GündemManşet

“Bir Şey Yapmalı Hareketi” Sivas’ta toplandı

HABER MERKEZİ/ SARIYER GAZETESİ

“Bir Şey Yapmalı” Hareketi ” “Cumhuriyetimiz’in Temelinin Atıldığı Sivas Kongresi” ve “Kuvayı Milliye Ruhu” temalı etkinlik düzenledi. Atatürkçü DÜşünce Derneği (ADD) Sivas Şubesinin gerçekleştiği etkinliğe ülkenin çeşitli bölgelerinden temsilciler katıldı. Sivas Sanayi ve Ticaret Odası Konferans Salonunda gerçekleşen etkinlikte Sivas Kongre Binası, Atatürk ve Etnografya Müzesi de ziyaret edildi.

TBMM Eski Başkanları’ndan Hüsamettin Cindoruk, Hikmet Çetin ve Ömer İzgi’nin gönderdikleri yazılı mesajlar toplantı sırasında okunurken, “Mondoros Ateşkes Antlaşması’nın imzalandığı gün henüz işgale uğramamış vatan toprakları bir bütündür ve birbirinden ayrılamaz. Bu topraklarda yaşayanlar öz kardeştir.” şeklindeki 11 Eylül Sivas Kongresi kararı da hatırlatılarak; üç ayrı siyasi görüşten gelen, üç TBMM eski Başkanı’nın, “Hayır” cephesindeki, “Kuvayı Milliye” Ruhu ile yaptıkları bu ortak katkılar alkış aldı.

Toplantıda Alınan Kararlar

Toplantıda aşağıdaki 3 karar alındı;

1 – Rejim Değişikliğine yol açarak; Cumhuriyetimiz, Demokrasimiz, Hukuk Düzenimiz, İş ve Sosyal Hayatımız açısından Siyasi Darbe niteliğinde olan bir anayasa değişiklik teklifi ile karşı karşıyayız. Bu noktada; tüm enerjimizi ve vaktimizi, söz konusu “Anayasa Değişikliği Teklifi ile ilgili Referandum” sonucunda “HAYIR” çıkması için tahsis etmeye karar verdik.

2 – Söz konusu rejim değişikliği; bir büyük yangın gibi, herhangi bir tercih veya farklılık tanımadan, herkesi yakabilecek niteliktedir. Bu büyük yangını ancak “KUVAYI MİLLİYE Ruhu” ile söndürebiliriz. Bu konudaki mücadelemizi; siyasi tercihlerimizi ve her türlü farklılıklarımızı bir kenara bırakarak, “İnsani Değerler” ve “Ahlaki Erdemler” ortak paydamızda buluşarak yapacağız.

3 – Cumhuriyetimiz’e ve Demokrasimiz’e sahip çıkıp, gereken duruş ve kararlılığı göstererek, bu tarihi sorumluluğu hep beraber yerine getireceğiz. “HAYIR” sonucuna ulaşacağımıza olan inancımızla, “Yok edin, insanın insana kulluğunu…” diyoruz.

Sivil toplum örgütleri, siyasi parti temsilcileri, sendikacılar, işçiler, sivil vatandaşların yoğun katılım gösterdiği toplantıya katılan bazı isimler; Ömer Faruk EMİNAĞAOĞLU, Nuh Tolga YARMAN, Melda ONUR, Mehmet Bedri GÜLTEKİN, Dursun ÇİÇEK, Cemal ÖZDEMİR, Ali Mutlu KÖYLÜOĞLU, Adnan ÇELİK, İsmail TÜMER, Ersin ERTÜRK, Doğan ALTINTAŞ, Ulaş KARASU, Macide ŞAHİN, Süreyya ÇİNİK, Muradiye ŞİT, Hayrettin ÖKÇEŞİZ, Mahmut ÖZYÜREK, İlkay BODUROĞLU, Cevriye BAYSAL, Ece ATAER, Selim KARAHAN, Cevriye BAYSAL, Oya DOĞAN, Esma NALBANTOĞLU ve İbrahim DENİZCİ katıldı. Yurdun dört yanından gelen katılımcılar ile yapılan toplantı çok hareketli, renkli ve dinamik geçti. Sanatçı Ekrem ATAER ve Halk Korosu’nun üyeleri de; hem katılımları, hem de türküleriyle hınca hınç dolu salona büyük heyecan ve coşku verdiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir