GündemManşet

BORSA İSTANBUL’da 15 Temmuz şehit yakınları için akşam yemeği!

Sarıyer Kaymakamlığı, 15 Temmuz hain darbe girişiminin yıl dönümü nedeniyle cuntacıların darbe gecesi ele geçirmeye çalıştığı ve yoğun çatışmaların yaşandığı Borsa İstanbul’da şehit yakınları ve gazilerle için akşam yemeği düzenledi.

***

Sarıyer Kaymakamı Gürsoy Osman Bilgin’in ev sahipliğindeki yemeğe Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, Sarıyer Emniyet Müdürü Ercan Çamırcı ile İstinyeli şehit Fatih Satır’ın babası Turan Satır’ın yanı sıra çok sayıda muhtar ve önemli isim katıldı.

SARIYER OLAY- ÖZEL HABER/ EKİN YILMAZ – ALEYNA ÖZYURT

15 Temmuz FETÖ hain darbe girişinin yıl dönümü nedeniyle Sarıyer Kaymakamlığı, şehit yakınları ve ilçe protokolüne Borsa İstanbul’da akşam yemeği verdi. Yemeğe, Kaymakam Bilgin’in yanı sıra Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Varlık Fonu Yönetim Kurulu üyesi Himmet Karadağ, İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca ile çok sayıda protokol isim katıldı. Yemek öncesi Borsa İstanbul binasına “Şehitler ölmez, bu millet liderinin sözünden dönmez” yazılı pankart asıldı. Sarıyer’de görevli çok sayıda mahalle muhtarının da katıldığı yemekte, 15 Temmuz darbe girişimine duyulan öfke tüm konuşmalara yansıdı.

KARADAĞ: “ŞEHİTLERİMİZ BİZİ GÖRÜYOR”

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Varlık Fonu Yönetim Kurulu üyesi Himmet Karadağ, yemekte yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Şehitlerimizin bizi gördüklerini duyduklarını biliyoruz. Canlı olduklarına iman ediyoruz. Onlara en güzel cevabımızı borsamız olarak vermiş olduk. Bu tarihi günde böyle bir rekoru tekrar kırıyor olmamızda gerçekten hepimizi çok memnun etti. Tekrar hepinize teşekkür ediyorum.”

BİLGİN: “TÜRK BAYRAĞI İLE BU İŞGALE DİRENDİNİZ”

 Sarıyer Kaymakamı Gürsoy Osman Bilgin de konuşmasında şu ifadeleri kullandı; “Aziz şehitlerimizin çok kıymetli aileleri, yakınları, dostları, kahraman gazilerimiz, değerli borsa başkanım, değerli rektörüm, belediye başkan vekilimiz, siyasi partilerimizin çok kıymetli ilçe başkanları, çok kıymetli çalışma arkadaşlarım, değerli Borsa çalışanları ve muhtarlarımız.. Bu anlamlı akşamda çok kıymetli şehit yakınlarımız ve gazilerimiz adına tertip etmiş olduğumuz bu akşam yemeğine hepiniz hoş geldiniz, sefalar getirdiniz.

Değerli arkadaşlar bugün 14 Temmuz, bu saat itibariyle ülkemizin her tarafında 81 vilayetimizde ve 900’ü aşkın ilçe merkezlerimizde benzer etkinlikler yapılıyor. Cumhurbaşkanımızın talimatıyla içişleri bakanlığımızın genelgesiyle devlet olarak şehit ailelerimizin ve gazilerimizin yanında olduğunun bir göstergesidir nişanesi olarak bir arada bulunuyoruz. Yarın 15 Temmuz hain darbe girişiminin alçak darbe girişiminin üzerinde 1 yıl geçti. Biz bu yemeği neden borsada tertip etmemizin nedeni 1 yıl önce borsa binamız alçak ve hainler tarafından işgal edildi.

Cumhurbaşkanımızın halkımıza meydanlara daveti üzerine Sarıyer halkı caddelerde, sokaklarda, meydanlarda toplanmaya başladı. Ve büyük oranla vatandaşlarımız Atatürk havalimanına doğru harekete geçtiği zaman borsa binamızın işgal edildiğini gördüler. Ve emniyetimizle birlikte harekete geçtiler. Ve değerli arkadaşlar emniyetimiz vatandaşlarımızı engellemezse birçok vatandaşımız hainlerin üzerine gidecek beklide çok fazla can kaybıyla şehitlerle de karşı karşıya kalabilecektik. Ama kahraman Sarıyerliler, kahraman İstinyeliler gözlerini budaktan esirgemeyen vatandaşlarımız hainlerin karşısında tankların önünde ellerinde yalnızca Türk bayrağıyla bu işgale direndiler. Ve hainlerin ateş açmasın neticesinde iki kardeşimiz şehit oldu. Şehitlerimizden bir tanesi Muhammet şevket Uzun polis memuru kardeşimiz Allah rahmet eylesin, mekânı cennet olsun. Diğer şehidimiz turan beyin evladı rahmetli Fatih Satır kardeşimiz. Rahmetli Fatih Satır kardeşimiz olaylara ilk müdahale eden kardeşlerimizden bir tanesi. İlk ateş neticesinde yanındaki adaşı Fatih kardeşimiz yaralanıyor fatih satır kardeşimiz diğer adaşının alıyor hastaneye götürüyor. Orada kalmıyor adaşını bıraktıktan sonra tekrar borsamıza geliyor ve elinde yine Türk bayrağıyla birlikte direnişe karşı koyarken aldığı bir mermiyle birlikte şehadet şerbetini içiyor. Allah rahmet eylesin. Evden çıkarken ailesiyle veda edip ben şehit olacağım diyor. Böyle bir vatan evladına sahibiz. Turan Satırda böyle yiğit bir evlada sahip. Turan beyi bu yönden kutluyorum. Şehit babası olması sebebiyle.

BOĞAZ KÖPRÜSÜNDE DE ŞEHİDİMİZ VAR

Değerli arkadaşlar Sarıyer’imiz de şehitler köprüsünde 2 şehidimiz daha var. Rahmetli Çetin Can kardeşimiz, Rahmetli Muharrem Kerem Yıldız kardeşimiz. Değerli arkadaşlar borsanın sembolik olarak bir önemi var birçok kişi bu hainler borsadan ne istiyor neden işgal ettiler diye sizlerinde kafanızda bu sorular vardır. Burası ekonominin merkezi. Eğer buraya hakim olurlarsa ve darbe girişimi kendilerince olumlu sonuçlansa ona göre buradan işlem yapacaklar. Ama kahraman Türk milleti cumhurbaşkanımızın dirayetiyle, cesaretiyle sokağa meydanlara çıkmak suretiyle bu hainlere geçit vermedi kamuflaj giymiş milletin vergileriyle alınan uçağıyla, helikopteriyle, tankıyla, tüfeğiyle vatandaşın üzerine bu hainler ateş açtılar. Ve tüm ülkemizde 249 şehidimiz ve 2200 e yakın yaralı ve gazimiz var. Allah bütün şehitlerimize rahmet eylesin. Bütün şehitlerimize minnet ve şükran duyuyoruz. Bütün gazilerimize Allah’tan acil şifalar diliyoruz. Bugün aramızda Kıbrıs çıkarmasında Kıbrıs Barış harekatında gazi olan kardeşlerimiz, büyüklerimiz var. Güneydoğu Anadolu’da iç güvenlik harekatında şehit olan şehitlerimizin aileleri var. Burada en son üsteğmenimiz Uğur Taşçı 23 Ocak 2016’da şehit oldu ailesi burada şehidimize rahmet ailesine başsağlığı diliyorum. Bizler devlet olarak halk olarak şehitlerimizin şehitlerimizin, gazilerimizin her daim yanındayız.

SİZLER İÇİN NE YAPSAK AZDIR

Ramazan iftarında da ifade ettim sizler bizim baş tacımızsınız arkadaşlar. Sizler için bizler ne yapsak azdır. Sizler en yakınınızı toprağa verdiniz. Bu vatan için, bu bayrak için, cumhuriyetimiz için, hak ve hukuk için, milli irade için. Bizleri temsil etsin diye seçip meclise gönderdiğimiz kendi irademize halkımız sahip çıktı. Ve bu kahramanlar destan yazdılar. Allah hepsinden razı olsun. Sarıyer’de bu destanın bir parçası. Tabi bu hain darbe girişiminin bastırılmasında emniyet güçlerimizin de olağanüstü katkısı oldu. Sarıyer özelinde başta emniyet müdür mercan bey olmak üzere bütün emniyet camiamız bir an bile tereddüt etmeden hainlerin karşısında çelik yürek gibi durdular. Kendilerine tekrar teşekkür ediyorum. Allah devletimize ve milletimize zeval vermesin. Allah birlik ve beraberliğimizi daim eylesin. Eğer bizler birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi arttırarak devam edersek içeriden ve dışarıdan gelebilecek her türlü tehditleri yine aynı şekilde bertaraf etme gücüne, kuvvetine ve maneviyatına sahibiz.

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler