp toplayan ve kaldırım yapan tipik belediye anlayışıyla Sarıyer halkının isteklerini karşılamak bundan sonra pek mümkün değildir. Sürekli yenilenmek, sürekli üretmek ve sürekli dinamik olmak gerekir. Sarıyer artık 10 yıl öncesi Sarıyer değil, belediye de eski belediye değil… Herkesin karınca kararınca bu yarışa ayak uydurması gerekir.

Gelecek Bölüm “2019 YEREL SEÇİMLERİ ÖNCESİNDE İLGİNÇ SENARYOLAR”

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir